لاماری ایما

لاماری ایما در پیست آزادی؛ سریع‌ترین کراس اوور صفر کیلومتر بازار

لاماری ایما در پیست آزادی؛ سریع‌ترین کراس اوور صفر کیلومتر بازار

میانه بهمن ماه بود که لاماری ایما توسط آرین موتور پارس رونمایی شد و امروز با گذشت یک ماه شاهد مراسم تست درایو این خودرو در پیست آزادی تهران بودیم، تجربه رانندگی با لاماری ایما در پیست نشان داد که به لطف نسبت مناسب نیرو به وزن، لاماری ایما به راحتی می‌تواند لقب سریعترین کراس اوور صفر کیلومتر بازار را از آن خود کند.


اقیانوس آبی خبر – اخبار برندها|استخراج 195 اسب بخار قدرت از موتوری به حجم 1.5 لیتر به لطف سیستم تزریق مستقیم سوخت و توربوچارجر باعث شده بود که لاماری از حیث قدرت موتور در رده خودرو بزرگتر و گران قیمت‌تری نظیر فونیکس تیگو 8 ظاهر شود، این درحالیست که وزن ایما به دلیل کلاس ابعادی کوچکترش بسیار سبک‌تر است و ترکیب این قدرت موتور با وزن کم و وجود گیربکس هفت سرعته دوبل کلاچ خیس باعث شده بود تا دست یابی به شتاب صفر تا صدی 10 الی 10.5 ثانیه در تهران ممکن شود.
این درحالیست که عمده رقبای لاماری ایما مانند فیدلیتی، دیگنیتی، تیگو 7 پرو، جک کی 7 و…خودروهایی با شتاب صفر تا صد 11.7 ثانیه الی 13.5 ثانیه هستند و از این نظر یک سر و گردن نسبت به ایما عقب‌ترند.
در بحث ترمزگیری نیز بر اساس نتایج دستگاه درگی، ایما توانست با ثبت مسافت 39 متر، درست برابر با تیگو 7 پرو، در رده کوتاه‌ترین خط ترمز ظاهر شود. هندلینگ قابل قبول به لطف سیستم فنربندی مولتی لینک چرخ های عقب (و البته وجود سامانه ESP) با اندکی تمایل به بیش فرمانی، از جمله دیگر ویژگی‌های این خودرو بود که رانندگی جذابی را برای مالکین ایما نوید می‌دهد.

صدای جذاب موتور و هماهنگی خوب و موتور و گیربکس از جمله دیگر ویژگی‌های ایماست که با کاراکتر جوان پسند و اسپرت این خودرو سازگاری زیادی دارد.
در زمینه نقاط ضعف نیز باید به حساسیت موتور به کیفیت سوخت و لزوم استفاده از بنزین سوپر، نبود قابلیت تعویض دنده به صورت تیپ ترونیک، کمبود برخی از آپشن های رفاهی متداول (نظیر دوربین 360 درجه) و امثال این موارد اشاره کرد.
با این وجود قیمت لاماری ایما توسط مدیران آرین موتور پارس کمتر از یک میلیارد تومان اعلام شده است و با توجه به شرایط بازار و قیمت رقبای این خودرو (که عمداً بیش از 1 میلیارد تومان قیمت دارند)، می‌توان استقبال زیادی از این خودرو را محتمل دانست.
لاماری ایما با قیمت حداقل ۸۵۰ میلیون تومان رونمایی شد؛ دانگ فنگ T5 EVO به جای میتسوبیشی اکلیپس- بهمن 1400
ساعاتی پیش شرکت آرین پارس موتور اولین کراس‌اوور مونتاژی این شرکت با نام لاماری ایما را رونمایی کرد. این کراس اوور با قیمتی در حدود ۸۵۰ الی یک میلیارد تومان در زمره کراس اوورهای تک دیفرانسیل بازار جای می‌گیرد. این درحالیست که قبل از بازگشت تحریم‌های صنعت خودروسازی، قرار بود میتسوبیشی اکلیپس توسط آرین موتور مونتاژ شود.
این کراس‌اوور نسخه ریبج شده دانگ‌فنگ T5 ایوو است که از چند ماه قبل پروژه تولید و مونتاژ آزمایشی آن در کارخانه آرین‌پارس‌موتور شهر خمین آغاز شده است. شرکت آرین‌موتور سابقاً نمایندگی میتسوبیشی ژاپن را در کشورمان در اختیار داشته است.
لاماری درواقع نام برند جدید آرین پارس موتور برای تولید خودروهای سواری است و ایما نام اختصاصی اولین کراس اوور این شرکت است که به دانگ فنگ تی 5 ایوو اشاره دارد.
هنوز اطلاعات دقیقی در خصوص زمان عرضه و قیمت نهایی لاماری ایما در دسترس نیست اما با توجه به گفته‌های مدیران آرین پارس موتور در زمان رونمایی به نظر می‌رسد که سرانجام در بهار سال 1401 باید شاهد عرضه این محصول باشیم.
مشخصات فنی لاماری ایما آرین موتور (دانگ فنگ T5 ایوو)
لاماری ایما یا همان دانگ فنگ T5 EVO به یک موتور 1.5 لیتری توربوشارژر مجهز است که می‌تواند 195 اسب‌بخار قدرت و 285 نیوتن‌متر گشتاور را تولید کند.
شتاب صفر تا صد این خودرو بین 8.7 تا 9.2 ثانیه اعلام شده است که البته منوط به فراهم بودن شرایط استاندارد از جمله بنزین استاندارد است که احتمالاً در ایران عدد بالاتری ثبت خواهد شد.
به هر صورت برای یافتن شتاب دقیق این کراس‌اوور باید منتظر ماند تا آرین پارس موتور امکان تست درایو این خودرو را فراهم نماید.
گفته می‌شود مصرف بنزین لاماری ایما یا دانگ فنگ T5 ایوو در شرایط استاندارد کمتر از 6 لیتر در صد کیلومتر است که برای یک کراس‌اوور مونتاژی در بازار کشورمان رقم فوق العاده خوبی محسوب می‌شود که البته بازهم به فراهم بودن شرایط استاندارد بستگی دارد و بسیار بعید است که در شرایط تهران قابل دستیابی باشد.

