کریستین دیور-اخبار برندها-اقیانوس آبی خبر

5 نکته در مورد فشن شو عرفانی برند کریستین دیور 

5 نکته در مورد فشن شو عرفانی برند کریستین دیور

ماریا گراتزیا چیوری با الهام از کارت‌های تاروت، از یک مجموعه مدل لباس عالی دیور تحت تأثیر قرون وسطی برای بهار / تابستان 2021 رونمایی کرد که در یک فیلم فانتزی مجلل توسط ماتئو گارونه ثبت شده است. اندرس کریستین مادسن، منتقد مد بریتانیایی مجله وگ (Vogue)، پنج نکته برای درک بهتر این نمایش به شما ارائه می‌دهد.


اقیانوس آبی خبر – اخبار برندها|بعد از مشکلات پاندمیک ویروس کرونا نمی‌توان به کسی خرده گرفت که به خرافات و فالگیر چرا رجوع کردی. “من وقت زیادی رو با فالگیرهای آنلاین در این دوران قرنطینه گذراندم.” یک بار که با یکی از این فالگیرها در پاریس صحبت می‌کردم اتفاقات جالبی افتاد و اون فالگیر به من گفت که یکی پشت در خانه شماست، بعد از 24 ساعت در شبانه روز و یک هفته کامل من ماریا گراتزیا چیوری به عنوان طراح لباس برند دیور متوجه شدم باید از تصاویر روی کارت‌های تاروت برای طراحی بعدی خودم استفاده کنم.

کارت‌های تاروت

مجموعه طراحی‌های او از طریق مطالعه قدیمی‌ترین کارت‌های تاروت باقی مانده در جهان شامل شبح‌ها و تزیینات قرون وسطایی استفاده کرده است. برای مثال در قرن 15 میلادی نوعی مراسم مذهبی زمان ویسکونتی اسفورزا باعث الهام تصویر بالا شده است. ماریا گفته بعد از اتمام این کار تعداد بسیار زیادی کارت تاروت جمع آوری کردم که بسیار جالب می‌باشند.

کارتهای تاروت-اخبار برندها-اقیانوس آبی خبر

این کالکشن به بررسی اشکال قرون وسطایی پرداخته است

شخصیت‌ها و نقوش کارت‌های تاروت کاملاً از روی ظاهری  تفسیر می‌شوند، برای مثال لباس کسی که به شما آسیب میزند در کارت توسط هنرمند رومی پیترو روفو (Pietro Ruffo) نقاشی شده که لباس وی برگرفته از شبح قرون وسطایی بوده که به صورت حلقه‌های برجسته بوده که در طراحی این لباس  دیور این مورد رو به شما القاء می‌کند که به تاریخ باید رجوع کنید و نکات کشف نشده‌ای در گذشته وجود دارد رو ببینید.” شاید کمی توضیحات بالا سخت و پیچیده باشد اما منظور طراح این بوده که نوع لباس‌های نقاشی شده در  کارت‌های تاروت باعث الهام گرفتن از آن شده است.

کالکشن دیور

طراح قصد داشته از اشکال داخل نقاشی کارت‌ها و همین طور رنگ طوسی منصوب به دیور در طرح‌های لباس خود استفاده کند، برای مثال در حجم و تزیینات روی کت در تصویر بالا که با دامن پفی ترکیب شده دقت کنید، به نظر می‌رسد لباسی قرون وسطایی مدرن شده در تصویر می‌بینید.

در یک فیلم تخیلی کوتاه نمایش داده شود

چیوری در سال‌های گذشته غالباً نسبت به فالگیری و فالگیر رویکرد منطقی داشته و بیشتر از جنبه سرگرمی به این موضوع نگاه می‌کرده؛ اما شرایط قرنطینه سال گذشته باعث اشتیاق وی برای چیزهای عجیب شده است. تابستان سال گذشته او لباس‌های خود را برای نمایش در یک فیلم خیالی که در یونان در حال ساخت بود آماده کرد. تماس‌های بسیار او با کارگردان که سبک خاصی از لباس مد نظرش بود باعث شد که او از لباس‌های دیور برای این فیلم خیالی استفاده کند. از آنجایی که برای هر یک از شخصیت‌های کارت‌های تاروت لباسی طراحی آماده شده بود در صد زیادی از این لباس‌ها برای  این فیلم استفاده شود.

نحوه الگوگیری از کارتهای تاروت

چیوری معتقده: کارت‌های تاروت راه‌های فرار خوبی در طراحی به او نشان داده

به نظر می‌رسد کارت‌های تاروت نقش مهمی رو در میراث فرهنگی و گذشته برند دیور بازی کرده. آخرین بار این گونه نقش و نگار در سال 2018 در طرح‌های کروز دیده شده بود. از نظر خیلی‌ها مؤسس دیور بسیار خرافاتی بوده تا حدی که پس از جنگ جهانی دوم داخل خانه خود را با ستاره‌های پنچ پر تزئین کرده بود تا برای او شانس داشته باشد؛ اما از نظر چیوری نه تنها او خرافاتی نبود بلکه از عناصر جادویی برای غلبه بر ترس خود بعد از جنگ جهانی استفاده کرده بود. شاید او از این عناصر برای فرار از واقعیت استفاده می‌کرده. در زمان فراگیری کرونا آمار نشان از بالا رفتن آمار مراجعه به فالگیرها نیز دلیل همین موضوع است که ترس ناشی از کرونا انسان رو به سمت عناصر روی کارت تاروت می‌کشند و علاوه بر سرگرمی راه فرار خوبی برای غلبه بر ترس نیز هست.

مد و فشن قوی با وجود پاندمی کرونا بازار خود را حفظ می‌کند

اگر بر این باور هستید که فقط کارت های تاروت قادر هستند تا آینده رو پیش بینی کنند در اشتباه هستید. به طرز چشمگیری فروش موفقیت آمیزی در سال گذشته در دوران پاندمی داشته، برند دیور در یک روش غیر معمول برای مشتریان خاص خود نمونه پارچه، سنگ‌های تزئینی و نمونه کارهای خاص خود رو ارسال کرده تا مشتریان بر اساس سلیقه و انتخاب خود سبک مورد علاقه خود را داشته باشند. اگر چه این مسئله از نظر اجرا بسیار پیچیده بوده اما با دقت خاصی آن را اجرایی کردند، مثلا اگر شخصی از کشور چین مدل خاصی از طرح های جدید رو سفارش دهد، سفارش نهایی به کشور سفارش دهنده ارسال و در بخش VIP فروشگاه دیور برای او قابل تست و تحویل گرفتن می‌شود. چیوری معتقد است اگر چه از نظر بسیاری از این لباس‌ها مصرف خانگی ندارد و باید در مراسم‌های خاص پوشیده شود اما باز هم افرادی هستند که در دوران قرنطینه برای حفظ روحیه بقیه افراد خانواده استایل خود را حفظ می‌کنند.

World of Words

منبع: vogue


دیدگاه ها بسته شده اند.