mote_logo

استارتاپ آمریکایی با سوزاندن ضایعات کشاورزی به معضل گرمایش زمین کمک می‌کند

استارتاپ آمریکایی با سوزاندن ضایعات کشاورزی به معضل گرمایش زمین کمک می‌کند

استارتاپ آمریکایی ایده جالبی را دنبال می‌کند و قصد دارد با سوزاندن ضایعات کشاورزی از جمله تکه‌های چوب یا میوه‌های بلااستفاده با گرمایش زمین و تغییرات آب و هوایی مبارزه کند.


اقیانوس آبی خبر – اخبار برندها|این استارتاپ قصد دارد نوع جدیدی از کارخانه تولید سوخت را راه‌اندازی کند که قادر است دی‌اکسید کربن موجود در محیط را جذب کرده و با از بین بردن آن با گرمایش زمین مبارزه کند.
این ایده که توسط شرکت «Mote» در آمریکا ارائه شده است، در نواحی که زباله‌های کشاورزی بیشتر هستند، کاربرد دارد. طرح کلی ایده به این صورت است که مواد باقی‌مانده و ضایعات کشاورزی، مانند تکه‌های چوب یا میوه‌های بلااستفاده تا دمای بالاتر از 1500 درجه فارنهایت گرم می‌شوند. میزان این گرما باید به حدی باشد که هیدروژن و دی‌اکسید کربن تولید شود. Mote قصد دارد دی‌اکسید کربن تولید شده را طی فرآیندی شیمیایی جدا کرده و آن را به اعماق زمین – درون سفره‌های آب شور و یا چاه‌های نفت تخلیه شده – پمپ کند. از سوی دیگر، هیدروژن تولید شده نیز در وسایل حمل و نقل بدون آلودگی کاربرد دارد.
در این فرآیند باید کربن جذب شده توسط گیاهان در حین رشد به صورت مرتب ذخیره شود. هیدروژن نیز باید به فروش برسد تا هزینه‌های بالای این فرآیند تأمین گردد. Mote می‌گوید: «این تاسیسات، اولین تاسیساتی هستند که توده‌های زباله را به هیدروژن تبدیل می‌کنند و قادر هستند کربن را ذخیره کنند. پیش از این دانشمندان در تلاش برای مبارزه با گرمایش زمین و تغییرات آب و هوا، به جداسازی و جذب کربن دست زده‌اند. این روش به صورت خلاصه «BECCS» نام دارد.»
این روش در بلند مدت می‌تواند میزان گازهای گلخانه‌ای موجود در اتمسفر را کاهش دهد. با این حال، چالش‌های جدی برای انجام آن به صورت مقرون به صرفه و قابل اطمینان وجود دارد.

گرمایش زمین و چالش‌های رفع آن

«دن سانچز» مدیر آزمایشگاه حذف کربن در دانشگاه کالیفرنیا می‌گوید: «فرآیندی که شرکت Mote در نظر دارد، از نظر فنی دشوار و پرهزینه است. این کار نیاز به پیش تصفیه دقیق ضایعات و پالوده کردن گاز ناشی از سوختن زباله‌ها دارد. همچنین جمع‌آوری ضایعات از نقاط مختلف پرهزینه است.»
با این حال، Mote می‌تواند رویکرد موثرتر روش BECCS باشد، زیرا سوخت حاصل از این روش بدون کربن است – در حالی که در انواع دیگر روش‌ها، همواره میزان مشخصی از کربن ناشی از سوخت وارد هوا می‌شود.
«مک کندی» مدیر اجرایی شرکت Mote می‌گوید: «تاسیسات لازم برای پیاده‌سازی چنین طرحی را می‌توان طی چند سال و با استفاده از حمایت‌های دولت ایجاد کرد. ما امیدوار هستیم کارخانه‌های بیشتری در کالیفرنیا و سپس در سراسر جهان از این روش برای حذف کربن و کمک به کنترل تغییرات آب و هوا استفاده کنند.»

World of Words

منبع: technologyreview


دیدگاه خود را در میان بگذارید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. قسمتهای مورد نیاز علامت گذاری شده اند *