google vs tik tok-اخبار برندها-اقیانوس آبی خبر

تیک تاک با کنار زدن گوگل به محبوب‌ترین دامنه سال ۲۰۲۱ تبدیل شد

تیک تاک با کنار زدن گوگل به محبوب‌ترین دامنه سال ۲۰۲۱ تبدیل شد

جدیدترین رده‌بندی پرطرفدارترین دامنه‌های سال ۲۰۲۱ نشان می‌دهد که نسل جدید با پشت سر گذاشتن همه کاربران اینترنت سرویس تیک تاک را به تخت پادشاهی رسانده. این دامنه حتی بالاتر از گوگل توانسته عنوان محبوب‌ترین دامنه سال را از آن خود کند.


اقیانوس آبی خبر – اخبار برندها|تیک‌تاک یک شبکه اجتماعی چینی است که از طریق سیستم‌عامل‌های آی‌آواس و اندروید قابل دسترس است. تیک‌تاک در آغاز با عنوان دوئین در سپتامبر ۲۰۱۶ در چین عرضه شد و عرضه آن برای خارج از چین، با عنوان تیک‌تاک و در سال ۲۰۱۷ صورت گرفت. تیک‌تاک به کاربران اجازه می‌دهد که موزیک ویدئوهای بسیار کوتاه ۳ تا ۶۰ ثانیه‌ای بسازند.

ماهیت تیک‌تاک

این اپلیکیشن با خرید و تغییر برند اپلیکیشن آمریکایی موزیکال لی در کشورهای غربی آغاز به کار کرد. در سال ۲۰۲۰ نگرانی از تهدید امنیت ملی آمریکا و قرارگرفتن اطلاعات مردم آمریکا در دست دولت کمونیست چین باعث شد که دولت فدرال ایالات‌متحده آمریکا تهدید به بستن آن در محدوده خاک خود کند. با این حال گفتگوهایی از سوی شرکت آمریکایی مایکروسافت با طرف چینی آغاز شد تا بخشی از آن توسط طرف آمریکایی خریداری و بدین نحو از امنیت داده‌های کاربران اطمینان حاصل شود. ضرب‌الاجل گفتگوها ۱۵ سپتامبر ۲۰۲۰ قرار داده شد. بخش آمریکای تیک تاک به یک شرکت آمریکایی با نام TikTok Global تبدیل می‌شود که مقر آن در آمریکا قرار خواهد داشت. از این شرکت جدید ۱۲٫۵ درصد سهم به اوراکل، ۷٫۵ درصد به والمارت و ۸۰ درصد به شرکت چینی ByteDance، صاحب فعلی تیک تاک، تعلق خواهد داشت؛ اما چون ۴۰ درصد از سهام شرکت بایت دنس در اختیار سرمایه‌گذاران آمریکایی است، عمده این شرکت جدید متعلق به شرکت‌های آمریکایی خواهد بود. گفته می‌شود اوراکل و والمارت جمعاً ۱۲ میلیارد دلار برای این میزان از سهم قرار است به بایت دنس پول پرداخت کنند.

۱ میلیارد کاربر فعال

شرکت Cloudflare در گزارش انتهای سال خود اعلام کرده که اگرچه گوگل در سال ۲۰۲۰ محبوب‌ترین دامنه دنیا بود، اما امسال تیک تاک توانست با صعودی ۷ پله‌ای به جایگاه نخست برسد. ظاهراً همه‌گیری ویروس کرونا فواید زیادی برای این سرویس اشتراک‌گذاری ویدیوهای کوتاه داشته است. قبلاً گفته شده بود که تیک تاک در ماه آوریل به رکورد ۱ میلیارد کاربر فعال ماهانه دست یافته است.
تیک تاک ابتدا برای چند روز پراکنده در ماه‌های فوریه، مارس و مه در جایگاه اول قرار گرفت، اما از تاریخ ۱۰ اوت (۱۹ مرداد) به بعد در اکثر روزها پرطرفدارترین دامنه دنیا بود. در گزارش «کلاودفلر» آمده: «روزهایی وجود داشت که گوگل اول باشد، اما تیک تاک در اکثر روزهای اکتبر و نوامبر از جمله در روز شکرگذاری (۲۵ نوامبر) و جمعه سیاه (۲۶ نوامبر) پیروز بود».

تیک تاک-اخبار برندها-اقیانوس آبی خبر

نمودار وضعیت دامنه TikTok.com

از دیگر نکات جالب درباره این گزارش می‌توانیم به فیسبوک اشاره کنیم که در سال ۲۰۲۰ عمدتاً در رتبه دوم قرار داشت اما حالا به جایگاه سوم رفته است. در رده‌های بعدی هم می‌توانیم نام مایکروسافت و اپل را ببینیم. آمازون که در جایگاه ششم قرار دارد، برای مدتی جلوتر از کوپرتینویی‌ها بود، اما اپل از سپتامبر به بعد جایگاه خود را پس گرفت.
نتفلیکس در ماه دسامبر ۲۰۲۰ و به‌خصوص در هفته کریسمس بالاتر از آمازون قرار گرفت و در روزهای ۲۳ و ۲۵ دسامبر ۲۰۲۰ و بازه ۲۹ دسامبر تا ۲ ژانویه حتی بالاتر اپل دیده می‌شد. در رده بعدی، یوتیوب که معمولاً ششمین یا هفتمین دامنه محبوب دنیاست، فقط و فقط در روز ۲ فوریه ۲۰۲۱ به پرطرفدارترین دامنه جهان تبدیل شد. در ادامه فهرست دامنه‌های محبوب ۲۰۲۱ را می‌بینید:

  • TikTok.com
  • Google.com
  • Facebook.com
  • Microsoft.com
  • Apple.com
  • Amazon.com
  • Netflix.com
  • YouTube.com
  • Twitter.com
  • WhatsApp.com

World of Words

منبع: blog.cloudflare


دیدگاه ها بسته شده اند.