مایکروسافت

گوگل و مایکروسافت در دیتاسنترهای خود از انرژی تجدیدپذیر بیشتری استفاده خواهند کرد

گوگل و مایکروسافت در دیتاسنترهای خود از انرژی تجدیدپذیر بیشتری استفاده خواهند کرد

گوگل و مایکروسافت، دو غول حوزه فناوری در چند قرارداد مربوط به انرژی تجدیدپذیر برای تأمین انرژی مراکز داده (دیتاسنتر) خود سرمایه‌گذاری کرده‌اند.


اقیانوس آبی خبر – اخبار برندها|براساس گزارش The Register، گوگل یک قرارداد 12 ساله خرید 100 مگاوات برق شرکتی با شرکت توسعه نیروگاه بادی دریایی Moray West امضا کرده که در منطقه نسبتاً دورافتاده Moray Firth در اسکاتلند مستقر است.
این سرمایه‌گذاری مشترک متعلق به EDP Renewables و شرکت فرانسوی Engie است و از سال 2025، 5 تراوات ساعت انرژی سبز را از مزرعه بادی دریایی 882 مگاواتی در اختیار غول موتور جستجو قرار خواهد داد که برای تأمین انرژی مورد نیاز منطقه Google Cloud UK مورد استفاده قرار خواهد گرفت.
مایکروسافت نیز قرارداد خرید برق (PPA) خود را در ایرلند امضا کرده است که بیش از 900 مگاوات برق تجدیدپذیر را پوشش می‌دهد. با این حال، برخی منابع اشاره کرده‌اند که مایکروسافت با شرکت نروژی Statkraft و شرکت ایرلندی Energia Group نیز قراردادی امضا کرده است که طی آن، این غول فناوری بیش از 366 مگاوات انرژی پاک خواهد داشت.
اهداف گوگل و مایکروسافت در زمینه انرژی تجدیدپذیر
هر‌دو شرکت اهداف پایدار بلند‌مرتبه‌ای دارند که باید برآورده شوند. مراکز داده عظیمی که این دو شرکت بر آنها تسلط دارند، همراه با سرویس‌های وب آمازون (AWS)، ردپای محیطی بسیار بزرگی به‌همراه دارند.
طبق تحقیقات مستقل آژانس بین‌المللی انرژی، مراکز داده حدود 1 درصد از کل برق مصرفی جهان را مصرف می‌کنند. تا سال 2025، مایکروسافت قصد دارد به عرضه 100 درصد انرژی تجدیدپذیر روی بیاورد و تا سال 2030 قصد دارد 100 درصد مصرف برق خود را با خرید انرژی بدون کربن برابر کند.
«مت بریتین»، رئیس Google EMEA گفته است: «شرکت ما فعالیت کامل با انرژی بدون کربن تا سال 2030 را هدف قرار داده و در بریتانیا، ما در سال 2025 با 90 درصد انرژی بدون کربن یا چیزی نزدیک به آن کار خواهیم کرد.»
GTA از محبوب‌ترین بازی‌های تمام دوران صنعت گیم محسوب می‌شود. با وجود اینکه پنجمین بازی از این سری (GTA 5) سال 2013 منتشر شده است، همچنان در زمینه فروش رکوردشکنی می‌کند. با این حال، طرفداران همچنان منتظر جدیدترین نسخه این سری یعنی GTA 6 هستند که از سال‌ها قبل شایعات زیادی درباره آن شنیده می‌شود. حالا مایکروسافت در یکی از اسناد خود به تاریخ انتشار آن اشاره کرده است.
خرید شرکت اکتیویژن بلیزارد (Activision-Blizzard) توسط مایکروسافت هم‌اکنون مورد توجه سازمان رقابت و بازار (CMA)، نهاد نظارتی بریتانیا قرار گرفته است. CMA با انجام تحقیقات خود قصد دارد تا معامله چند میلیارد دلاری این دو شرکت را بررسی کند. مایکروسافت به تازگی با انتشار یک سند از خود دفاع کرده که در برخی بخش‌های آن به آینده صنعت گیم و زمان انتشار GTA 6 اشاره شده است.
مایکروسافت در سند خود استدلال می‌کند که سری Call of Duty، یکی از مهم‌ترین فرنچایزهای اکتیویژن بلیزارد به‌تنهایی سهم بازار کافی برای لطمه‌زدن به رقابت را ندارد و با اشاره به همین موضوع به فرنچایزهایی مانند Grand Theft Auto اشاره کرده است. نکته قابل توجه این سند در صفحه 24 آن آمده است:
«انتظار می‌رود که بازی مورد انتظار Grand Theft Auto VI (GTA 6) در سال 2024 منتشر شود.»
با توجه به همکاری بین مایکروسافت و راک‌استار (Rockstar)، توسعه‌دهنده سری بازی‌های GTA و همچنین اطلاعاتی که تاکنون از این بازی منتشر شده، می‌توان گفت که اطلاعات ارائه‌شده توسط ردموندی‌ها به احتمال زیاد صحیح است.
همچنین در برخی گزارش‌های قبلی گفته شده بود که این بازی مورد انتظار می‌تواند تا سال 2025 برای انتشار آماده شود، هرچند در دسترس قرار گرفتن آن در سال 2024 نیز بعید به نظر نمی‌رسد. همچنین از آنجایی که بازی بزرگی مانند GTA 6 به دقت و حساسیت بسیار زیادی نیاز دارد، این احتمال وجود دارد که Rockstar تاریخ انتشار اولیه بازی خود را 2024 اعلام کند و سپس آن را یک سال به تعویق بیندازد.

World of Words

منبع: google microsoft

دیدگاه خود را در میان بگذارید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. قسمتهای مورد نیاز علامت گذاری شده اند *