روسیه و ارز دیجیتال-اخبار برندها-اقیانوس آبی خبر

بانک مرکزی روسیه احتمالاً سرمایه‌گذاری روی رمز ارزها را ممنوع می‌کند

بانک مرکزی روسیه احتمالاً سرمایه‌گذاری روی رمز ارزها را ممنوع می‌کند

دو منبع آگاه بازار مالی روسیه اعلام کرده‌اند که بانک مرکزی این کشور قصد دارد سرمایه‌گذاری روی رمزارزها را ممنوع کند، زیرا افزایش تعداد تراکنش‌های رمزارزها خطراتی را برای ثبات مالی این کشور به همراه خواهد داشت.


اقیانوس آبی خبر – اخبار برندها|کشور روسیه در سال‌های گذشته به صورت متعدد علیه رمزارزها بیانیه صادر کرده و مقامات کشور عقیده دارند که از این روش می‌توان برای پولشویی یا تأمین مالی تروریسم استفاده کرد. هرچند در سال ۲۰۲۰ روسیه قانون اصلی رمز ارز را تصویب کرد، اما اجازه استفاده از آن‌ها به عنوان وسیله پرداخت را صادر نکرده است.

ممنوعیت احتمالی

طبق گزارش رویترز، هم اکنون بانک مرکزی این کشور در حال مذاکره با فعالان و کارشناسان بازار است تا نظر نهایی خود را درباره ممنوعیت احتمالی رمزارزها اعلام کند. یکی از منابع بازار مالی در این رابطه توضیح می‌دهد که در صورت تأیید قانون‌گذاران، قانون ممنوعیت برای خریدهای جدید رمز ارز اعمال خواهد شد و تاثیری روی ارزهای خریداری شده قبلی نخواهد داشت.
منبع دیگری عنوان کرد که موضع فعلی بانک مرکزی روسیه «رد کامل» تمام رمزارزها است. با این وجود به نظر می‌رسد بانک مرکزی هم اکنون در حال تهیه یک گزارش مشورتی برای بیان موضع خود است.

حجم سالانه تراکش‌ها

طبق اعلام بانک مرکزی، حجم سالانه تراکش‌های رمز ارز انجام شده توسط شهروندان روسی حدود ۵ میلیارد دلار است. معاون اول بانک مرکزی روسیه این ماه اعلام کرده بود که افزایش محبوبیت رمزارزها نگرانی‌ها و خطراتی را برای ثبات مالی این کشور ایجاد کرده است. او با اشاره به تجربه چین در این زمینه، اضافه کرد که روسیه نیز به مقررات بیشتری در حوزه رمزارزها نیاز دارد.

ارز دیجیتال-اخبار برندها-اقیانوس آبی خبر

در چین

بانک مرکزی چین در مهر ماه معاملات رمزارزها را در این کشور به صورت رسمی ممنوع اعلام کرد. در بیانیه این سازمان آمده بود که معامله بیت کوین و سایر رمزارزها به نظام اقتصادی و مالی این کشور لطمه زده و نرخ پول‌شویی، جذب غیرقانونی سرمایه، کلاهبرداری، طرح‌های هرمی و سایر فعالیت‌های غیرقانونی و مجرمانه را افزایش داده است.
چندی پیش معاون بانک مرکزی بریتانیا می‌گوید افرادی که حوزه رمزارزها سرمایه‌گذاری می‌کنند باید از خطرات احتمالی آن آگاه بوده و آماده باشند تا همه چیز خود را از دست بدهند. وی معتقد است به زودی بیت کوین به دارایی بی‌ارزشی تبدیل می‌شود و می‌تواند باعث سقوط مالی شود.

رمز ارز محبوب

بیت کوین،‌ این رمز ارز محبوب اوایل نوامبر به بالاترین قیمت خود یعنی ۶۷۰۰۰ دلار رسید، اما پس از انتشار خبرهایی در مورد واریانت امیکرون کرونا اوضاع تا حدی تغییر کرد.
«سر جان کانلیف» معاون بانک مرکزی انگلیس می‌گوید:
«بانک مرکزی باید آماده خطرات احتمالی مرتبط با افزایش ارزش دارایی‌های کریپتو و محبوبیت فزاینده آن‌ها باشد. قیمت رمزارزها می‌تواند بسیار متغیر باشد و حتی از نظر تئوری قیمت [بیت کوین] ممکن است به صفر برسد».
ارزش بازار دارایی رمز ارز
ارزش بازار دارایی‌های کریپتو از اوایل سال ۲۰۲۰ ده برابر شده و به حدود ۲.۶ تریلیون دلار رسیده است که حدود ۱ درصد از دارایی‌های مالی جهان است. حدود ۰.۱ درصد از ثروت خانواده‌های بریتانیا در بیت کوین و دارایی‌های رمزنگاری مشابه مانند اتریوم و بایننس کوین سرمایه‌گذاری شده است. حدود ۲.۳ میلیون کاربر دارایی‌های رمز ارز دارند و به صورت متوسط هر کاربر حدود ۳۰۰ پوند ارز دیجیتال دارد.
کمیته سیاست مالی بانک مرکزی انگلیس که به دنبال بحران مالی سال ۲۰۰۸ برای نظارت بر ریسک‌های احتمالی تشکیل شد، در جلسه هفته گذشته در مورد تهدید رمزارزها بر ثبات مالی بریتانیا صحبت کرد. از نظر این کمیته رشد سریع قیمت چنین دارایی‌ها می‌تواند خطرات زیادی را به همراه داشته باشد.

در بریتانیا

بانک مرکزی بریتانیا معتقد است که موسسه‌های بزرگ باید رویکرد محتاطانه‌ای نسبت به پذیرش دارایی‌های کریپتویی داشته باشند و به صورت منظم تحولات بازار را رصد کنند.
شورای ناظر بر تبلیغات انگلستان نیز در مورد دارایی‌های کریپتویی هشدار داده است و تبلیغات در مورد فعالیت صرافی‌ها و موسسه‌های مالی را تأیید نمی‌کند.

World of Words

منبع: reuters


دیدگاه ها بسته شده اند.