امکانات رفاهی و آپشن‌های لاماری ایما آرین موتور

بر اساس کاتالوگ رسمی شرکت، دانگ فنگ T5 ایوو شرکت آرین موتور به امکاناتی نظیر کیسه هوای 10 نقطه‌ای، سامانه کنترل پایداری الکتریکی، ترمز پارک برقی، کروز کنترل، کنترل شروع حرکت در سربالایی، سامانه مدیریت حرکت در سراشیبی، چراغ روشنایی روز، فناوری LED چراغ‌ها، فرمان کمکی برقی، رینگ آلومینیومی 19 اینچی با تایرهای ایرانی (از برند کویر)، رادار نقطه کور، سقف پانوراما، تریم داخلی چرم، صندلی برقی راننده، سیستم تهویه اتوماتیک و جلو آمپر دیجیتال مجهز است.

کمبود امکانات رفاهی لاماری ایما نسبت به رقبا

لاماری ایما از نظر ابعادی در واقع رقیب برای تیگو 8 و فیدلیتی نیست و نبود ردیف سوم صندلی‌ها نسبت به فیدلیتی و تیگو هشت و کمبود فضای داخلی نسبت به جک k7 قابل ذکر است. نبود ماساژور صندلی راننده (نسبت به جک کی 7)، درب صندوق برقی، دوربین 360 درجه، شارژ وایرلس، تریم داخلی با کیفیت، صندلی برقی شاگرد، گرمکن و سردکن صندلی‌های جلو و امثال این موارد از جمله نکاتی است که باعث می‌شود قیمت لاماری ایما نسبت به رقبا تعدیل شود.

برتری فنی لاماری ایما نسبت به رقبا

ایما به لطف وجود موتور 195 اسب بخاری، تا زمان عرضه فیدلیتی پرستیژ و دیگنیتی پرستیژ در زمره قدرتمندترین کراس اوورهای چینی بازار قرار می‌گیرد و نسبت به رقبای مستقیم خود برتری دارد، همچنین وجود گیربکس دوبل کلاچ (با کلاچ خیس) نیز مزیت محسوسی نسبت به رقبای مجهز به گیربکس CVT و دوبل کلاچ خشک محسوب می‌شود. البته در همین زمینه باید به حساسیت بالای لاماری ایما نسبت به کیفیت بنزین نیز اشاره کرد که می‌تواند در بلند مدت مشکل ساز شود.

رقبا و شرایط بازار لاماری ایما آرین پارس موتور

مدیران آرین موتور تمایلی برای اعلام قیمت رسمی لاماری نداشتند اما بر اساس گفته‌های ایشان در نشست خبری می‌توان برآورد کرد که لاماری با قیمتی در حدود ۸۵۰ الی یک میلیارد تومان در رده کراس اوورهای تک دیفرانسیل سایز متوسط (در بازار ایران) رقبای بسیاری را پیش روی خود می‌بیند که از مهم‌ترین آن‌ها باید به تیگو 7، جک S5، فردا موتور T5، هایما S7، دیگنیتی٬‌ مکث موتور K5 و حتی خودروهای بزرگتری نظیر KMC K7 و فیدلیتی اشاره کرد که همگی در زمره کراس اوورهای توربو و تک دیفرانسیل چینی هستند که مشخصات فنی نسبتاً نزدیکی را ارائه می‌دهند اما در زمینه امکانات رفاهی، نوع گیربکس و سطح تجهیزات اختلافاتی با یکدیگر دارند.
از این رو شاید بتوان گفت که لاماری تی 5 به سبب طراحی خاص ظاهری و مشخصات فنی خود می‌تواند از شانس رقابت بالایی در این کلاس برخوردار باشد، هرچند که احتمالاً کمبود تیراژ عرضه و ضعف خدمات پس از فروش، چالش اصلی مشتریان خودروهای کم تیراژ چینی خواهد بود. همچنین در صورت عرضه در محدوده قیمت 850 الی 950 میلیون تومان، امکان ایجاد بازار سیاه برای لاماری وجود دارد.
زمان عرضه لاماری به بازار بهار سال 1401 عنوان شده است و قیمت نهایی نیز با توجه به قوانین گمرکی و نرخ ارز تعیین خواهد شد اما آن‌طور که از نرخ‌های بازار چین برمی‌آید، لاماری می‌تواند هم قیمت دیگر محصول دانگ فنگ یعنی دیگنیتی (شاید اندکی گران‌تر) طبقه بندی شود و از شانس پرفروش شدن در بازار داخلی برخوردار است.

World of Words

منبع: آرین پارس موتور


 

دیدگاه خود را در میان بگذارید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. قسمتهای مورد نیاز علامت گذاری شده اند *