Andy Rubin

بیوگرافی اندی رابین، خالق اندروید

بیوگرافی اندی رابین، خالق اندروید

اندی رابین مهندس بااستعداد و برنامه‌نویس خوش ذوقی است که با خلق سیستم‌عامل اندروید، انقلابی عظیم را در صنعت گوشی‌های هوشمند ایجاد کرد.


اقیانوس آبی خبر – اخبار برندها|اندی رابین (Andy Rubin) با تلفظ صحیح اندی روبین، برنامه‌نویس و کارآفرین اهل ایالات متحده است که بیش از همه، با فعالیتش در بنیان نهادن اندروید شناخته می‌شود. او پیش از خلق سیستم‌عامل محبوب موبایلی، سال‌ها در شرکت‌های متعدد فعالیت کرده بود و درنهایت ایده و طرحش توسط گوگل پشتیبانی شد. ایده‌ای که امروز به محبوب‌ترین سیستم‌عامل موبایل جهان تبدیل شده است. رابین پس از چند سال فعالیت در گوگل از آن‌ها جدا شد و تصمیم به راه‌اندازی کسب‌وکار شخصی و سرمایه‌گذاری در استارتاپ‌ها گرفت. البته هیچ‌یک از فعالیت‌های بعدی او به بزرگی اندروید نشدند.

مسیر پیشرفت

افرادی که درکنار رابین فعالیت کرده‌اند، او را نابغه‌ای با دانش فنی می‌دانند. مهندسی که ریزه‌کاری‌های مدیریت و کارآفرینی را هم درک می‌کند و رهبری پویایی دارد. اندروید (Android) لقب اندی روبین در سال‌هایی بود که در اپل فعالیت می‌کرد. این عبارت که عموماً برای ربات‌ها به کار می‌رفت، به خاطر علاقه شدید رابین به این مخلوقات دست بشر، به او داده شده بود. رابین همیشه به ساختن علاقه دارد، چه با کد نویسی و چه با ساختن ربات. زمانی‌که رابین، سیستم‌عامل موبایلی خود را توسعه می‌داد، تلاش می‌کرد تا رقیبی برای سیمبین، بلک‌بری و مایکروسافت ویندوز موبایل خلق کند. تلاشی که به نتیجه رسید و درنهایت، اندروید را به رقیب اصلی iOS اپل تبدیل کرد. رقابت گوگل و اپل از همان زمان به اوج رسید و استیو جابز فقید هم اظهارنظرهای تندی به رابین و سیستم‌عامل موبایلی‌اش روانه کرده بود.
اندی رابین در سال‌های فعالیت در گوگل و مدیریت زیرمجموعه اندروید، پایه‌های سیستم‌عاملی که خودش ساخته بود را آن‌چنان قوی کرد که توسعه در سال‌های آتی، به سرعت پیش رفت؛ منتهی یک پرونده اخلاقی، نقطه سقوط اعتباری رابین در گوگل شد. او به خاطر شکایت و رسوایی پیش آمده، با وجود مخفی‌کاری مدیران گوگل، مجبور به ترک شرکت شد. خروج رابین از گوگل با بحث و هیاهوی رسانه‌ای فراوانی همراه بود و انتقادهای شدیدی را روانه مدیران مانتین ویو کرد که حتی به او پاداش داده بودند. به‌هرحال رابین پس از ترک گوگل، تمرکز خود را روی سرمایه‌گذاری در اکوسیستم کسب‌وکار معطوف کرد. او همچنین یک شرکت تولیدکننده گوشی هوشمند به نام اسنشال راه‌اندازی کرد که البته چندی پیش خبر توقف فعالیتش در رسانه‌ها اعلام شد.

