اخبار برندها-اقانوس آبی خبر-برند آمازون-بیت کوین

چرا آمازون و سایر خرده‌فروشی‌ها بیت‌کوین را به‌عنوان روش پرداخت قبول نمی‌کنند؟

آیا آمازون سرانجام بیت‌کوین را به‌عنوان روش پرداخت خواهد پذیرفت؟ در این مقاله، این موضوع را بررسی می‌کنیم که چرا در حال ‌حاضر امکان خرید با بیت‌کوین از این شرکت و سایر خرده‌فروشی‌ها وجود ندارد.


اقیانوس آبی خبر – اخبار برندها|از زمان انقلاب ارزهای دیجیتال و متداول‌ شدن استفاده از بیت‌کوین، دنیای رمزارزها همواره مشتاق استفاده از این پول دیجیتالی در حوزه‌های مختلف است. این در حالی است که برخی به دلیل ویژگی‌های حفظ حریم خصوصی به بیت‌کوین روی آورده‌اند و برخی دیگر به دلیل تازگی جذب آن شده‌اند.

به گزارش میک یوز آو، مدتی قبل شایعه‌ای درباره این موضوع منتشر شد که آمازون بیت‌کوین را به‌عنوان روش پرداخت خواهد پذیرفت؛ اما دیری نگذشت که این شرکت شایعه یاد شده را رد کرد. چرا آمازون از پذیرش بیت‌کوین سر باز زده است؟ اگر بیت‌کوین واحد پول محسوب می‌شود؛ چرا آمازون و سایر خرده‌فروشی‌های آنلاین این ارز دیجیتال و سایر رمزارزها را به‌عنوان روش پرداخت نمی‌پذیرند؟

چرا آمازون بیت‌کوین را نمی‌پذیرد؟

هدف اصل خرده‌فروشی به‌عنوان کسب‌وکار، فروش هرچه بیشتر محصولات است. این اولین‌ باری نیست که مشتریان از فروشگاه‌ها درخواست کرده‌اند روش‌های پرداخت جدیدی در اختیار آن‌ها قرار دهند. برای مثال، فروشگاه‌های فیزیکی به‌تدریج از پذیرش پرداخت‌های نقدی به پذیرش کارت‌های اعتباری روی آورده‌اند.

امروزه، بسیاری از فروشگاه‌ها از سیستم پرداخت مبتنی بر گوشی‌های هوشمند، کارت هدیه و… پشتیبانی می‌کنند؛ اما چرا هنوز پذیرش گسترده ارزهای دیجیتال در فروشگاه‌ها را شاهد نیستیم؟ بیش از یک دهه از ظهور بیت‌کوین می‌گذرد و امنیت یکی از ویژگی‌های اصلی این ارز دیجیتال است. کاربران زیادی وجود دارند که تمایل دارند از این فناوری برای انجام پرداخت‌های خود بهره ببرند.

آمازون و سایر خرده‌فروشی‌های آنلاین تاکنون رسما درباره دلیل نپذیرفتن رمزارزها توضیحی نداده‌اند. با وجود شایعات مختلفی که درباره پذیرش بیت‌کوین منتشر شده است، آمازون فقط آن‌ها را تکذیب کرده و اطلاعات دیگری دراین‌باره منتشر نکرده است. گفتنی است دلایل و نگرانی‌های روشنی وجود دارد که ممکن است مانع پذیرش بیت‌کوین در آمازون و سایر خرده‌فروشی‌ها شده باشد.

قیمت و نوسان‌ها

بی‌ثباتی ارز، یعنی سرعت تغییر ارزش آن در مقایسه ‌با ارزهای فیات رایج در سراسر دنیا سریع و پیش‌بینی ‌نشدنی است. همه ارزهای جهان شاخص نوسان دارند؛ شاخصی که پیش‌بینی آن دشوار است؛ اما ازآنجاکه ارزهای ویژه هر کشور بر اقتصاد محلی آن ناحیه متکی است، محاسبه نوسان‌های آن بسیار ساده‌تر خواهد بود. همچنین، تاریخ نشان داده است که نوسان چشمگیری در ارزهای فیات رایج مثل دلار و پوند و یورو وجود ندارد؛ اما این موضوع درباره بیت‌کوین و سایر ارزهای دیجیتال صدق نمی‌کند.

