اخبار برندها-اقیانوس آبی خبر-برند مایکروسافت-برند انویدیا

برندهای مایکروسافت و انویدیا قدرتمندترین مدل زبانی یکپارچه دنیا را ایجاد کردند

مایکروسافت و انویدیا با همکاری یکدیگر مدل زبانی جدیدی بر پایه هوش مصنوعی ساخته‌اند که ۱۰۵ لایه و ۵۳۰ میلیارد پارامتر دارد و قدرتمندترین مدل زبانی دگرگون‌ساز یکپارچه در طول تاریخ است. البته این مدل همچنان از مشکل سوگیری رنج می‌برد.


اقیانوس آبی خبر – اخبار برندها|برند انویدیا یک شرکت آمریکایی و پیشگام در امر فناوری‌های کارت‌های ویدئویی، گرافیکی، ایستگاه‌های کاری، رایانه‌های شخصی،handheld  و… در سرتاسر جهان است. انویدیا یک فروشنده‌ی اصلی مدارهای مجتمع (IC) متناسب برای مادربرد رایانه شخصی، پردازنده‌های گرافیکی (واحد پردازش گرافیکی،(GPUs)  کارت‌های گرافیکی و رسانه و وسایل ارتباطاتی برای رایانه‌های شخصی و کنسول‌های بازی مانند ایکس باکس اصل (Xbox)، پلی‌استیشن ۳ و… می‌باشد.

برجسته‌ترین محصول تولید شده توسط Nvidia، کارت گرافیک‌های زیر می‌باشد:

  • سری جی‌فورس (GeForce)، مناسب برای بازی
  • سری کوآدرو (Quadro) مناسب برای کارهای حرفه‌ای
  • سری تسلا (Tesla) مناسب برای سرورها
  • سری تگرا (Tegra)

به‌طوری‌که پردازنده‌های گرافیکی به خوبی تراشه‌های سری nForce می‌باشد. دفتر مرکزیان ویدیا در منطقه آزادراه سان توماس  (San Tomas Expressway)، سانتا کلارا، کالیفرنیا قرار دارد.

سبد محصولات اِن ویدیا شامل پردازنده‌های گرافیکی، پردازنده‌های ارتباطات بی سیم، تراشه‌های کامپیوتر شخصی (هسته مادربورد – منطقی) و نرم‌افزارهای پخش رسانه‌های دیجیتالی می‌باشد. از خیلی لحاظ، اِن ویدیا مانند رقیبش ATI است، برای اینکه هر دو کمپانی در یک نقطه شروع کردند به فروش کامپیوتر شخصی اما بعداً کارهایشان را در تراشه‌ها برای کاربردهای غیرکامپیوتر شخصی (PC) گسترش دادند. اِن ویدیا کارت‌های گرافیک را به بازار خرده فروشی نمی‌فروشد، در عوض تمرکزش بر روی پیشرفت و ساخت تراشه‌های جی پی یو (GPU) می‌باشد. در دسامبر ۲۰۰۴، اعلام شده بود کهان ویدیا سونی را در طراحی پردازنده گرافیکی (RSX) در کنسول بازی پلی استیشن کمک می‌کند. چنانکه در مارس ۲۰۰۶، اِن ویدیا سفارش سونی (RSX)  را به عنوان یک IP – core تحویل داد و سونی فقط اعتبار آن را برای ساخت RSX می‌خواست.

همکاری دو ابر برند

دو شرکت مایکروسافت و انویدیا دست به خلق «مدل تولید زبان طبیعی مگاترون-تورینگ» (MT-NLG) زده‌اند که برای ابرکامپیوترهایی مثل Selene طراحی شده است. این دو شرکت در بیانیه‌ای در این باره اعلام کردند: «در این مدل هر ماکت ۲۸۰ پردازشگر گرافیکی انویدیا A100 دارد که هر گره آن دارای برش تنسور ۸ سویه است. گره‌ها در مجموع با مسیرهای موازی ۳۵ سویه طراحی شده‌اند».

اخبار برندها-اقیانوس آبی خبر-برند مایکروسافت-برند انویدیا

مدل حاضر با ۱۵ مجموعه دیتا تعلیم داده شده که شامل ۳۳۹ میلیارد توکن بوده و نشان داده که مدل‌های بزرگ‌تر چطور می‌توانند با آموزش‌های کمتر عملکرد درستی داشته باشند. منتها نیاز به کار با زبان‌ها و نمونه‌های جهان واقعی باعث بروز مشکل قدیمی سوگیری شده است.

انویدیا و مایکروسافت می‌گویند: «مشاهدات ما از MT-NLG نشان می‌دهد که این مدل به کلیشه‌ها و سوگیری‌های موجود در اطلاعات دریافتی آلوده می‌شود. مایکروسافت و انویدیا تعهد دارند که برای حل این مشکل تلاش کنند.» مایکروسافت قبلا هم چت‌باتی به نام Tay را توسعه داده بود که با مشکل سوگیری ظرف چند ساعت تعامل با فضای اینترنت گرایشات متعصبانه و افراطی پیدا کرد.

مدل‌های زبانی اساسا به بررسی صحت قرارگیری واژه‌ها در کنار یکدیگر با توجه به زبان طبیعی انسان می‌پردازند. این مدل‌ها برای دریافت صحیح معنای عبارت‌ها باید درک مناسبی از زبان طبیعی داشته باشند. از مدل‌های زبانی در حوزه‌های مختلفی مثل ترجمه، تشخیص گفتار، OCR، تشخیص دست خط و غیره استفاده می‌شود.

مدل دگرگون‌ساز یکی از مدل‌های یادگیری ماشینی است که به ارزیابی اهمیت بخش‌های مختلف یک داده ورودی می‌پردازد. برای مثال، در این مدل لازم نیست برای پردازش یک جمله اول بخش ابتدایی و بعد بخش انتهایی آن بررسی شود.

World of Words

منبع: microsoft


دیدگاه ها بسته شده اند.