سال‌های ابتدایی و ورود به دنیای کسب‌وکار

ورود جدی اندی رابین به دنیای فناوری، با شرکتی رقم خورد که بعدها به رقیب جدی او تبدیل شد. اندی رابین در یک تعطیلات تابستانی در جزیره Cayman با بیل کسول آشنا شد. ارتباط آن‌ها به‌مرور جدی‌تر شد و بی، شغلی را در اپل به اندی پیشنهاد داد. همین پیشنهاد، بهانه‌ای شد تا رابین مسیر زندگی‌اش را به‌صورت جدی‌تر در دنیای فناوری دنبال کند.
در دورانی که اندی رابین به اپل پیوست، آن‌ها در وضعیت مناسبی بودند. محبوبیت مکینتاش به اوج رسیده بود؛ اما استیو جابز در شرکتی که خودش بنا نهاده بود، حضور نداشت. به‌هرحال رابین در دوران فعالیت در اپل تجربه‌های زیادی کسب کرد و از محبوب‌ترین کارمندان هم بود. لقب اندروید در همان سال‌ها توسط یکی از همکاران به او داده شد تا نشان دهد اندی علاقه وافری به ربات‌ها دارد.
اندی رابین ابتدا به‌عنوان مهندس ساخت و تولید در اپل مشغول شده بود؛ اما پس از مدتی به بخش تحقیق و توسعه رفت. آن‌ها در سال ۱۹۹۰ یک شرکت اسپین‌آف به نام جنرال مجیک راه‌اندازی کردند که رابین هم کارش را در آن ادامه داد. جنرال مجیک، به‌عنوان شرکتی متمرکز بر دستگاه‌های دستی و همراه راه‌اندازی شد تا اپل، فعالیت‌هایش را روی همان اکوسیستم کامپیوترهای شخصی متمرکز کند. مهندسان جنرال مجیک در همکاری با اندی رابین، نرم‌افزاری به نام Magic Cap هم توسعه دادند که البته به موفقیت چندانی هم نرسید. درنهایت جنرال مجیک در سال ۱۹۹۵ تعطیل شد.
تعطیلی جنرال مجیک به معنای اتمام همکاری رابین با اپل بود. او به همراه تعدادی از همکارانش در شرکت مذکور و تعدادی از کارمندان سابق اپل، شرکت جدیدی به نام Artemis Research راه‌اندازی کرد. آن‌ها محصولی به نام WebTV توسعه دادند که با هدف ترکیب کردن دنیای اینترنت و تلویزیون طراحی شد. شرکت آرتمیس، درنهایت بهانه‌ای شد تا رابین فعالیتش را در یک غول دیگر از دنیای فناوری ادامه دهد: مایکروسافت. ردموندی‌ها با استقبال از محصول آرتمیس، شرکت را خریدند و رابین هم فعالیتش را در مایکروسافت ادامه داد. از پروژه‌های جالب رابین در مایکروسافت می‌توان به ساخت یک ربات مجهز به دوربین اشاره کرد که تنها با هدف جلب توجه همکاران انجام شده بود. رابین در نهایت در سال ۱۹۹۹ مایکروسافت و وب‌تی‌وی را نیز ترک کرد.

