Tuvalu

اولین کشور جهان با هدف مقابله با گرمایش زمین وارد متاورس می‌شود

اولین کشور جهان با هدف مقابله با گرمایش زمین وارد متاورس می‌شود

ساخت یک کشور در متاورس چالش‌های فنی زیادی را به همراه دارد و جنبه‌هایی مانند قلمرو، فرهنگ و حاکمیت آن را در بر می‌گیرد.


اقیانوس آبی خبر ـ اخبار برندها|کشور جزیره‌ای تووالو (Tuvalu) در اقیانوس آرام، به عنوان پاسخی به تهدید افزایش سطح آب دریاها، قصد دارد نسخه‌ای از خود را در متاورس ایجاد کند. «سیمون کوفه»، وزیر دادگستری، ارتباطات و امور خارجه تووالو، این خبر را به رهبران کنفرانس تغییرات اقلیمی سازمان ملل متحد 2022 (COP27) اعلام کرده است.
او گفت این برنامه که «بدترین سناریو» ممکن را در بر می‌گیرد، شامل ایجاد یک نسخه دیجیتالی مکمل از تووالو در متاورس به منظور شبیه‌سازی جزایر زیبا و حفظ فرهنگ غنی آن می‌شود:
«فاجعه این پیامد قابل اغراق نیست. تووالو می‌توانید اولین کشور در جهان باشد که به تنهایی در فضای مجازی حضور دارد اما اگر گرمایش جهانی بدون کنترل ادامه یابد، آخرین کشور نخواهد بود.»
به عنوان ایده اصلی این تصمیم گفته شده که متاورس ممکن است به تووالو اجازه دهد تا «به عنوان یک دولت مستقل عمل کند»، زیرا مردم آن مجبور هستند در جای دیگری زندگی کنند.
ساخت کشور در متاورس به چه معناست؟
متاورس آینده‌ای رو به رشد را نشان می‌دهد که در آن واقعیت افزوده و مجازی بخشی از زندگی روزمره هستند. دیدگاه‌های زیادی درباره متاورس وجود دارد که شناخته‌شده‌ترین آن‌ها به «مارک زاکربرگ»، مدیرعامل متا مربوط می‌شود. وجه اشتراک بیشتر این دیدگاه‌ها درباره متاورس، جهان‌های سه بعدی قابل تعامل و غوطه ور هستند. یک آواتار، به همان راحتی حرکت در بین اتاق‌ها در دنیای فیزیکی، در این دنیا می‌تواند از یک دنیای مجازی به دنیایی دیگر حرکت کند.
کوفه بیان می‌کند که سه جنبه از کشور تووالو را می‌توان در متاورس بازآفرینی کرد:
قلمرو: بازآفرینی زیبایی‌های طبیعی تووالو که می‌توان به روش‌های مختلفی با آن تعامل داشت
فرهنگ: توانایی مردم تووالو برای تعامل با یکدیگر به شیوه‌ای که زبان، هنجارها و آداب و رسوم مشترک خود را حفظ کنند.
حاکمیت: اگر قرار بود سرزمینی که حکومت تووالو بر آن حاکمیت دارد از دست برود، آیا می‌توان به جای آن بر یک سرزمین مجازی حاکمیت داشت؟
از نظر فنی، ایجاد محیط‌های تفریحی زیبا در متاورس به اندازه کافی آسان است و در حال حاضر جهان‌های مختلف و سه بعدی زیادی از جمله Second Life وجود دارد که امکان تعامل به صورت کاملا مجازی را برای کاربران فراهم می‌کنند.
با این حال در زمینه دیجیتالی کردن عناصری که کل یک ملت را تعریف می‌کنند، چالش‌های فنی و اجتماعی وجود دارد. تووالو حدود 12 هزار شهروند دارد، اما حضور همزمان حتی این تعداد از مردم در دنیای مجازی نیز یک چالش فنی محسوب می‌شود. مسائلی در مورد پهنای باند، قدرت محاسباتی و این واقعیت که بسیاری از کاربران با هدست‌های واقعیت مجازی ناسازگاری ندارند، از جمله چالش‌های قابل اشاره هستند.
در نهایت، کوفه اشاره می‌کند که متاورس به تنهایی نمی‌تواند پاسخی به مشکلات تووالو باشد. او به صراحت اعلام می‌کند که باید از طریق ابتکاراتی مانند معاهده منع تکثیر سوخت‌های فسیلی بر کاهش تغییرات آب‌و‌هوایی تمرکز کرد.

World of Words

منبع meta

دیدگاه خود را در میان بگذارید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. قسمتهای مورد نیاز علامت گذاری شده اند *