تعطیلی تولید لنز اقیانوس آبی خبر اخبار برندها

برند نیکون سرانجام دو کارخانه ژاپنی تولید لنز را تعطیل می‌کند

برند نیکون برای کاهش هزینه‌های عملیاتی، دو کارخانه‌ی بومی تولیدکننده‌ی لنز قابل‌ تعویض را در ماه آینده‌ی میلادی تعطیل می‌کند. 

اقیانوس آبی خبر-اخبار برندها | براساس گزارش Digital Photography Review به‌ نقل از Nikkei Shimbun، برند نیکون قصد دارد در ماه آینده‌ی میلادی فعالیت دو کارخانه‌ی خود را متوقف کند. این دو کارخانه که در حوزه‌ی تولید لنز قابل ‌تعویض فعال هستند، در ژاپن واقع شده‌اند. بدین ترتیب از ماه مارس ۲۰۲۱ (اسفند ۱۳۹۹ و فروردین ۱۴۰۰)، نیکون صرفا یک کارخانه‌ی بومی تولید لنز قابل ‌تعویض در خاک ژاپن خواهد داشت.

نیکون بدون لنز اقیانوس آبی خبر اخبار برندها

نیکون بدون لنز اقیانوس آبی خبر اخبار برندها

استراتژی بقا

نیکون با تعیین برخی استراتژی‌ها در تلاش است هزینه‌های عملیاتی  را کاهش بدهد و به‌ نظر می‌رسد توقف فعالیت دو کارخانه‌ی ژاپن بخشی از این تلاش است. وضعیت بازار دوربین و لنز به ‌مرور زمان بدتر می‌شود و به ‌همین ‌دلیل شرکت‌ها باید برای جلوگیری از ضرردهی به‌ دنبال کاهش هزینه‌های عملیاتی باشند.

دو کارخانه‌ی نیکون که در پایان ماه مارس تعطیل می‌شوند، در شهر ناگای استان یاماگاتا و شهر آیزو در استان فوکوشیما حضور دارند. به‌ دنبال تعطیلی دو کارخانه‌، تمام تمرکز این شرکت برای تولید لنز قابل‌ تعویض در ژاپن، روی کارخانه‌ی شهر اوتاوارا در استان توچیگی معطوف خواهد شد.

دوربین نیکون اقیانوس آبی خبر اخبار برندها

دوربین نیکون اقیانوس آبی خبر اخبار برندها

فرجام دو قلب تپنده نیکون

کارخانه‌های شهر ناگای و آیزو که تحت مالکیت یکی از زیرشاخه‌های نیکون با نام Tochigi Nikon Corporation هستند، به‌ ترتیب ۱۰۸ و ۵۴ کارمند دارند. فردی به‌نمایندگی از نیکون گفته است این شرکت قصد دارد از کارمندان کارخانه‌های شهر ناگای و آیزو بپرسد که آیا علاقه دارند به کارخانه‌ی اوتاوارا منتقل شوند یا خیر. اگر کارمندان به هر دلیلی نتوانند به اوتاوارا بروند، نیکون سراغ استخدام مجدد آن‌ها در بخشی دیگر از شرکت خود خواهد رفت.

ظاهرا کارخانه‌های شهر ناگای و آیزو قرار است به‌طور کامل در ماه آگوست ۲۰۲۱ (مرداد و شهریور ۱۴۰۰) بسته شوند. نیکون می‌گوید در آن زمان کارخانه‌ی ناگای را به‌فروش می‌رساند و کارخانه‌ی آیزو را به دولت پس می‌دهد.

در ماه پایانی سال ۲۰۲۰ برند نیکون اعلام کرد قصد دارد کارخانه‌ی شهر سندای استان توهوکو در بخش شمالی توکیو را تعطیل و تمام خطوط تولید دوربین را به کشور تایلند منتقل کند. نیکون سال‌ها است که در ژاپن و تایلند لنز می‌سازد و لنزهای رده‌بالاتر عموما در خاک ژاپن به ‌مرحله‌ی تولید می‌رسیدند.

نیکون لنز اقیانوس آبی خبر اخبار برندها

نیکون لنز اقیانوس آبی خبر اخبار برندها

در حال حاضر مشخص نیست نیکون تمام خطوط تولیدی کارخانه‌های ناگای و آیزو را به کارخانه‌ی اوتاوارا منتقل می‌کند یا خیر؛ اگر این اتفاق رنگ حقیقت به‌ خود بگیرد، ظرفیت تولید نیکون در خاک ژاپن پایین نخواهد آمد. شاید این شرکت بخواهد ظرفیت‌ تولید دو کارخانه‌ی تعطیل‌شده را به تایلند منتقل کند.

صنعت رو به پایان

صنعت دوربین به‌هیچ‌وجه وضعیت خوبی سپری نمی‌کند. گزارش‌های متعددی در این زمینه شنیده بودیم تا اینکه اتحادیه‌ی CIPA (Camera & Imaging Products Association) به‌صورت رسمی اعلام کرد که ۲۰۲۰، سال سختی برای دوربین‌ها بود. سال‌ها است که ابعاد بازار دوربین‌ کاهش می‌یابد و این اتفاق در سال ۲۰۲۰ به‌ دلیل دنیاگیری ویروس کرونا با سرعت بیشتری انجام شد.

World of Words

دیدگاه خود را در میان بگذارید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. قسمتهای مورد نیاز علامت گذاری شده اند *