inventors

۱۰ مخترع زن که دنیا را برای همیشه تغییر دادند

۱۰ مخترع زن که دنیا را برای همیشه تغییر دادند

زنان بسیاری در تاریخ وجود داشتند که با اختراعات مهم خود دنیا و نحوه زندگی همه ما را تغییر دادند. در این مقاله، با ده نفر از این مخترعان بزرگ آشنا می‌شویم.


اقیانوس آبی خبر – اخبار برندها|در طول تاریخ، مخترعان بسیاری وجود داشته‌اند که به واقع جهان را تغییر دادند. بسیاری از این اختراعات شگفت‌انگیز را زن‌ها معرفی کرده‌اند که شاید شما با بسیاری از آن‌ها ناآشنا باشید. زنان زیادی در طول تاریخ بشر با اختراعات چشمگیر خود زندگی همه ما را به نحوی تغییر داده‌اند.
در انتهای قرن بیستم، ۱۰ درصد از تمامی اختراعات ثبت‌شده به زنان مخترع تعلق داشت؛ البته این درصد ناچیز به قدرت نوآوری و خلاقیت اندک زن‌ها ربطی ندارد و در بسیاری از مواقع مشکلی که وجود داشت، این بود که زنان مخترع در ثبت اختراعاتشان با مشکل مواجه می‌شدند یا اجازه ثبت اختراع به نام خود را نداشتند. در ادامه، با ۱۰ مخترع زنی آشنا می‌شویم که زندگی همه ما را تغییر دادند.
در اواسط قرن بیستم، نیروی کار جوامع را عمدتاً مردان تشکیل می‌داند. درواقع، طبق گزارش اداره آمار کار کمتر از ۳۰ درصد از نیروی کار در سال ۱۹۵۰ را زنان تشکیل می‌دادند. حتی با اینکه در سال ۲۰۱۹ تقریباً ۵۷٫۴ درصد از نیروی کاری را زنان تشکیل می‌دادند، این قشر همچنان با شکاف دستمزد و نابرابری در فرصت‌های رهبری و پیشرفت مواجه بودند.
گزارش‌ها نشان می‌دهند از هر ۱۰۰ مردی که در سال ۲۰۲۰ به‌عنوان مدیر ارتقا یافتند، تنها ۸۶ زن توانستند به پیشرفتی مشابه دست پیدا کنند. در این مقاله، ده زن مخترع را معرفی می‌کنیم که با نابرابری‌ها مبارزه کردند و دنیا را برای همیشه تغییر دادند.

هدی لامار (۱۹۱۴ تا ۲۰۰۰)

Hedy Lamarr

مادر وای‌فای

هدی لامار یا هدویگ اوا ماریا کیسلر به بازیگری و زیبایی خیره‌کننده‌اش مشهور بود؛ ولی سال‌ها بعد از بازیگری، اعتباری برجسته‌تر و فراتر از بازیگری به دست آورد. لامار همراه با مخترع دیگری به نام جورج آنتیل، سیستم پرش فرکانس امواج رادیویی برای هدایت اژدرها ابداع کرد که به اژدرها اجازه می‌داد هدف خود را پیدا و هم‌زمان از رهگیری نیز جلوگیری کنند.
اژدر پرتابه‌ای خود پیشران است که از رو یا زیر سطح آب پرتاب می‌شود و در درون آب حرکت می‌کند و نزدیک به هدف یا پس از برخورد با آن منفجر می‌شود. در جنگ جهانی دوم، لامار دستگاهی ساخت که از مسدود شدن سیگنال‌های اژدر به‌وسیله کشتی‌های دشمن جلوگیری می‌کرد.
با اینکه حق اختراع لامار ده‌ها سال پیش منقضی شده است، دستاورد او و آنتیل در حال حاضر در بسیاری از فناوری‌های ضروری امروزی مانند وای‌فای و جی‌پس‌اس کاربرد دارد. هدی لامار و جورج آنتیل در سال ۲۰۱۴ به تالار مشاهیر مخترع ملی معرفی شدند.