نوسان‌های شدید ارزش قیمت بیت‌کوین و دیگر رمزارزها، یکی از دلایل مهم پذیرفته نشدن آن‌ها در آمازون و سایر خرده‌فروشی‌های آنلاین است

ارزهای دیجیتال شاخص نوسان بالا و پیش‌بینی ‌نشدنی دارند که باعث می‌شود در صورت پذیرش آن به‌عنوان روش پرداخت، کسب سود دشوار شود. قیمت محصولاتی که بر اساس رمزارزها تعیین شده باشد، می‌تواند در کمتر از یک ماه یا حتی یک روز به‌شدت تغییر کند و این دقیقا همان شرایطی است که هیچ‌یک از مدیران خرده‌فروشی به مواجه‌شدن با آن تمایلی ندارند.

علاوه ‌براین، ممکن است هر مبلغی که در ازای خرید یک محصول به آمازون می‌پردازید، در زمان کوتاهی بسیار کمتر از ارزش واقعی محصول یادشده باشد و این مسئله می‌تواند بر درآمد نهایی آمازون تأثیر منفی بگذارد.

اخبار برندها-اقانوس آبی خبر-برند آمازون-بیت کوین

بدنامی

ارزهای دیجیتال در مقایسه ‌با ارزها و روش‌های پرداخت دیگر شهرت بدی دارند. بیت‌کوین و سایر رمزارزها اولین بار در حدود ۱۰ سال پیش و با وعده حفظ حریم خصوصی و امنیت به دنیا معرفی شد و این دقیقا همان قابلیتی است که در آن زمان، بانک‌های استاندارد و کیف پول‌های آنلاین نمی‌توانستند ارائه دهند.

ویژگی مذکور باعث شد بیت‌کوین و سایر ارزهای دیجیتال برای علاقه‌مندان به حریم خصوصی و افراد ساکن مناطق دورافتاده به گزینه‌ای عالی برای پرداخت و جابه‌جا کردن پول تبدیل شود. البته همین قابلیت باعث شد مجرمان نیز به استفاده از بیت‌کوین ترغیب شوند.

فضای رمزارزها هم‌زمان با انتشار داستان‌های وحشتناک در دارک‌وب بسیار متشنج و باعث شد بسیاری از افراد استفاده از بیت‌کوین و سایر رمزارزها را به‌طور خاص فقط به بازارها و فعالیت‌های غیرقانونی دارک‌وب نسبت دهند. حتی اگر این سوءتفاهم‌ها برطرف شود، بیشتر خرده‌فروشی‌ها ترجیح می‌دهند تصویر قانونی و دوست‌دار خانواده خود را حفظ کنند. تا زمانی که مردم از ایده ارزهای دیجیتال ناراحت باشند، بعید به نظر می‌رسد که بیشتر فروشگاه‌ها از آن به‌عنوان روش پرداخت بهره ببرند.

بدون مقررات دولتی

وقتی از بیت‌کوین و ارزهای دیجیتال سخن به میان می‌آید، مقررات دولتی موضوعی بسیار حساس محسوب می‌شود. ناگفته نماند بسیاری از افراد در ابتدا فقط به دلیل نبود قوانین دولتی به بیت‌کوین جذب شدند. بسیاری از افراد و مشاغل کوچک و ارائه‌دهندگان خدمات مختلف از ایده بازار آزادِ رمزارزها که می‌توان از آن‌ها به هر نحوی استفاده کرد، استقبال کردند؛ اما نبودِ مقررات به معنی نبودِ حفاظت است.

مطمئنا تنظیم مقررات زیاد برای استفاده از ارزهای دیجیتال می‌تواند بر این بازار تأثیر منفی بگذارد؛ اما بیشتر خرده‌فروشی‌ها تمایل دارند از امنیت واحد پولی که با آن کار می‌کنند، اطمینان داشته باشند.

