DARKWEB

فعالیت‌های بزرگ‌ترین بازار جرائم سایبری دارک‌وب توسط پلیس آلمان متوقف شد

فعالیت‌های بزرگ‌ترین بازار جرائم سایبری دارک‌وب توسط پلیس آلمان متوقف شد

فعالیت هایدرا به‌عنوان بزرگ‌ترین بازار جرائم سایبری دارک‌وب که بیش از ۸۰ درصد تراکنش‌های رمزارزی این حوزه را در اختیار دارد، توسط پلیس آلمان متوقف شد.


اقیانوس آبی خبر – اخبار برندها|اگر از طرفداران هری پاتر باشید، حتماً نام کوچه ناکترن را به خاطر دارید که پر از مغازه‌هایی برای خرید و فروش وسایل خطرناک و غیرقانونی بود و افرادی هم که در این کوچه تاریک و مخوف پرسه می‌زدند، مشکوک و گاهی خطرناک بودند. چنین کوچه‌ای فقط در دنیای جادویی هری پاتر وجود ندارد و نمونه واقعی آن را می‌توان در دنیای خودمان نیز پیدا کرد: جایی به اسم دارک وب که البته حضور فیزیکی ندارد و فقط در اینترنت یافت می‌شود.
در دارک وب شاید خبری از کمد ناپدید شونده دنیای هری پاتر نباشد، اما می‌توان در آن اسلحه، مواد مخدر، اسکناس تقلبی، حساب‌های هک شده نتفلیکس، نرم افزارهایی برای هک کردن کامپیوتر دیگران، اطلاعات ورود به حساب‌های بانکی، سنگ اورانیوم، مدارک دانشگاهی جعلی یا حتی قاتل قراردادی پیدا کرد.
البته برخلاف کوچه ناکترن که کاربرد آن تنها برای مقاصد شرورانه است، دارک وب فقط جای فعالیت‌های غیرقانونی نیست. مثلاً در دارک وب می‌توانید عضو کلوب شطرنج بشوید یا به شبکه اجتماعی BlackBook بپیوندید که نسخه دارک فیسبوک است و هیچ اطلاعاتی از کاربر جمع‌آوری نمی‌کند. در ضمن، بسیاری از سازمان‌های معتبر نیز نسخه‌ای از وب‌سایت خود را در دارک وب میزبانی می‌کنند تا کاربرانی که به حریم شخصی خود اهمیت می‌دهند، با نوعی شنل نامرئی به گشت‌وگذار در آن‌ها بپردازند.

پلیس فدرال آلمان (Bundeskriminalamt) که با مجریان قانون ایالات متحده همکاری می‌کند، بازار هایدرا (Hydra Market) را که به‌عنوان بزرگ‌ترین و باسابقه‌ترین بازار دارک‌وب شناخته می‌شود، توقیف کرد. گزارش شده است که حدود ۸۰ درصد از کل تراکنش‌های ارزهای دیجیتال مرتبط با دارک‌وب به این بازار اختصاص دارد. شایان ذکر است میزان تراکنش‌های این بازار از سال ۲۰۱۵ حدود ۵٫۲ میلیارد دلار بوده است. هایدرا تقریباً ۱۷ میلیون حساب کاربری و ۱۹ هزار فروشنده داشت.
به گزارش انگجت، توقیف فعالیت‌های هایدرا شامل سرورها و کیف پول‌های رمزارزی با حدود ۲۵ میلیون دلار بیت کوین است. دادگستری ایالات متحده به‌طور هم‌زمان دیمتری پاولوف، ساکن روسیه را به دلیل سابقه عملکرد وی که از سرورهای هایدرا به‌دست آمده، به توزیع مواد مخدر و پولشویی متهم کرده است. این بازار خدمات خود ازجمله قاچاق مواد مخدر، خدمات هک و سرقت داده‌ها را عمدتاً به افرادی که در کشورهای روسی‌زبان زندگی می‌کنند ارائه می‌کرد. پاولوف همچنین در اقداماتی که برای پولشویی ارزهای دیجیتال و سخت‌تر شدن ردیابی این تراکنش‌ها انجام می‌شود، مشارکت داشته است.
وزارت خزانه‌داری، هایدرا و Garantex (صرافی رمزارز روسی) را با افزودن آن‌ها به بیش از ۱۰۰ آدرس رمزارزی فهرست موسوم به «اتباع ویژه» مجازات کرد. پلیس فدرال آلمان در بیانه‌ای اعلام کرد که فرایند تحقیقات درمورد هایدرا از اوت سال گذشته و با کمک ایالات متحده آغاز شده است.
این اولین‌باری است که مقامات دولتی، بازارهای اصلی دارک‌وب را تعطیل می‌کنند. البته پیش از این نیز شاهد تعطیلی بازارهای دیگری مثل Silk Road، AlphaBay و به‌تازگی دارک‌مارکت بوده‌ایم. بدین ترتیب می‌توان گفت درحال‌حاضر گزینه دیگری در دارک‌وب وجود ندارد که جایگزین احتمالی هایدرا شود.

World of Words

منبع: engadget


دیدگاه خود را در میان بگذارید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. قسمتهای مورد نیاز علامت گذاری شده اند *