آیدا لاولیس (۱۸۱۵ تا ۱۸۵۲)

Ada Lovelace

اولین برنامه‌نویس تاریخ

اواسط دهه ۱۸۰۰، زمانی که یادگیری رشته‌های ریاضی و علوم برای زنان امری غیرمعمول بود، آیدا لاولیس در زمینه محاسبات نقش بسزایی داشت؛ تا جایی که لاولیس را اولین برنامه‌نویس کامپیوتر می‌شناسند؛ چراکه او مقاله‌ای درباره موتور تحلیلی ترجمه و هم‌زمان یادداشت‌های گسترده‌ای به این مقاله تألیفی اضافه کرد.
او در یادداشت‌هایش الگوریتمی گنجانده بود که به موتور تحلیلی اجازه می‌داد تا اعداد برنولی را محاسبه کند. این اولین الگوریتم منتشرشده در این زمینه شناخته می‌شود. آیدا با شناخت قابلیت و کارایی کامپیوترها، تاریخ را تغییر داد.

مارگارت آ. ویلکاکس

Margaret A. Wilcox

مخترع بخاری خودرو

در سال ۱۸۹۳، مارگارت ویلکاکس حق اختراع بخاری خودرو را دریافت کرد. این اختراع از گرمای موتور برای گرم کردن داخل کابین خودرو استفاده می‌کرد.
مدتی طول کشید تا سیستم بخاری خودرو ازنظر تجاری به موفقیت دست پیدا کند؛ اما فناوری گرمایش ویلکاکس درنهایت در اواخر دهه ۱۹۲۰ در وسایل نقلیه پیاده‌سازی شد. با اینکه بخاری‌های خودروهای امروزی پیشرفته‌تر از ایده اولیه ویلکاکس به نظر می‌رسند، ایده مبتکرانه این مخترع بود که در وهله اول به هموار کردن راه این فناوری کمک کرد.

مری اندرسون (۱۸۶۶ تا ۱۹۵۳)

Mary Anderson

مخترع برف‌پاک‌کن خودرو

یکی دیگر از پیش‌گامان نوآوری در صنعت خودرو مری اندرسون است. او وسیله‌ای اختراع کرد که درنهایت به برف‌پاک‌کن مدرن امروز تبدیل شد.
زمانی که مری اندرسون در سال ۱۹۰۳ به نیویورک سفر کرد، متوجه شد که راننده‌ها برای پاک کردن برف روی شیشه خودرو خود مجبورند پنجره را باز و دست برف‌ها را پاک کنند. مری توانست با اختراع خود این مشکل رزا برطرف کند؛ اما او هیچ منفعتی از این اختراع نبرد.
اندرسون اهرمی را اختراع کرد که باعث می‌شد بازویی فنری با تیغه‌ای لاستیکی روی شیشه جلو جابه‌جا شود. به لطف نوآوری اندرسون، جاده‌های امروزی هنگام بارش باران و برف بسیار ایمن‌تر هستند. نام مری اندرسون در سال ۲۰۱۱ و سال‌ها بعد از مرگش به تالار مشاهیر مخترع ملی راه پیدا کرد.

گرترود بل الیون (۱۹۱۸ تا ۱۹۹۹)

Gertrude Belle Elion

مخترع داروی ضد سرطان خون و سایر نوآوری‌های پزشکی

گرترود بل الیون به همراه جورج اچ. هیچینگز، پتنت شماره ۲۸۸۴۶۶۷ ایالات متحده را برای اختراع ترکیبی دریافت کردند که به درمان سرطان خون کمک می‌کند. طبق این پتنت، ترکیباتی که این دو یافتند به مهار باکتری‌های اسیدلاکتیک و باکتری استاتیکی کمک می‌کرد.
همچنین، الیون بخشی از تیمی بود که داروهای دیگری مانند آلوپورینول را برای درمان نقرس و آسیکلوویر را برای عفونت‌هایی مانند تبخال تولید کرد. الیون در سال ۱۹۸۸ به همراه جورج هیچینگز و جیمز بلک برنده جایزه نوبل شد و در سال ۱۹۹۱ توانست به تالار مشاهیر مخترع ملی راه پیدا کند.

دکتر آن تسوکاموتو (۱۹۵۲ تاکنون)

Dr. Ann Tsukamoto

مخترع جداسازی سلول بنیادی

آن تسوکاموتو مخترع و محقق در زمینه سلول‌های بنیادی شناخته می‌شود که یکی از اکتشافات مهمش یافتن راهی برای جداسازی سلول‌های بنیادی بود.
تسوکاموتو ۱۰ سال در زمینه پژوهش و توسعه سلول‌های بنیادی فعالیت می‌کرد و توانست سلول‌های بنیادی خون‌ساز انسان (hHSC) را از طریق جداسازی سلولی کشف کند. تحقیقات تسوکاموتو، دارنده دکتری میکروبیولوژی و ایمونولوژی، در تحقیقات سرطان و کمک به یافتن درمان برای تعدادی دیگر از بیماری‌ها مفید واقع شد.