با توجه ‌به ماهیت استخراج‌پذیر بودن ارزهای دیجیتال، اجرای هرگونه مقررات معنادار به دست دولت‌ها دشوار خواهد شد. برخی از کشورها مثل چین حتی استفاده از بیت‌کوین را کاملا ممنوع کرده‌اند. فقط گذشت زمان می‌تواند باعث وضع مقررات مناسب در بازار رمزارزها شود و در آن صورت، می‌توان انتظار داشت که آمازون و بسیاری از خرده‌فروشی‌های آنلاین در قبال استفاده از این نوع ارزها احساس امنیت کنند.

ناسازگاری زیرساخت‌ها

آمازون بزرگ‌ترین خرده‌فروش آنلاین در جهان است. این عنوان از مدیریت زنجیره تأمین پیچیده این شرکت به دست آمده است که محصولات، خدمات، حمل‌ونقل، پرداخت‌ها، هزینه‌ها و درآمدها را شامل می‌شود.

در حال ‌حاضر، خرده‌فروشان از زیرساخت‌های بسیار قدرتمندی برای حفظ کسب‌وکار خود بهره می‌برند؛ ولی نظم زیرساخت بیت‌کوین مناسب نیست. زیرساخت فعلی بیت‌کوین فقط مختص این ارز دیجیتال است؛ به همین دلیل، برای یکپارچه شدن با سیستم‌های جهانی باید تغییرات زیادی روی آن اعمال شود. اگرچه این تغییر امکان‌پذیر است، برای اجرایی شدن به تقاضا یا سرمایه‌گذاران زیادی نیاز خواهد داشت.

آیا آمازون ارز دیجیتال مخصوص خود را راه‌اندازی خواهد کرد؟

به نظر نمی‌رسد آمازون فعالیتش را در این حوزه با اطمینان و بدون ریسک انجام دهد. تاکنون، غول خرده‌فروشی آنلاین خطرهای زیادی پذیرفته که باعث شده است در صنعت خرده‌فروشی آنلاین آن‌هم در چنین مقیاس گسترده‌ای پیش‌گام باشد. پس بعید به نظر می‌رسد این شرکت فرصت را برای بزرگ‌ترین ادغام با صنعت فناوری مالی از دست دهد. تصور جف بزوس و مدیران آمازون از بازار ارزهای دیجیتال دو حالت دارد: یا آن‌ها تصور می‌کنند این بازار مدت زیادی دوام نخواهد آورد یا هم‌اکنون در حال برنامه‌ریزی برای ورود به ارزهای دیجیتال هستند. اگرچه این نکته فقط در حد حدس‌وگمان است، چندان هم بی‌منطق به نظر نمی‌رسد.

اواسط سال ۲۰۲۱، آمازون فراخوانی برای جذب نیروهای جدید در بخش پرداخت‌های دیجیتال و نوظهور منتشر کرد. وظیفه این واحد توسعه سیستم‌هایی است که انواع گزینه‌های پرداخت را در سراسر جهان در دسترس مشتریان قرار دهد. از سال‌ها قبل، شایعه‌ها و گزارش‌های مختلفی درباره ارز دیجیتال آمازون کوین (AmazonCoin) و بزوس کوین (BezosCoin) منتشر شده که البته محتوای این شایعه‌ها صرفا در حد گمانه‌زنی است. به‌هرحال، نمی‌توان روی آوردن شرکت‌های بزرگی مثل تسلا به بیت‌کوین را در این زمینه نادیده گرفت.

شایعات را باور نکنید

ایجاد ارز دیجیتال جدید به دست یکی از خرده‌فروشی‌های آنلاین بزرگ مثل آمازون مسلما خبری پیش‌گامانه محسوب می‌شود؛ البته می‌توان انتظار داشت که این شرکت پیش از عرضه ارز دیجیتال خود، از قدرت و هیجان‌های موجود در این بازار نهایت بهره را ببرد.

هنوز مشخص نیست آمازون ارزهای دیجیتال موجود را خواهد پذیرفت یا قصد دارد رمزارز جدید و اختصاصی توسعه دهد. نکته مهم این است که در صورت پذیرش بیت‌کوین یا سایر ارزهای دیجیتال در آمازون، این شرکت خبر مرتبط با آن را مخفی نخواهد کرد و آن را از هر طریق ممکن به گوش جهانیان خواهد رساند.

World of Words

منبع: makeuseof


 

دیدگاه ها بسته شده اند.