شبکه تجاری امن کوانتومی

اولین شبکه تجاری امن کوانتومی توسط برند توشیبا و BT آزمایش شد

اولین شبکه تجاری امن کوانتومی توسط برند توشیبا و BT آزمایش شد

توشیبا و BT اولین شبکه تجاری امن کوانتومی را آزمایش کردند. توشیبا سخت‌افزار توزیع کلید کوانتومی و نرم‌افزار مدیریت کلیدهای رمزنگاری را توسعه داده و BT نیز وظیفه ارائه پیوندهای رمزنگاری سراسری را در این پروژه بر عهده داشته است.


اقیانوس آبی خبر – اخبار برندها|شرکت بریتانیایی BT و توشیبا ژاپن به‌تازگی اولین آزمایش تجاری شبکه‌ای با امنیت کوانتومی را انجام دادند تا هنگامی که محاسبات کوانتومی به‌طور گسترده مورد استفاده قرار گرفت، آسیب‌پذیری‌های رمزنگاری مسدود کنند. این دو شرکت اعلام کرده‌اند گروه خدمات حرفه‌ای EY از این شبکه برای اتصال دو سایت خود در لندن که یکی در پل لندن و دیگری در اسکله قناری است، استفاده خواهد کرد.
همان‌طور که رویترز اشاره می‌کند، امروزه رایانه‌های کوانتومی، غیرقابل اعتماد و هزینه‌بر هستند اما این فناوری توسط شرکت‌هایی مثل گوگل، IBM و مایکروسافت درحال توسعه است. این فناوری نسبت به ابررایانه‌ها، می‌تواند داده‌ها را میلیون‌ها برابر سریع‌تر پردازش کند.
محاسبات کوانتومی به‌جای ذخیره اطلاعات در بیت‌ها (صفر و یک) از ویژگی ذرات زیراتمی استفاده می‌کند؛ ویژگی جذابی که این ذرات می‌توانند با بهره گرفتن از آن به‌طور هم‌زمان در حالت‌های مختلف وجود داشته باشند. سپس این ذرات می‌توانند با هم ترکیب شوند و این یعنی تحت تأثیر رفتار یکدیگر قرار خواهند گرفت که این ویژگی باعث افزایش تصاعدی در قدرت محاسباتی می‌شود.
هاوارد واتسون، مدیر ارشد فناوری BT گفت که فناوری کوانتومی می‌تواند به‌طور بالقوه برای شکستن کلیدهای رمزنگاری فعلی هنگام انتقال داده‌ها مورد استفاده قرار گیرد. وی همچنین توضیح داد که توزیع کلید کوانتومی موسوم به QKD برای انتقال کلید رمزنگاری در شبکه‌های فیبر از فوتونیک استفاده می‌کند. اگر QKD در مسیر انتقال هک شود، وضعیت آن تغییر خواهد کرد و بنابراین به‌طور لحظه‌ای می‌توان حمله به شبکه را شناسایی کرد.
واتسون همچنین اعلام کرد که BT و توشیبا با EY به‌عنوان اولین مشتری آزمایش خود، راه را برای اکتشافات تجاری بیشتر در فناوری‌های کوانتومی هموار می‌کنند.
این دو شرکت اعلام کرده‌اند BT پیوندهای رمزنگاری‌شده سراسری را از طریق شبکه‌های فیبر خصوصی Openreach ارائه می‌دهد و توشیبا نیز وظیفه ارائه سخت‌افزار QKD و نرم‌افزار مدیریت کلید را بر عهده دارد.
اینترنت کوانتومی شبکه‌ای است که امکان مبادله اطلاعات بین دستگاه‌های کوانتومی را با استفاده از قوانین عجیب مکانیک کوانتومی فراهم می‌کند. ازنظر تئوری، اینترنت کوانتومی به قابلیت‌های بی‌سابقه‌ای دست خواهد یافت که امکان اجرای آن‌ها در وب کنونی ناممکن است. در دنیای کوانتومی، داده‌ها در وضعیت کیوبیتی رمزنگاری می‌شوند. وضعیت‌های کیوبیتی را می‌توان در دستگاه‌های کوانتومی مثل کامپیوتر یا پردازنده کوانتومی ایجاد کرد. به بیان ساده، اینترنت کوانتومی ارسال کیوبیت‌ها در شبکه‌ای متشکل از چند دستگاه کوانتومی است که ازنظر فیزیکی، مستقل از یکدیگر هستند. تمام این ارتباطات به لطف خواص عجیب و منحصربه‌فرد وضعیت‌های کوانتومی محقق می‌شوند.
در نگاه اول، شاید اینترنت کوانتومی مانند اینترنت استاندارد به نظر برسد؛ اما ارسال کیوبیت‌ها در کانالی کوانتومی به‌جای کانالی کلاسیک به معنی بهبود رفتار بیت‌ها در مقیاس کوچک‌تر یا وضعیت‌های کوانتومی است. ناگفته نماند قوانین فیزیک کوانتومی که روش انتقال داده در اینترنت کوانتومی را تعریف می‌کنند، هنوز کاملاً آشنا نیستند. درواقع، می‌توان گفت کاملاً غریبه و حتی گاهی ماوراءالطبیعه به نظر می‌رسند. بنابراین، برای درک اکوسیستم کوانتومی اینترنت ۲/۰، بهتر است هرآنچه درباره محاسبات کلاسیک می‌دانید، فراموش کنید؛ زیرا اینترنت کوانتومی چندان نمی‌تواند مرورگرهای وب دلخواه شما را تداعی کند.

World of Words

منبع: reuters


دیدگاه خود را در میان بگذارید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. قسمتهای مورد نیاز علامت گذاری شده اند *