برند AMD-اخبار برندها-اقیانوس آبی خبر

AMD تمام مجوزهای لازم را برای تصاحب زایلینکس دریافت کرد

AMD تمام مجوزهای لازم را برای تصاحب زایلینکس دریافت کرد

AMD اعلام کرد مجوزهای لازم را دریافت کرده است تا تصاحب زایلینکس رسمی شود. زایلینکس در حوزه‌ی تولید مدارهای مجتمع FPGA تخصص دارد.


اقیانوس آبی خبر – اخبار برندها|AMD روز گذشته با انتشار بیانیه‌ای مطبوعاتی اعلام کرد مجوز لازم برای نهایی کردن تصاحب زایلینکس (Xilinx) را از تمامی نهادهای لازم دریافت کرده است. بر‌ اساس آنچه ویدئوکاردز به نقل از صفحه‌ی توییتر AMD News می‌نویسد، ای ام دی می‌گوید به‌ غیر از برخی موارد مرسوم، تمامی شرایط بسته شدن قرارداد فراهم شده و انتظار دارد این قرارداد در ۱۴ فوریه‌ی ۲۰۲۲ (۲۵ بهمن ۱۴۰۰) یا حول و حوش همین تاریخ به‌صورت رسمی منعقد شود. گفته می‌شود این قرارداد ۳۰ میلیارد دلار ارزش دارد.
خبر تمایل AMD به تصاحب زایلینکس نخستین بار توسط وال‌استریت ژورنال رسانه‌ای شد. کارشناسان در آن زمان می‌گفتند تیم قرمز برای رقابت همه‌جانبه‌تر با رقبای بزرگش یعنی انویدیا و اینتل تصمیم گرفته سراغ تصاحب زایلینکس برود. زایلینکس در حوزه‌ی تولید مدار مجتمع دیجیتال برنامه پذیر (FPGA) فعالیت دارد. AMD و زایلینکس حتی پیش از بسته شدن قرارداد، همکاری‌هایی با هم داشتند و روی پروژه‌‌های یادگیری عمیق فعالیت می‌کردند.
زایلینس در طول چند سال فعالیت در بازار قطعات نیمه‌هادی توانسته فناوری‌های پیشرفته‌ی متعددی را توسعه دهد و AMD در صورت تصاحب این شرکت به تمامی فناوری‌ها دسترسی پیدا خواهد کرد. یکی از دستاوردهای زایلینکس معماری ACAP (پلتفرم شتاب بخش رایانشی انطباق پذیر) است که بر‌ پایه‌ی لیتوگرافی هفت نانومتری توسعه داده شده است.
کارشناسان می‌گویند ترکیب دستاوردها و تخصص دو شرکت AMD و زایلینکس در نهایت ممکن است به تولید قطعاتی ختم شود که مشخصه‌های CPU و FPGA را دارا هستند. AMD مدتی است سراغ استراتژی چیپلت رفته و از این موضوع مستقیماً منتفع می‌شود. دور از انتظار نیست که در آینده پردازنده‌های دیتاسنتر سری اپیک با چیپلت‌های مجتمع FPGA به مرحله‌ی تولید برسند.
ناگفته نماند اینتل در سال ۲۰۱۵ رقیب بزرگ زایلینکس یعنی Altera را با پرداخت ۱۶٫۷ میلیارد دلار تصاحب کرده بود.

رقابت جدی‌تر

وال‌استریت ژورنال در گزارشی به نقل از منابع آگاه نوشت AMD برای رقابت جدی‌تر با شرکت‌های اینتل و انویدیا در حوزه‌ی تولید تراشه با شرکت زایلینکس (Xilinx) که در حوزه‌ی تولید مدار مجتمع دیجیتال برنامه پذیر (FPGA) فعالیت می‌کند، وارد مذاکرات جدی شده است. آن‌طور که وال‌استریت ژورنال ادعا می‌کند، قرارداد نهایی بین AMD و زایلینکس شاید تا ۳۰ میلیارد دلار ارزش داشته باشد.
ظاهرا مذاکرات بین دو شرکت برای مدتی متوقف شده بود، اما به‌تازگی مجددا آغاز شده است. فعلا هیچ‌چیز قطعی نیست و شاید زایلینکس هیچ‌گاه به زیرمجموعه‌ی AMD تبدیل نشود؛ اما بنا به نوشته‌ی وال‌استریت ژورنال، شاید تا هفته‌ی آینده تصمیم قطعی اعلام شود. متأسفانه مقامات AMD تاکنون در این‌باره اظهارنظر نکرده‌اند.

