اتحادیه کشوری کسب و کارهای مجازی-اقیانوس آبی خبر-اخبار برندها

حدود ۷۰۰ کسب‌وکار مجازی در سال ۱۴۰۰ جواز کسب گرفته‌اند

اتحادیه کسب‌وکارهای مجازی در جدیدترین گزارش خود اعلام کرد در ۶ ماهه ابتدایی سال جاری ۶۴۹ مجوز برای کسب‌وکارهای مجازی صادر کرده است.


اقیانوس آبی خبر – اخبار برندها|اتحادیه کسب‌وکارهای مجازی اولین تشکل برای صدور پروانه کسب بوده که از سال ۹۶ فعالیت خود را آغاز کرده است. این اتحادیه در ۶ ماهه ابتدایی سال جاری بالغ بر ۶۴۹ مجوز برای کسب‌وکارهای مجازی صادر کرده است.

بالاترین تعداد

تهران با ۳۳۸ پروانه در صدر استان‌های دریافت‌کننده پروانه کسب و پس از آن اصفهان با ۵۹ و خراسان رضوی با ۴۳ پروانه قرار دارند. در مقابل استان‌های بوشهر، خراسان شمالی و کهکیلویه و بویر احمد نیز تنها یک پروانه در شش ماهه ابتدایی سال ۱۴۰۰ دریافت کرده‌اند.

در رسته‌هایی که کسب‌وکارها اقدام به دریافت پروانه کرده‌اند، عرضه خدمات و کالا همانند قبل بیشترین سهم را دارند؛ درواقع در نیم‌سال ابتدایی سال ۱۴۰۰ بیش از ۵۵ درصد کسب‌وکارها در حوزه عرضه انواع کالا و خدمات پروانه کسب دریافت کرده‌اند.

کسب و کار اینترنتی-اقیانوس آبی خبر-اخبار برندهااقی

معاملات آنلاین طلا و جواهر

رسته‌ای که نسبت به قبل با تفاوت معنادار روبه‌رو شده، سامانه معاملات آنلاین طلا و جواهرات است که در سال ۹۹ برابر با ۰٫۲۷ بوده و اکنون به ۵٫۸ درصد رسیده است. اتحادیه کسب‌وکارهای مجازی اواسط بهمن‌ماه سال گذشته اعلام کرد که مطابق تبصره ماده ۱۱ آیین‌نامه اجرایی موضوع ماده ۱۲ قانون نظام صنفی از این پس می‌تواند در حوزه فروش طلا هم مجوز کسب صادر کند. ضوابط فروش طلا در فضای مجازی آذرماه ۱۳۹۹ پس از دو سال بالاخره تصویب شد.

موضوع پروانه‌ها نیز در نیم‌سال ۱۴۰۰ با تفاوت‌های جالبی روبه‌رو شده است. برای مثال حوزه‌های محصولات دیجیتال و فروشگاه لوازم برق، فروشگاه بزرگ، صنایع دستی و چوب، خرده‌فروشی مواد غذایی، فروش طلا و زیورآلات، ترجمه و آموزش با رشد چند درصدی و حوزه‌های تخفیف و حراجی آنلاین، خدمات وب و فناوری اطلاعات، خدمات هوشمند، خودرو و لوازم یدکی با کاهش همراه شده‌اند.

رفع موانع

اتحادیه کسب‌وکارهای مجازی در سال ۱۴۰۰ بیش از ۵۰۰ مکاتبه از سوی کسب و کارها برای رفع موانع با سازمان‌های دولتی دریافت کرده و ۷۲۲ مکاتبه هم برای تسهیل امور آن‌ها خروجی داشته است. با توجه به اینکه اتحادیه کسب‌وکارهای مجازی تنها نهاد مراجع ذی‌صلاح برای بررسی شکایات از کسب وکارهای آنلاین تشخصی داده شده، این نهاد در سال ۱۴۰۰ حدود ۵ هزار شکایت از کسب وکارهای آنلاین را مورد بررسی قرار داده؛ این روند از زمان ارسال شکایت ۱۰ روز به طول می‌انجامد و در صورت احراز تخلف، ظرف دو هفته به پرونده رسیدگی می‌شود.

درکل حدود ۴ هزار شکایت ارسال‌شده به اتحادیه در سال ۱۴۰۰ مختومه، حدود ۲۰۰ شکایت به کمیته نظارت ارجاع، ۱۲۵ شکایت به کمیسیون شکایت ارجاع، ۶۶ شکایت باطل شده و ۱۳۰ مورد نیز در انتظار بررسی کارشناس هستند.

World of Words

منبع: اتحادیه کشوری کسب و کارهای مجازی


برچسب‌ها:‌ بدون برچسب

دیدگاه ها بسته شده اند.