خلق اندروید و پیوستن به گوگل

اندی رابین در اکتبر سال ۲۰۰۳، شرکت Android, Inc را راه‌اندازی کرد. همکاران ابتدایی او، ریچ ماینر (هم‌بنیان‌گذار Wildfire Communications) و نیک سیرز (معاون ارشد سابق T-Mobile) و کریس وایت (طراح و توسعه‌دهنده رابط کاربری WebTV) بودند. اندی رابین برای پیشرفت و پرورش ایده اندروید نیاز به سرمایه‌گذار داشت و با Redpoint Ventures همکاری کرد. او ایده اولیه‌اش را خلق یک پلتفرم موبایلی قدرتمند بیان می‌کرد که متن‌باز باشد و به نوآوری سریع‌تر و مزیت‌های متعدد برای مشتری، بینجامد.
شرکت اندروید ابتدا تصمیم داشت سیستم‌عاملی برای دوربین‌های عکاسی توسعه دهد. البته بازار دوربین‌های دیجیتال آن‌قدر بزرگ نبود که بازدهی مالی ایده اندی رابین را تضمین کند؛ به همین دلیل او و همکارانش تصمیم گرفتند تا سیستم‌عامل را برای گوشی‌های هوشمند توسعه دهند. آن‌ها می‌خواستند رقیبی برای غول‌های آن زمان بازار یعنی Symbian و Blackberry OS و Windows Mobile باشند. رابین در مراحل ابتدایی توسعه اندروید، مفاهیم جالبی را برای کاربری آن مطرح می‌کرد. به‌عنوان مثال او اعتقاد داشت مردم به موبایل‌های هوشمندتری نیاز دارند که از اولویت‌ها و موقعیت مالک، آگاه‌تر باشند.
اندروید در سال‌های ابتدایی در سکوت خبری و بدون جلب توجه کار می‌کرد. آن‌ها تنها خود را شرکتی متمرکز بر توسعه نرم‌افزار موبایل معرفی می‌کردند. فعالیت بی‌سروصدا، با چالش‌های مالی هم برای رابین و شرکتش همراه شد. او نتوانست منابع موجود را به‌خوبی مدیریت کند و حتی پس از مدتی توانایی پرداخت هزینه دفتر کار شرکت را هم نداشت. اندی بالاخره با دوستش، استیو پرلمن تماس گرفت و چالش‌های استارتاپ را توضیح داد. اگرچه رابین در صحبت با پرلمن به‌صورت مستقیم برای سرمایه‌گذاری و کمک‌هزینه درخواست نکرده بود؛ اما استیو قول داد که سرمایه‌ای جدید را به شرکت تزریق کند. پرلمن، از حساب شخصی خود ۱۰ هزار دلار به شرکت اندروید کمک کرد. او درباره اقدامش می‌گوید که به ایده اندی اعتماد داشته و تصمیم به کمک به او داشته است. پرلمن بعدها هیچ سهمی از اندروید درخواست نکرده بود. اندی رابین با دریافت کمک نقدی از دوستش، فرایند توسعه اندروید ره به روال عادی باز گرداند. او سرمایه جدید را برای توسعه تیم خرج کرده و دفتری بزرگ‌تر در پالو آلتو اجاره کرد.

