شهر بیت کوین-اقیانوس آبی خبر-اخبار برندها

السالوادور با بودجه ۱ میلیارد دلاری اولین شهر بیت کوین دنیا را می‌سازد

رئیس‌جمهور السالوادور اعلام کرد که این کشور با بودجه‌ای ۱ میلیارد دلاری از طریق اوراق قرضه اولین شهر بیت کوین دنیا را می‌سازد. شرکت‌های بزرگی مثل صرافی رمزارز Bitfinex و Blockstream  در ساخت این شهر همکاری خواهند کرد.


اقیانوس آبی خبر – اخبار برندها|بیت کوین  یک رمزارز و یک نظام پرداخت جهانی با کارکردهای مشابه پول بدون پشتوانه است. از نظر فنی بیت کوین نخستین پول دیجیتال نامتمرکز است، چرا که بدون بانک مرکزی یا مسئول مرکزی کار می‌کند این شبکه همتا به همتا است و تراکنش‌ها را مستقیماً و بدون واسطه میان کاربران انجام می‌دهد. به دلیل محبوبیت بالای بیت کوین برخی به آن لقب پادشاه رمزارزها را داده‌اند. اکنون السالوادور نخستین و تنها کشوری است که بیت کوین را به عنوان پول رسمی پذیرفته است.

فناوری رمزنگاری

گره‌ها با استفاده از فناوری رمزنگاری، این تراکنش‌ها را بازبینی می‌کنند و در یک دفتر کل توزیع‌شده همگانی که به آن زنجیره بلوکی گفته می‌شود، ضبط می‌کنند. بیت کوین را شخص یا گروهی از اشخاص ناشناس تحت نام ساتوشی ناکاموتو اختراع کردند و در سال ۲۰۰۹ به عنوان یک نرم‌افزار متن‌باز عرضه شد.

افزایش قیمت

در چند سال گذشته ارزش بیت کوین در بازارهای جهانی از چند صدم دلار آمریکا به چند هزار دلار افزایش یافته است. شمار شرکت‌های خدماتی و تاجرانی که بیت کوین می‌پذیرند نیز در حال افزایش است. قیمت بیت کوین و ارزش آن نوسان‌های بسیاری دارد و ممکن است حتی طی چند دقیقه صدها دلار ارزش آن افزایش یا کاهش یابد.

هیچ‌کس مالک شبکه بیت کوین نیست و مانند ایمیل، کاربران بیت کوین هستند که آن را کنترل می‌کنند. کاربردهای بیت کوین در هیچ‌کدام از دیگر سامانه‌های پرداخت یافتنی نیست.

السالوادور-اخبار برندها-اقیانوس آبی خبر

پول ملی

این طرح نخستین بار توسط «نجیب ابوکیله» رئیس‌جمهور السالوادور در کنفرانس هفته بیت کوین این کشور اعلام شد. هدف از این رویداد جشن گرفتن پذیرش عمومی بیت کوین در السالوادور و افزایش مشارکت شهروندان در بازار رمزارزها بود. ابوکیله درباره این شهر گفت: «در شهر بیت کوین آموزش‌های دیجیتال و فناورانه خواهیم داشت. انرژی کل شهر از طریق انرژی زمین‌گرمایی تأمین می‌شود و وسایل حمل و نقل عمومی پربازده و پایا خواهند بود».

به گفته «پائولو آردوینو»، مدیر ارشد فناوری Bitfinex این صرافی با راه‌اندازی یک پلتفرم اوراق بهادار برای نگهداری اوراق قرضه بیت کوین به این طرح کمک خواهد کرد. او افزود: «[این پلتفرم] در آینده خانه بسیاری از دارایی‌های دیجیتالی محلی و خارجی خواهد بود که قوانین جدیدی را در زمینه دارایی‌های دیجیتالی در این کشور ایجاد می‌کنند. السالوادور، بیت فینکس و بلاکشیده در کنار هم تاریخ‌سازی می‌کنند».

ابوکیله انتظار دارد که شهر بیت کوین مثل یک شهر عادی دربرگیرنده مناطق مسکونی، مراکز خرید، رستوران‌ها و غیره باشد، ولی همه چیز حول محور بیت کوین طراحی خواهد شد. ساکنان شهر فقط موظف به پرداخت مالیات بر ارزش افزوده می‌شوند و از این درآمدها برای پرداخت اوراق قرضه دولتی، توسعه زیرساخت‌های عمومی و حفظ و نگهداری از شهر استفاده خواهد شد.

«سامسون مائو»، مدیر ارشد امنیت بلاکشیده در این کنفرانس در خصوص تأمین ۱ میلیارد دلار اوراق قرضه بیت کوین گفت: «بیت فینکس نهنگ‌های زیادی دارد؛ بنابراین مشکلی از بابت تأمین ۱ میلیارد دلار اوراق قرضه وجود نخواهد داشت».

مائو گفت ۵۰۰ میلیون دلار از اوراق قرضه بیت کوین تا پنج سال از جریان اصلی نقدینگی خارج می‌شود. او توضیح داد که اگر چنین برنامه‌هایی از سوی سایر کشورها اجرا شود، در نهایت نیمی از ۲۱ میلیون بیت کوین موجود در بازار از چرخه نقدینگی خارج خواهد شد.

World of Words

منبع: cointelegraph


 

دیدگاه ها بسته شده اند.