یاندکس

رفع فیلتر یاندکس در ایران؛ محدودیت در جست‌وجوی گوگل همچنان ادامه دارد

رفع فیلتر یاندکس در ایران؛ محدودیت در جست‌وجوی گوگل همچنان ادامه دارد

اول مرداد وزیر ارتباطات از توسعه‌ی همکاری ایران و روسیه در حوزه‌ی ارتباطات و فناوری اطلاعات خبر داد و یک روز بعد، موتور جست‌وجوی یاندکس رفع فیلتر شد.


اقیانوس آبی خبر – اخبار برندها|موتور جست‌وجوی روسی Yandex، به‌گواه آمار StatCounter، هم‌اکنون در رقابتی نزدیک با گوگل، محبوب‌ترین موتور جست‌وجوی روسیه به‌شمار می‌آید.
اولین بار نیست که از یاندکس و استفاده‌ی این موتور جست‌وجو در ایران خبری می‌رسد. وزیر پیشین ارتباطات و فناوری اطلاعات سال گذشته اعلام کرده بود که آبان سال ۱۳۹۴ وزرای ارتباطات دو کشور برای ایجاد دفتر موتور جست‌وجوی یاندکس در ایران و گسترش فعالیت تجاری ایران با یاندکس گفتگو کرده‌ بودند تا بدین طریق از شرکت‌های آمریکایی رفع انحصار کنند؛ اما در آن زمان و یک روز پس از انتشار خبر، درحالی‌که هنوز وزیر روسیه در ایران بود، شرکت یاندکس خبر افتتاح دفتر در ایران را تکذیب کرد.
یاندکس هشتمین موتور جست‌وجوی جهان است و با وجود اینکه سرویس جستجوی گوگل در این کشور فیلتر نیست، مردم روسیه بیشتر تمایل دارند از یاندکس استفاده کنند. این موتور جستجو در حالی در ایران رفع فیلتر شده که از مدتی پیش کاربران ایرانی با محدودیت در موتور جست‌وجوی گوگل، فعال‌سازی اجباری SafeSearch در اینترنت موبایل مواجه شده‌اند.
رفع فیلتر یاندکس از همین حالا مورد توجه برخی از گروه‌ها قرار گرفته است. خبرگزاری فارس به‌تازگی در پست تلگرامی اخیرش، تفاوت نتایج را برای واژه Iran در دو «مرورگر» روسی و آمریکایی مقایسه کرد. پس از این پست، محمدجواد آذری جهرمی، وزیر پیشین ارتباطات و فناوری اطلاعات نکاتی در مورد این موضوع نوشت. او به رفع فیلتر شدن این موتور جست‌وجو اشاره کرد و در ادامه گفت:
آنچه تفاوت نتایج دو «مرورگر» نامیده شده، در واقع تفاوت نتایج دو موتور جست‌وجو است. آنچه به‌عنوان تفاوت ذکر شده، الزاماً ارتباطی با روسی یا آمریکایی بودن موتور جست‌وجو ندارد، اگر یاندکس نیز به‌طور گسترده مورد استفاده علاقه‌مندان به «Iran» قرار گیرد، احتمالاً نتایج مشابهی خواهد داشت.

World of Words

منبع: اقیانوس آبی خبر

دیدگاه خود را در میان بگذارید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. قسمتهای مورد نیاز علامت گذاری شده اند *