جنگ اپل و گوگل

اپل در سال ۲۰۰۷ گوشی آیفون را معرفی کرد که به‌عنوان یک محصول انقلابی به دنیای موبایل وارد شد. در آن زمان، گوگل هنوز مشغول توسعه سیستم‌عامل موبایلی اختصاصی یعنی اندروید بود. وقتی استیو جابز آیفون را با همان مهارت‌های همیشگی بازاریابی روی استیج نمایش داد، اندی رابین متوجه شد که باید ایده‌های رونمایی از سیستم‌عاملش را کاملاً بازطراحی کند.
اندی رابین رویداد معرفی آیفون را از طریق اینترنت و سوار بر تاکسی مشاهده می‌کرد. وقتی استیو جابز گوشی هوشمند جدید شرکتش را به حضار نشان می‌داد، اندی از راننده خواست تا خودرو را متوقف کند. او با شگفت‌زدگی از معرفی دستگاه اپل، پیش خود به این نتیجه رسید که نباید گوشی مدنظرش را معرفی کند. اپل برنامه‌های توسعه و طراحی گوشی جدیدش را با پوشش خبری مناسبی انجام می‌داد. درواقع اکثر مهندسان گوگل از برنامه‌های استیو جابز و تیمش مطلع بودند؛ اما هیچ‌کدام تصور نمی‌کردند که رقیب محصولی با این کیفیت معرفی و عرضه کند.
گوگل تصمیم داشت تا سیستم‌عامل موبایلی را تا پایان سال ۲۰۰۷ معرفی کند. پس از اینکه آیفون معرفی شد، آن‌ها تصمیم گرفتند تا برنامه رونمایی را به تعویق بیندازند؛ چون اندروید شباهت‌های زیادی به سیستم‌عامل آیفون داشت. درواقع معرفی آیفون ضربه محکمی به کل پروژه اندروید وارد کرد. مهندسان گوگل علاوه بر شباهت سیستم‌عامل به iOS، با مشکلی جدی‌تر یعنی همان کیفیت بالای آیفون روبه‌رو بودند. کیفیتی که دستاورد آن‌ها را به فناوری قدیمی شبیه می‌کرد. حتی یکی از مهندسان اندروید در آن سال گفته بود که طراحی اولیه سیستم‌عامل، نسبت به آیفون واقعاً نامناسب و ضعیف بود و در مقام مقایسه شبیه به محصولی متعلق به دهه ۱۹۹۰ به نظر می‌رسید.
تیم اندروید با وجود ضربه سختی که از اپل خورده بود، توسعه سیستم‌عامل را با قدرت ادامه داد. آن‌ها درنهایت در همکاری با HTC، اولین گوشی هوشمند اندرویدی را به نام HTC G1 یا HTC Dream در سال ۲۰۰۸ به بازار عرضه کردند. نرم‌افزار موجود روی گوشی مذکور، به‌هیچ‌وجه به‌خوبی iOS در آیفون نبود؛ اما به‌اندازه‌ای شبیه به دستاورد اپل به نظر می‌رسد که خشم و واکنش شدید استیو جابز را به همراه داشت. او در اظهارنظری تند گفته بود که تمامی بخش‌های اندروید، تقلیدی منزجرکننده از کار آن‌ها است.
جلسه تاریخی اپل و گوگل با وجود تمام نفرت و دشمنی که بین جابز و رابین ایجاد کرد، برای اپل مفید بود. مهندسان اندروید ملزم شدند تا بخش‌هایی که شباهت زیادی به iOS داشت تغییر دهند و حتی حذف کنند. به‌عنوان مثال قابلیت مولتی تاچ که در آیفون هم وجود داشت، از اندروید حذف شد. دراین‌میان رابین بسیار از جابز عصبانی بود. او پس از جلسه تاریخی روی یک تخته در دفترش نوشته بود: «STEVE JOBS STOLE MY LUNCH MONEY».
عصبانیت رابین از جابز به حدی بود که او حتی تصمیم به ترک گوگل گرفت. اندی اعتقاد داشت بسیاری از قابلیت‌هایی که اپل، ادعای اختراع آن‌ها را دارد، درواقع اختراعشان نیست. به‌هرحال اندروید به‌مرور قابلیت‌های مپرد بحث را به سیستم‌عامل افزود و رابین نیز برنامه ترک گوگل را فراموش کرد. پس از پنج سال، تعداد اعضای تیم او از هشت به ۲۵۰ نفر رسیده بود.