amd and xilinx-اخبار برندها-اقیانوس آبی خبر
زایلینکس در بین علاقه‌مندان به دنیای سخت‌افزار، بیشتر به خاطر تولید مدارهای مجتمع دیجیتال برنامه پذیر شناخته می‌شود. AMD و زایلینکس پیش‌تر سابقه‌ی همکاری نزدیک با یکدیگر را دارند؛ در آن زمان دو شرکت روی پروژه‌هایی در حوزه‌ی یادگیری عمیق همکاری کردند. نتیجه‌ی همکاری آن‌ها ارائه‌ی راهکاری از سوی زایلینکس در حوزه‌ی یادگیری عمیق برای تراشه‌های قدرتمند سری EPYC شرکت AMD بود.

برنامه پذیر در محل

مدارهای مجتمع FPGA، قطعاتی نیمه‌هادی هستند که می‌توان پیکربندی آن‌ها را به‌سرعت تغییر داد. درواقع این مدارها پس از ساخت، توسط طراح، قابل‌ برنامه‌ریزی در محل خود هستند و به همین دلیل به آن‌ها، «برنامه پذیر در محل» گفته می‌شود. متخصصان سخت‌افزار می‌گویند قطعات FPGA نسبت به دیگر قطعات نیمه‌هادی همچون پردازنده‌های مرکزی (CPU) و پردازنده‌های گرافیکی (GPU) دارای یکسری مزیت خاص هستند که تنوع بالایی از وظایف کاری را شامل می‌شود و همین موضوع اهمیت این نوع مدارهای مجتمع را بالا می‌برد.
زایلینکس طی سال‌های فعالیتش به فناوری‌های پیشرفته و پرتعدادی دست یافته است که در صورت عقد قرارداد ۳۰ میلیارد دلاری، تمامی این فناوری‌ها در دسترس AMD قرار خواهد گرفت. یکی از آن‌ها معماری ACAP (پلتفرم شتاب بخش رایانشی انطباق پذیر) نام دارد که از لیتوگرافی هفت نانومتری استفاده می‌کند. نسل جدید ACAP زایلینکس Versal Premium نام دارد و مزیت‌های ویژه‌ای ارائه می‌دهد.
ACAP همان FPGA است که چندین سطح حافظه‌ی توزیع‌شده، بلوک‌های DSP قابل‌برنامه‌ریزی با سخت‌افزار، یک SoC چند هسته‌ای و یک یا تعداد بیشتری موتور رایانشی دارد. ACAP زایلینکس از رابط PCIe 5.0 و اینترکانکت CXL پشتیبانی می‌کند و ترنسیور 112G و هسته‌های اترنت 600G دارد. ACAP همچنین پهنای باند ۱۲۳ ترابایت‌برثانیه در سراسر شبکه-روی-چیپِ (NOC) خود ارائه می‌دهد.

بزرگ‌ترین رقیب

در سال ۲۰۱۵ اینتل بزرگ‌ترین رقیب زایلینکس به‌نام Altera را با پرداخت ۱۶٫۷ میلیارد دلار تصاحب کرد (این شرکت نیز توانایی ساخت FPGA دارد). به دنبال تصاحب Altera، اینتل منابع این شرکت را درون واحد تجاری گروه راهکارهای قابل‌برنامه‌ریزی (PSG) خود ادغام کرد. همچنین مدتی پیش شاهد تصاحب آرم توسط انویدیا با قراردادی به ارزش ۴۰ میلیارد دلار بودیم. اگر AMD موفق به تصاحب زایلینکس شود قطعا به شکلی جدی‌تر اینتل و انویدیا را به چالش خواهد کشید.

World of Words

منبع: twitter


 

دیدگاه خود را در میان بگذارید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. قسمتهای مورد نیاز علامت گذاری شده اند *