انودیا

انویدیا حمله سایبری را تایید کرد: مشغول بررسی حادثه هستیم

انویدیا حمله سایبری را تایید کرد: مشغول بررسی حادثه هستیم

نشریه تلگراف به‌تازگی در گزارشی اعلام کرد که شرکت انویدیا درگیر یک حمله سایبری گسترده بوده که به‌طور کامل سیستم‌های داخلی این شرکت را در روزهای چهارشنبه و پنج‌شنبه در معرض خطر قرار داده است. انویدیا حالا تایید کرده که در حال بررسی یک «حادثه» است.


اقیانوس آبی خبر – اخبار برندها|«هکتور مارینز»، سخنگوی انویدیا در بیانیه‌ای در پاسخ به رسانه‌ها درباره گزارش منتشر شده گفت: «ما در حال بررسی یک حادثه هستیم. فعالیت‌های تجاری بدون اختلال ادامه دارند. ولی همچنان سعی داریم ماهیت و دامنه این رویداد را ارزیابی کنیم. فعلا اطلاعات بیشتری برای اشتراک‌گذاری موجود نیست.»
با این حال، حتی منابع تلگراف هم باور ندارند که لزوما اطلاعات خاصی از این شرکت به سرقت رفته یا از روی سرورهای آن پاک شده باشد. همچنین، فعلا ارتباطی میان این «حادثه» با حمله روسیه به اوکراین دیده نمی‌شود. نشریه بلومبرگ به نقل از یک منبع آگاه مدعی است که این حمله در واقع یک حمله باج‌افزاری کوچک بوده است.

آیا حمله به انویدیا ارتباطی به روسیه دارد؟

اگر این اتفاق ارتباطی به روسیه داشته باشد، ممکن است آمریکا را به انتقام‌جویی وادار کند. جو بایدن روز پنج‌شنبه در بیانیه‌ای در این خصوص گفته بود: «اگر روسیه به دنبال حمله سایبری علیه شرکت‌ها و زیرساخت‌های حیاتی ما باشد، آماده‌ایم که پاسخ آن‌ها را بدهیم.»
گزارش تلگراف گفته بود این حمله سرویس ایمیل و ابزارهای توسعه انویدیا را از کار انداخته، ولی مشکلی در دریافت ایمیلی بیانیه این شرکت وجود نداشته است. همچنین یک منبع آگاه گفته که سیستم‌های شرکت به مدت دو روز آفلاین بود اما سرویس ایمیل دیروز دوباره شروع به کار کرد.
در حال حاضر مشخص نیست که هکرها اطلاعاتی از سرورهای این شرکت به دست آورده‌اند یا نه. همچنین مشخص نیست که چه گروهی مسئول این حمله بوده است. خبر این حمله در شرایطی اعلام می‌شود که انویدیا چند وقت پیش از لغو قرارداد 40 میلیارد دلاری با سافت بانک برای خرید آرم خبر داده بود.

عرضه محدود

همچنین به عقیده بسیاری از کاربران و به ویژه گیمرها، کارت‌های گرافیک سری RTX 30 انویدیا عرضه بسیار محدودی داشته و دسترسی به آن‌ها کار دشواری است. به همین منظور گفته می‌شود انویدیا برای تامین ظرفیت پردازنده‌های گرافیکی سری RTX 40 خود که احتمالا تابستان پیش‌رو وارد بازار می‌شوند، سرمایه‌گذاری 10 میلیارد دلاری کرده است.

حمله سایبری
تقریبا از ماه‌ها قبل شایعاتی منتشر شده بود که انویدیا کارت‌های گرافیک سری جی‌فورس RTX 40 را احتمالا با لیتوگرافی ۵ نانومتری شرکت TSMC تولید خواهد کرد. استفاده از این لیتوگرافی باعث می‌شود تا خط تولید آینده شرکت در مقایسه با محصولات فعلی آن‌ها، به طور قابل توجهی سریع‌تر و قدرتمندتر باشد، اما مشکل بسیار بزرگ‌تر برای شرکت «جن سون هوانگ» (مدیرعامل انویدیا)T تامین ظرفیت تولید کافی آن است.

هزینه انویدیا

اکنون در گزارشی ادعا شده که انویدیا حاضر است تا برای دستیابی به این توانایی 10 میلیارد دلار به شرکت TSMC پرداخت کند تا بخش قابل توجهی از ظرفیت تولید 5 نانومتری آن را در اختیار داشته باشد. از جمله شرکت‌های دیگری که اکنون از فرآیند ساخت TSMC بهره می‌برند می‌توان به ای‌ام‌دی، بیت‌مین و اپل اشاره کرد.

World of Words

منبع: .theverge


دیدگاه خود را در میان بگذارید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. قسمتهای مورد نیاز علامت گذاری شده اند *