داستان جنجالی ترک گوگل

اندی رابین در سال ۲۰۱۴ از گوگل جدا شد. مسیری که به جدایی رابین از مانتین ویو انجامید، پرپیچ‌وخم بود و بحران‌های متعددی را برای هر دو طرف به همراه داشت. زمانی‌که رابین گوگل را ترک می‌کرد، مدیران قدردانی مبسوطی از او و به‌نوعی رابین را مانند قهرمان معرفی کردند. لری پیج، مدیرعامل وقت گوگل درباره اندی رابین گفته بود: «من برای اندی آینده‌ای روشن و عالی را آرزو می‌کنم. او با اندروید، دستاوردی واقعاً بزرگ داشت که اکنون بیش از یک میلیارد کاربر راضی و شاد دارد».
روند جدایی اندی رابین از گوگل از سال ۲۰۱۳ شروع شد. لری پیج ماه مارس در یک پست وبلاگی اعلام کرد که رابین از مدیریت تیم اندروید به مدیریت پروژه‌ای جدید در گوگل منتقل می‌شود. ساندار پیچای جایگزین رابین شد که اکنون هم به‌عنوان مدیرعامل شرکت مشغول است. رابین پس از اندروید به بخش رباتیک گوگل رفت تا فعالیتش را در حوزه اصلی موردعلاقه‌اش ادامه دهد. او از مدیریت بخش رباتیک بسیار خوشحال و هیجان‌زده بود و در مصاحبه‌های گوناگون، وضعیت جدید را آرمانی توصیف می‌کرد. درنهایت اندی رابین در سال ۲۰۱۴ گوگل را ترک و یک انکوباتور استارتاپ‌های سخت‌افزاری راه‌اندازی کرد. داستان زندگی او پس از ترک گوگل را در بخش بعدی ادامه می‌دهیم.
آنچه در ابتدا در داستان جدایی رابین به رسانه‌ها گفته نشد، رابطه نامشروع قهرمان گوگل با یکی از کارمندان بود که پیامدهایش کل شرکت را تحت تأثیر قرار داد. کارمند سابق گوگل حتی رابین را به آزار جنسی متهم کرده بود. گوگل ادعاهای او را بررسی و صحت آن‌ها را تأیید کرد. دو مدیر اجرایی گوگل در مصاحبه با رسانه‌ها این جریان را عمومی کردند و گفتند که پیچ پس از اطلاع از قضیه از اندی خواست که استعفا دهد. گوگل می‌توانست رابین را بدون پرداخت هیچ مزایایی اخراج کند. آن‌ها درعوض پاداش ۹۰ میلیون دلاری به او پرداخت کردند. همچنین شرکت متعهد شد تا چهار سال، هرماه دومیلیون دلار به رابین پرداخت کند.
اقدام گوگل در حمایت از اندی رابین، اقدامی تکراری بود. آن‌ها قبلاً از دو مدیر مرد دیگر نیز در جریانی مشابه حمایت و حتی کمک‌هزینه‌هایی را پس از ترک شرکت پرداخت کرده بودند. همین تصمیم‌گیری و اقدام مدیران ارشد بعدها به چالش‌های جدی برای اهالی مانتین ویو تبدیل شد و بسیاری از کارمندان محیط گوگل را برای مدیران آزاردهنده جنسی، مناسب و حتی مشوق بیان می‌کردند.

