اخبار برندها-اقیانوس آبی خبر-فیسبوک

جریمه ۷۰ میلیون دلاری فیسبوک در بریتانیا به خاطر نقض قوانین رقابت در تصاحب Giphy

اداره رقابت و بازار بریتانیا (CMA) به دلیل عدم رعایت قوانین رقابتی بازار بعد از خرید شرکت Giphy، جریمه‌ای ۷۰ میلیون دلاری برای فیسبوک در نظر گرفته است.


اقیانوس آبی خبر – اخبار برندها|«دیوید مارکوس»، مدیر سرویس‌های پرداخت فیسبوک می‌گوید «: ما پایلوتی برای آزمایش قابلیت‌های اصلی کیف پول Novi و توانمندی‌های اجرایی خودمان در زمینه حمایت از مشتریان را آغاز کرده‌ایم. امیدواریم که این سازوکار روش جدید استفاده از استیبل‌کوین‌ها به عنوان یک راهکار پرداخت را نشان دهد و فراتر از کاربردهای امروزی آن‌ها باشد.»

راه‌اندازی کیف پول Novi حتی به‌صورت محدود گامی مهم در زمینه اجرای برنامه‌های رمزارزی فیسبوک خواهد بود که مدت‌هاست به تعویق افتاده. رمزارز Diem با نام قبلی Libra در حال حاضر فعال نمی‌شود و فعلا باید با مقاومت‌هایی که از سوی نهادهای قانونی در سراسر دنیا مواجه شده دست و پنجه نرم کند.

پس راه اندازی پروژهNova  فیسبوک باردیگر دچار یک درگیری برای تصاحب گیفی شد.

اردیبهشت‌ماه سال گذشته، فیسبوک شرکت Giphy را با قیمت ۴۰۰ میلیون دلار تصاحب کرد. در آن مقطع زمانی گفته شد که Giphy  تبدیل به بخشی از اینستاگرام می‌شود و بر اساس گفته فیسبوک، کتابخانه فایل‌های گیف این وب‌سایت علاوه بر اینستاگرام درون دیگر اپلیکیشن‌های متعلق به فیسبوک نیز ادغام خواهد شد.

در همین راستا اداره رقابت و بازار بریتانیا (CMA) تحقیقاتی را برای مشخص کردن اینکه آیا این خرید و ادغام بر رقابت بازار تاثیرگذار خواهد بود یا خیر، آغاز کرد. به عنوان بخشی از این تحقیقات، فیسبوک نمی‌تواند بدون تأیید قبلی CMA به فعالیت‌های مربوط به ادغام از جمله ادغام محصولات، ادغام تیم‌ها و غیره ادامه دهد.

اخبار برندها-اقیانوس آبی خبر-فیسبوک

بعد از انجام تحقیقات، اکنون CMA اعلام کرده که فیسبوک را به دلیل نقض قوانین اجرایی رقمی معادل ۵۰.۵ میلیون پوند (۷۰ میلیون دلار) جریمه کرده است. CMA در بیانیه مطبوعاتی خود می‌گوید:

«این اولین باری است که یک شرکت توسط CMA به نقض قوانین این چنینی مجرم تشخیص داده می‌شود».

این مقام بریتانیایی می‌گوید فیسبوک با وجود هشدارهای مکرر، به صورت قابل ملاحظه‌ای دامنه به‌روزرسانی‌های مورد نیاز CMA را محدود کرده است. با استناد به انتقادات دادگاه تجدیدنظر رقابت و دادگاه تجدیدنظر، فیسبوک درگیر موضوعی است که می‌تواند به عنوان یک استراتژی پرخطر در نظر گرفته شود و عدم همکاری با CMA را نیز به کارنامه خود افزوده است.

سخنگوی فیسبوک در پاسخ به جریمه درنظر گرفته شده می‌گوید:

«ما با تصمیم ناعادلانه CMA برای مجازات فیسبوک، مخالف هستیم. درنهایت تصمیم CMA را بررسی کرده و گزینه‌های احتمالی خود را ارائه می‌دهیم».

CMA همچنین اعلام کرده که فیسبوک را رقمی معادل ۵۰۰ هزار پوند (۷۰۰, ۰۰۰ دلار) نیز جریمه کرده است. علت این جریمه دو بار تغییر مدیران این شرکت بدون رعایت قواعد و بدون کسب رضایت بوده است. درآمد خالص فیسبوک در سال ۲۰۲۰ میلادی رقمی معادل ۲۹.۴ میلیارد دلار بوده است. باید درنظر داشت که مسائل مربوط به CMA هنوز به پایان نرسیده است، زیرا مقامات هنوز در مورد ادغام این شرکت تصمیم نهایی را نگرفته‌اند.

World of Words

منبع: venturebeat


برچسب‌ها:‌ بدون برچسب

دیدگاه ها بسته شده اند.