برند آلفابت-اقیانوس آبی خبر-اخبار برندها

ارزش شرکت مادر گوگل برای مدت کوتاهی به ۲ تریلیون دلار رسید

برند آلفابت، شرکت مادر گوگل، برای مدت کمی به ارزش بازار ۲ تریلیون دلاری رسید.این غول فناوری، در حال حاضر ۱٫۹۸ تریلیون دلار است، اما در ظهر دوشنبه از مرز ۲ تریلیون دلار عبور کرد و پس از آن با ۲۹۸۷.۰۳ دلار برای هر سهم بسته شد. ارزش بازار آلفابت از ژانویه ۲۰۲۰ از ۱ تریلیون دلار تقریباً دو برابر شده است.


اقیانوس آبی خبر – اخبار برندها|گزارش سه‌ماهه دوم سال ۲۰۲۱ آلفابت از ثبت رکورد جدیدی در درآمدهای این مجموعه خبر می‌دهد. آلفابت موفق شده است درآمدی برابر ۶۱٫۹ میلیارد دلار کسب کند.

آلفابت موفق شده است برای چهارمین دوره سه‌ماهه پیاپی در سودآوری به رکورد دست پیدا کند. این شرکت در گزارش مالی سه‌ماهه دوم سال ۲۰۲۱ خود به درآمد ۶۱٫۹ میلیارد دلار و سود ۱۸٫۵ میلیارد دلاری اشاره کرده است.

عامل اصلی موفقیت

عامل اصلی این موفقیت بزرگ، بخش جستجوی گوگل بوده است که موفق شده درآمد ۱۴ میلیارد دلاری مدت مشابه سال گذشته را به ۳۵٫۸ میلیارد دلار برساند و در مقایسه با سه‌ماهه پیشین، ۴ میلیارد دلار درآمد بیشتری عاید شرکت مادر کند. علاوه بر این، درآمد سرویس یوتیوب  رشد چشمگیری نشان می‌دهد و نسبت به سال قبل تقریباً دو برابر شده است (از ۳٫۸ میلیارد سال گذشته به ۷ میلیارد برای امسال) که در مقایسه با سه‌ماهه قبلی هم رشد ۱ میلیارد دلاری نشان می‌دهد.

تحلیل روند رشد

یک تحلیلگر اقتصادی در توییتی روند رشد درآمد این شرکت را طی ۱۰ سال گذشته نشان داده است.

انتظار می‌رفت سرویس گوگل کلاد آلفابت که هنوز به سوددهی نرسیده است، باعث توقف روند افزایش درآمد این شرکت باشد؛ اما گزارش سه‌ماهه دوم نشان می‌دهد که این بخش تنها ۵۹۱ میلیون دلار از دست داده و درآمد آن از ۴ میلیارد دلار سه‌ماهه گذشته، به ۴٫۶ میلیارد دلار رسیده است.

این برند اطلاعات دسته‌بندی‌شده‌ای از درآمد بخش سخت‌افزاری گوگل ارائه نکرده؛ اما در دستهٔ «سایر گوگل»، اشاره به رشد درآمد سایر بخش‌ها و کسب ۶٫۶ میلیارد دلار شده است.

آلفابت-گوگل-اقیانوس آبی خبر-اخبار برندها

صحبت‌های شیندلر

مدیر تجاری گوگل، فیلیپ شیندلر، می‌گوید این افزایش درآمد به خاطر خرج کردن بیشتر کاربران اتفاق افتاده؛ مسئله‌ای که در واقع با شروع همه‌گیری کووید گره خورده است. مدیر بخش مالی گوگل، روث پورات، اعتقاد دارد که از راه رسیدن تعطیلات سالیانه، این روند افزایش درآمد را همچنان پابرجا نگاه می‌دارد.

در سه‌ماهه سوم سال ۲۰۲۱، آلفابت با کسب درآمد هنگفت ۶۵٫۱ میلیارد دلاری، رکوردی بی‌سابقه داشت. این شرکت گزارش داد که درآمد آن ۴۱ درصد افزایش یافته، درحالی‌که سود آن تقریباً ۶۹ درصد بیشتر شده است. بخش جستجوی گوگل افزایش اندکی در سوددهی داشت و از ۳۵٫۸ میلیارد دلار در سه‌ماهه قبل به ۳۷٫۹ میلیارد دلار رسید. یوتیوب نیز، شرکت دیگر آلفابت، در سه‌ماهه اخیر ۷٫۲ میلیارد دلار درآمد داشته است.

الفابت در گذر کرونا

در طول همه‌گیری کرونا شرکت‌های بزرگ دنیای فناوری با پیشرفت مالی روبه‌رو شدند. زمانی که اکثر شرکت‌ها به دلیل شیوع ویروس کرونا مجبور به دورکاری و ورود به محیط کاری مبتنی بر فضای ابری شدند، گوگل نیز در بخش اشتراک‌های ذخیره‌سازی ابری و تبلیغات دیجیتال سود به دست آورد.

اکنون آلفابت تقریباً به اپل و مایکروسافت به‌عنوان یکی از سه شرکت مستقر در ایالات‌متحده آمریکا که بخشی از باشگاه انحصاری ۲ تریلیون دلاری هستند، پیوسته است. اپل در آوریل سال گذشته به این موفقیت دست پیدا کرد، درحالی‌که مایکروسافت در ژوئن گذشته به ۲ تریلیون دلار رسید. آمازون به پیوستن به باشگاه ۲ تریلیون دلاری نزدیک است، اما ارزش فعلی آن ۱٫۷ تریلیون دلار بوده و باید کمی تلاش خود را بیشتر کند.

World of Words

منبع: theverge


دیدگاه ها بسته شده اند.