سرمایه‌گذاری و فعالیت مستقل مجدد

صرف‌نظر از دلایل و پیامدهای که جدایی رابین از گوگل به همراه داشت، او مجدداً به مسیر موردعلاقه‌اش، یعنی طراحی و خلق مفاهیم جدید بازگشت. فعالیت در بخش رباتیک گوگل، نیازهای ذهنی رابین را برآورده نمی‌کرد. او مشکلی بزرگ، یعنی دنیای گوشی‌های هوشمند را حل کرده بود و نیاز به مسئله‌ای جدید داشت. وایرد دو سال پس از جدایی رابین، مقاله‌ای جالب درباره ایده‌های جدید او منتشر کرد که به بخش‌هایی از آن اشاره می‌کنیم.
اندی رابین چند ماه پس از ترک گوگل، شرکت Playground Global را راه‌اندازی کرد؛ شرکتی که به گفته خود رابین، نوع جدیدی از شرکت‌ها بود؛ ترکیبی که مفاهیم انکوباتور و شرکت مشاوره‌ای را به‌صورت ترکیبی داشت؛ اما هیچ‌کدام از آن‌ها نبود. اندی رابین در شرکت جدید، از استارتاپ‌های حوزه سخت‌افزار حمایت می‌کرد. او البته حمایت خود را به کمک‌هزینه‌های مالی یا مشاوره محدود نکرده بود و دپارتمان مهندسی متمرکز در اختیارشان می‌گذاشت. دپارتمانی متشکل از مهندسان باسابقه و حرفه‌ای که همگی در گوگل، جنرال مجیک، اپل و دیگر شرکت‌ها با رابین همکار بودند. تیم مهندسی در همکاری نزدیک با گروه‌های جوان و ساختارشکن استارتاپی، توسعه سخت‌افزار و نرم‌افزار را برای قدرت بخشیدن به ماشین‌های هوشمند انجام می‌دادند.
چشم‌انداز رابین برای پلی‌گراند گلوبال بسیار بزرگ بود. او نمی‌خواست شرکتش محدود به ساخت چند محصول یا حتی پرورش چند شرکت شود. رابین و همکارانش آینده متمرکز بر هوش مصنوعی را در نظر داشتند و تلاش می‌کردند تا پایه‌های اصلی توسعه فناوری را از طریق شرکت‌های تحت حمایت بسازند؛ پایه‌هایی که به‌صورت آزاد در اختیار دیگران قرار بگیرد و درنهایت مانند اندروید، به توسعه اکوسیستم بینجامد. شرکت جدید او تقویت‌کننده ایده بود؛ ساختاری که مفاهیم و ایده‌های اولیه را به محصولاتی با حداکثر تأثیرگذاری بر جهان پیرامون تبدیل می‌کرد. شرکت پلی‌گراند اولین شرکت رابین بود که خبری از نام ربات‌ها در آن نبود (پس از دنجر و اندروید)؛ اما توسعه جدی آن‌ها را در سر داشت.
شرکت جدید رابین در سال ۲۰۱۵ توانست ۳۰۰ میلیون سرمایه‌گذاری از گوگل، HP، فاکسکان، ردپوینت، سیگیت و تنسنت دریافت کند. سرمایه جذب‌شده در پروژه‌های متعددی هزینه شد که از مهم‌ترین آن‌ها می‌توان به Owl Labs اشاره کرد. رابین درنهایت در سال ۲۰۱۹ از پلی‌گراند جدا شد.
شرکت اسنتشال پروداکتس دستاورد بعدی کارآفرینانه اندی رابین بود. او تصمیم داشت تا مجدداً شانس خود را در دنیای موبایل و تجهیزات جانبی امتحان کند و در سال ۲۰۱۵، شرکت راه‌اندازی کرد. اسنشال فون و تجهیزات جانبی آن مانند دوربین ۳۶۰ درجه، از محصولات اصلی شرکت بودند. رابین ادعا می‌کرد که اسنشال فون تجربه‌ای ناب از اندروید را به کاربران عرضه می‌کند و سریع‌ترین به‌روزرسانی‌های نرم‌افزاری را خواهد داشت. اسنشال فون در سال ۲۰۱۷ به بازار عرضه شد و استقبال مناسب علاقه‌مندان به اکوسیستم اندروید را تجربه کرد. جریان شکایت و رسوایی اندی رابین در سال ۲۰۱۷ باعث شد تا او چند ماه مدیریت اسنشال را رها کند. درنهایت، این شرکت مستقر در پالو آلتو در سال ۲۰۲۰ اعلام کرد که دیگر به فعالیت ادامه نخواهد داد.
اندی رابین امروز با دستاوردی افسانه‌ای به نام اندروید شناخته می‌شود؛ سیستم‌عاملی که با هدف توسعه مفهوم متن‌باز در دنیای موبایل متولد شد و به‌مرور در تمامی دستگاه‌های هوشمند از خودروها تا دستیارهای خانگی و حتی تلویزیون‌ها دیده شد. زندگی شخصی رابین محدودی اعتبار او را در محافل گوناگون فناوری از بین برد؛ اما هنوز هم درکنار بزرگانی همچون جابز، توروالدز، گیتس و دیگران جای دارد.

World of Words

منبع: businessinsider


دیدگاه خود را در میان بگذارید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. قسمتهای مورد نیاز علامت گذاری شده اند *