لتیتیا گییِر (۱۸۵۳ تا ۱۹۳۵)

Letitia Geer

مخترع سرنگ یک‌دستی

لتیتیا گییِر سرنگ یک‌دستی را در سال ۱۸۹۹ ثبت کرد. این سرنگ فرایند خون‌گیری و تزریق داروها را برای متخصصان پزشکی آسان‌تر می‌کرد.
اختراع گییِر سرنگی پیشرفته‌تر از سرنگ‌های اختراع‌شده فرانیک ریند و چارلز پراواز و الکساندر وود بود که امکاناتی ایمن‌تر و کارآمدتر را در زمینه پزشکی فراهم می‌کرد. طرح گییِر به استانداردی در پزشکی تبدیل شد و روش تجویز واکسن‌ها و داروها را تغییر داد.

ماری کوری (۱۸۶۷ تا ۱۹۳۴)

Marie Curie

کاشف پلونیوم و رادیوم

ماری کوری اولین زنی بود که در سال ۱۹۰۳ موفق شد جایزه نوبل را برای تحقیقات خود در زمینه پدیده‌های تشعشع دریافت کند. در سال ۱۹۱۱، کوری جایزه نوبل دیگری را برای جداسازی رادیوم دریافت و به همراه همسرش پیر کوری کشف کرد که عنصر رادیوم سلول‌های بیمار را از بین می‌برد.
کوری با ایجاد اولین دستگاه رادیولوژی متحرک، پزشکی رزمی را برای همیشه متحول کرد. او با تولید دستگاه رادیولوژی متحرک برای تصویربرداری سریع از گلوله‌ها یا ترکش‌های به مجروحان جنگی کمک کرد و سرانجام براثر نوعی کم‌خونی ناشی از قرارگرفتن در معرض تابش رادیواکتیو (کم‌خونی آپلاستیک) جانش را از دست داد. در آن زمان، خطر تشعشعات رادیواکتیو هنوز کاملاً شناخته شده نبود.

استفانی کولک (۱۹۲۳ تا ۲۰۱۴)

Stephanie Kwolek

مخترع کِولار

استفانی کولِک شیمی‌دان و محقق با ایجاد پارچه‌ای فوق‌العاده قوی و مقاوم در برابر گلوله به نام کِولار اعتبار دارد. کولِک در سال ۱۹۶۵ موفق شد با مشاهده استحکام مولکول‌های پلی‌آمید برای تشکیل محلول‌های پلیمری کریستالی مایع کِولار را کشف کند.
کشف کولِک راه را برای اختراع الیاف صنعتی امروزی و محافظت از جان هزاران نفر هموار کرد. کِولار ماده‌ای مقاوم در برابر حرارت و پنج برابر قوی‌تر از فولاد و سبک‌تر از فایبرگلاس است. کِولار امروزه در محصولاتی مانند جلیقه‌های ضدگلوله و لاستیک‌ها و تجهیزات نظامی استفاده می‌شود. استفانی کولِک در سال ۱۹۹۴ به تالار مشاهیر مخترع ملی راه پیدا کرد.

پاتریشیا بَت (۱۹۴۲ تا ۲۰۱۹)

Patricia Bath

مخترع جراحی آب‌مروارید با لیزر

دکتر بَت درمجموع پنج حق ثبت اختراع دارد؛ بااین‌حال، مهم‌ترین آن‌ها مربوط به عمل جراحی کاتاراکت است. هنگامی که پاتریشیا بَت عمل جراحی کاتاراکت را در سال ۱۹۸۶ اختراع کرد، توانست زندگی افراد مبتلا به آب‌مروارید را نجات دهد و زندگی دوباره به آن‌ها ببخشد.
آب‌مروارید زمانی اتفاق می‌افتد که عدسی‌های شفاف در چشم تار و مه‌آلود می‌شوند و دید را دشوار می‌کنند. این عارضه درنهایت می‌تواند به نابینایی منجر شود. عمل جراحی کاتاراکت از لیزر برای مداوای آب‌مروارید و برگرداندن بینایی به چشم بیمار کمک می‌گیرد. حالا به لطف بَت، هزاران نفر در سراسر جهان می‌توانند به‌راحتی و وضوح ببینند.

World of Words

منبع: digitaltrends


دیدگاه خود را در میان بگذارید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. قسمتهای مورد نیاز علامت گذاری شده اند *