اقیانوس آبی خبر-اخبار برندها-zte-fcc-هواوی

FCC طرح حذف تجهیزات برندهای هواوی و ZTE از شبکه‌های ارتباطی آمریکا را نهایی کرد

کمیسیون ارتباطات فدرال آمریکا (FCC) با اتفاق آرا به تصویب برنامه‌ای ۱.۹ میلیارد دلاری برای کمک به شرکت‌های کوچک به منظور حذف تجهیزات برندهای هواوی و ZTE از شبکه‌های ارتباطی این کشور خبر داد.

اقیانوس آبی خبر – اخبار برندها |به گفته کمیسیون ارتباطات، شرکت‌های آمریکایی برای بهره‌مندی از این طرح باید حداکثر ۱۰ میلیون کاربر داشته باشند. در طرح قبلی گفته شده بود که حداکثر این رقم ۲ میلیون در نظر گرفته شده است. شرکت‌های واجد شرایط که قبل از ۳۰ ژوئن ۲۰۲۰ از دو برند هواوی و ZTE تجهیزات گرفته بودند، می‌توانند برای هزینه‌های تعویض قطعات از دولت آمریکا کمک مالی دریافت کنند.

zte-fcc-هواوی-اخبار برندها- اقیانوس آبی خبر

آخرین نشست کمیسیون فدرال ارتباطات

در گزارش آخرین نشست کمیسیون فدرال ارتباطات، ممنوعیت خریداری تجهیزات ارتباطی و ابزارهای نظارت ویدیویی از پنج شرکت چینی مطرح شد. در این جلسه در مورد ممنوعیت در اختیار داشتن چنین تجهیزاتی بحث شد و گفته شد سازمان‌هایی که در گذشته اقدام به خریداری ابزارهای برند‌های چینی را کرده‌اند، باید اقدام به جایگزین کردن آن‌ها کنند. سرپرست کمیسیون مذکور اشاره کرده است که این اقدامات می‌تواند از توسعه شبکه‌های ارتباطاتی مبتنی بر تجهیزات غیرقابل اعتماد هم در خاک ایالات متحده و هم خارج از آن تاثیر داشته باشد. هواوی و ZTE تاکنون به صورت رسمی به اقدامات اخیر واکنشی نشان نداده‌اند.

سلطه چین بر آمریکا

تصمیم اخیر کمیسیون فدرال ارتباطات در راستای سیاست‌های کلی دولت آمریکا برای جلوگیری از سلطه شرکت‌های چینی بر زیرساخت ارتباطات در آمریکا است. دلیل این نگرانی، نزدیکی بسیار شدید تولیدکنندگان مطرح چینی با دولت این کشور است که احتمال سوء استفاده از اطلاعات شهروندان آمریکایی در قالب جمع‌آوری، شنود و انتقال داده‌ها به مقامات چینی را مطرح می‌سازد. حتی تغییر ریاست جمهوری ایالات متحده و کنار رفتن دولت ترامپ نیز تاثیری بر سیاست‌های آمریکا در قبال شرکت‌های چینی نداشته است و دولت بایدن حتی با شدت بیشتری در جهت تحریم آن‌ها قدم برداشته است.

تهدیدی برای امنیت ملی

FCC پارسال دو برند هواوی و ZTE را به عنوان تهدیدی برای امنیت ملی شبکه‌های ارتباطی آمریکا معرفی کرد. این کمیسیون در ماه دسامبر ۲۰۲۰ به دنبال تصویب قوانینی رفت که اپراتورها را به تعویض تجهیزات هواوی و ZTE ملزم می‌کند. «جسیکا روزن‌ورسل»، رئیس کمیسیون ارتباطات فدرال می‌گوید: «ریسک جدی استفاده از این تجهیزات این است که عوامل خارجی آن‌ها را دستکاری، مختل یا کنترل کنند. ما شبکه به شبکه، ایستگاه به ایستگاه و روتر به روتر شرایط را ارزیابی خواهیم کرد تا تجهیزات خطرناک برای امنیت ملی‌مان را از رده خارج کنیم.»

کارسخت با هزینه بالا

ولی انجام چنین عملیاتی برای اپراتورهای مناطق روستایی کار بسیار سختی است، چون هزینه و دشواری زیادی را برای حذف و تعویض این تجهیزات به آن‌ها تحمیل می‌کند. هواوی در واکنش به این تصمیم می‌گوید: «مقررات جدید تلاشی غیرواقع‌بینانه برای حل مشکلی است که اصلا وجود خارجی ندارد. طرح FCC فقط چالشی برای اپراتورهای مناطق روستایی و دورافتاده ایجاد می‌کند تا بتوانند دوباره خدمات خود را با همین سطح از کیفیت به مشتریان ارائه کنند.»

کمیسیون ارتباطات فدرال در ماه سپتامبر ۲۰۲۰ برآورد کرده بود که هزینه حذف و تعویض تجهیزات برندهای  هواوی و ZTE از شبکه‌های این کشور چیزی حدود ۱ میلیارد و ۸۳۷ میلیون دلار خواهد بود. مقامات ZTE و سفارت چین هنوز به این خبر واکنشی نشان نداده‌اند.

World of Words

دیدگاه ها بسته شده اند.