اخبار برندها-اقیانوس آبی خبر-برند اینتل

ایتالیا برای احداث کارخانه تراشه چند میلیارد یورویی با برند اینتل همکاری می‌کند

طبق اعلام برخی منابع، رم در حال آماده کردن پیشنهادی برای برند اینتل است تا چندین میلیارد یورو در یک کارخانه پیشرفته ساخت تراشه در ایتالیا سرمایه‌گذاری کند، آلمان نیز قصد احداث یک کارخانه بزرگ با کمک شرکت ساخت تراشه آمریکایی را دارد.


اقیانوس آبی خبر – اخبار برندها|کارخانه‌ها بخشی از تلاش اینتل برای ایجاد ظرفیت‌های تولید بیشتر در اروپا است تا به جلوگیری از کمبود عرضه نیمه‌هادی در آینده کمک کند. مشکل جهانی کمبود تراشه هم اکنون بسیاری از صنایع به ویژه صنعت خودروسازی را فلج کرده است. به همین منظور، رم در حال مذاکره با اینتل است که گفته می‌شود سرمایه‌گذاری آن‌ها بیش از ۴ میلیارد یورو (۴.۷ میلیارد دلار) ارزش دارد.

مدیرعامل اینتل امروز دوباره تاکید کرد که بحران جهانی کمبود تراشه بیشتر طول خواهد کشید و انتظار می‌رود که شرایط بازار حداقل تا سال ۲۰۲۳ به حالت عادی برنگردد.

«پت گلسینگر»، در مصاحبه‌ای با CNBC گفت: «ما در حال حاضر در بدترین شرایط به سر می‌بریم؛ [ولی] سال آینده با گذشت هر فصل اوضاع بهتر و بهتر می‌شود. با این حال، عرضه و تقاضا در بازار تا سال ۲۰۲۳ به تعادل نمی‌رسد».

اظهارات مدیرعامل اینتل در شرایطی منتشر شده که درآمد این شرکت در بخش تراشه‌های دسکتاپ و لپ‌تاپ‌ها ۲ درصد افت داشته است. این مسئله تحت تأثیر افت ۵ درصدی فروش نوت‌بوک‌ها بوده که به خاطر کمبود قطعات به وجود آمده است. این الگو در سایر گزارش‌ها هم دیده شده و بسیاری از تحلیلگران افت فروش لپ‌تاپ‌ها را متأثر از کمبود قطعات دانسته‌اند.

مشکل فعلی بازار همیشه به کمبود تراشه مربوط نیست و گاها از ترکیب قطعات نشأت می‌گیرد. گلسینگر می‌گوید: «ما آن را هماهنگی مجموعه می‌نامیم، یعنی شاید شما CPU داشته باشید اما LCD  یا تراشه وای‌فای نداشته باشید. دیتاسنترها به‌طور خاص با کمبود تراشه‌های تأمین‌کننده توان و برخی تراشه‌های شبکه و اترنت روبرو هستند.»

اخبار برندها-اقیانوس آبی خبر-برند اینتل

بخشی از این ریزش با رشد بازار کامپیوترهای دسکتاپ جبران شد. درآمد اینتل در این بازار ۲۰ درصد افزایش یافته، اما این رشد به اندازه‌ای نبوده که افت فروش نوت‌بوک‌ها را جبران کند. آمار فروش PC حدود یک دهه است که در سراشیبی قرار گرفته بود اما همه‌گیری کرونا و خانه‌نشینی شرایط را تغییر داد.

به گفته یکی از منابع، تمام هزینه این سرمایه‌گذاری با توجه به برنامه‌های اینتل می‌تواند به حدود ۸ میلیارد یورو نیز برسد. همچنین عنوان شده است که رم آماده است تا بخشی از سرمایه‌گذاری کلی را با پول عمومی تأمین کند و شرایط مطلوب دیگری از جمله هزینه‌های نیروی کار و انرژی را به اینتل ارائه کند. آن‌ها افزودند که این کارخانه بیش از ۱۰۰۰ شغل مستقیم در ایتالیا ایجاد خواهد کرد.

اینتل تاکنون از اظهار نظر در مورد برنامه‌های خود خودداری کرده است.

کارخانه ایتالیایی به گفته این منابع، یک کارخانه «بسته‌بندی پیشرفته» است که برای سر هم کردن تراشه‌های کامل از صفحه‌های تولید شده توسط اینتل و سایر شرکت‌های تولیدکننده تراشه از فناوری‌های جدیدی استفاده می‌کند.

در حالی که لهستان نیز با همکاری اینتل قصد دارد تاسیسات خود را ایجاد کند، از فرانسه نیز به عنوان رقیب دیگری برای ایتالیا یاد می‌شود که ساخت کارخانه بزرگ خود را بررسی می‌کند. «پت گلسینگر» مدیر عامل اینتل ماه گذشته گفت که این شرکت مکان دو کارخانه جدید ساخت تراشه اتحادیه اروپا را تا پایان سال اعلام خواهد کرد.

طرح این کارخانه‌های در حال ارائه می‌شود که اتحادیه اروپا قصد دارد وابستگی خود به عرضه نیمه‌هادی ایالات متحده و چین را کاهش دهد و از طرفی دیگر در حال حاضر هیچ نشانه‌ای از کاهش بحران عرضه تراشه وجود ندارد. «ماریو دراگی» نخست وزیر ایتالیا، این هفته گفت که اتحادیه اروپا باید هم اکنون به صورت قاطعانه برای دستیابی به هدف خود و تولید ۲۰ درصد از نیمه هادی جهان تا سال ۲۰۳۰ اقدام کند.

World of Words

منبع: cnbc


دیدگاه ها بسته شده اند.