یاندکس به دنبال خارج‌کردن کسب‌و‌کار خود از روسیه است

غول فناوری روسی یاندکس به دنبال خارج‌کردن کسب‌و‌کار خود از روسیه است

غول فناوری روسی یاندکس به دنبال خارج‌کردن کسب‌و‌کار خود از روسیه است

یاندکس (Yandex) بزرگ‌ترین موتور جستجوی روسیه و یکی از محبوب‌ترین موتورهای جستجو در جهان محسوب می‌شود. حالا در گزارش جدیدی اعلام شده که این موتور جستجو به دلیل مشکلات ناشی از تحریم روسیه توسط غرب، …


اقیانوس آبی خبر – اخبار برندها|یاندکس (Yandex)، بزرگ‌ترین موتور جستجوی روسیه و یکی از محبوب‌ترین موتورهای جستجو در جهان محسوب می‌شود. حالا در گزارش جدیدی اعلام شده است که این موتور جستجو به دلیل مشکلات ناشی از تحریم روسیه توسط غرب، قصد دارد ارتباطات خود را با این کشور متوقف کند.
در چند سال گذشته، غول فناوری و جستجوی روسی Yandex تلاش کرده است تا از رقبای غربی خود عقب نماند و دستگاه‌های هوشمند خود، خودروهای خودران و همچنین خدمات تحویل غذا و اشتراک‌گذاری خودرو را در میان محصولات دیگر، توسعه داده است. با این حال، نیویورک تایمز در گزارش جدیدی اشاره کرد که تحریم‌های غرب علیه روسیه پس از حمله به اوکراین، ادامه توسعه و بهبود این پروژه‌ها را غیرممکن کرده است. به همین دلیل، شرکت مادر یاندکس که در آمستردام به ثبت رسیده، ظاهراً به دنبال فروش و قطع روابط خود با روسیه است.
از قرار معلوم، Yandex قصد دارد فناوری‌های نوظهوری را که روی آن‌ها کار می‌کند، به بازارهای خارج از کشور بفروشد؛ زیرا آنها برای رسیدن به پتانسیل کامل خود، به فناوری‌ها و کارشناسان غربی نیاز دارند. همچنین این شرکت به دنبال فروش کسب‌و‌کارهای مستقر خود مانند مرورگر اینترنت، تحویل غذا و اشتراک‌گذاری خودرو است. البته یاندکس همچنان قصد دارد تا این محصولات را تحت شعبه روسی خود نیز به کاربران ارائه کند که احتمالاً برای این کار باید خریدارانی را در داخل کشور پیدا کند.
منابع تایمز گفته‌اند که Yandex برای جدا‌شدن از روسیه، ابتدا باید تأیید کرملین را به دست بیاورد تا بتواند فناوری‌های ثبت‌شده در روسیه را به خارج از کشور منتقل کند. همچنین، قبل از اینکه به کارش بتواند ادامه دهد، باید سهامداران خود را وارد طرح ساختاردهی مجدد کند.
در‌نهایت، گفته می‌شود این شرکت حامی قدرتمندی دارد که از آن حمایت می‌کند: «الکسی کودرین»، وزیر دارایی سابق کشور. فایننشال تایمز در گزارش خود می‌نویسد که کودرین قصد دارد این هفته با پوتین دیدار کرده تا در مورد طرح یاندکس با او گفتگو کند. در صورت تأیید توسط رئیس‌جمهور روسیه، انتظار می‌رود تا کودرین پست خود به‌عنوان رئیس اتاق حسابرسی روسیه را ترک کند و در یاندکس جدید یک نقش مدیریتی را برعهده بگیرد.
همچنین یکی از مقامات روسیه اعلام کرده که ماهواره‌های تجاری غربی که در جنگ به اوکراین کمک می‌کنند، می‌توانند به هدفی قانونی برای حمله تبدیل شوند. در واکنش به این گفته، کاخ سفید هشدار داده که در صورت هرگونه حمله به زیرساخت‌های ایالات متحده، جواب متقابل و متناسب خواهد داد.
از زمان حمله روسیه به اوکراین، ماهواره‌های استارلینک یکی از بزرگترین حامیان اوکراین در میدان جنگ بوده‌اند. اگرچه اخیرا بحث‌هایی درباره نحوه تامین هزینه‌های استارلینک در اوکراین و همچنین اظهاراتی مبنی بر قطع این سرویس شده بود، اما بخاطر نقش مهمی که ماهواره‌های اسپیس ایکس در این جنگ دارند، قطع کردن آن‌ها از سوی این شرکت تقریبا غیرممکن است.
تهدید روسیه به انهدام ماهواره‌های غربی
اگرچه شاید اسپیس ایکس هیچ‌گاه استارلینک را در اوکراین قطع نکند، اما روش دیگری برای قطع این سرویس وجود دارد: منهدم کردن ماهواره‌ها! هم چین و هم روسیه به چنین موضوعی اشاره کرده‌اند اما روسیه رویکرد تهاجمی‌تری دارد و حالا مستقیما ماهواره‌های تجاری غربی که استارلینک هم جزو آن‌ها به حساب می‌آید را تهدید به نابودی کرده است.

World of Words

منبع: yandex

دیدگاه خود را در میان بگذارید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. قسمتهای مورد نیاز علامت گذاری شده اند *