بلک بری-اخبار برندها-اقیانوس آبی خبر

پایان یک عصر؛ برند بلک بری به پشتیبانی از تمامی گوشی‌های هوشمند کلاسیک خود پایان می‌دهد

پایان یک عصر؛ برند بلک بری به پشتیبانی از تمامی گوشی‌های هوشمند کلاسیک خود پایان می‌دهد

به گفته بلک بری، گوشی‌های هوشمند کلاسیک این شرکت از ۴ ژانویه ۲۰۲۲ دیگر پشتیبانی نمی‌شوند و ممکن است بسیاری از قابلیت‌های آن‌ها غیرفعال شود.


اقیانوس آبی خبر – اخبار برندها|امروزه آیفون یکی از محبوب‌ترین گوشی‌های هوشمند در بازار به حساب می‌آید؛ اما با عقب‌گرد به دو دهه پیش، گوشی‌های بلک‌بری احتمالاً یکی از جالب‌ترین دستگاه‌هایی بودند که هر کسی می‌توانست تهیه کند؛ اما این شرکت اکنون به دلیل برخی ضعف‌های مدیریتی، تصمیمات و صدالبته رقابت اشتباه با اپل، دیگر هیچ جایگاهی در بازار گوشی‌های هوشمند ندارد.

گوشی‌های کلاسیک

مدت‌ها است که دیگر گوشی‌های کلاسیک بلک‌بری با سیستم‌عامل اختصاصی این شرکت تولید نمی‌شوند و حتی به نظر می‌رسد که سیاست تولید گوشی‌های اندرویدی نیز کاملاً شکست خوده است. بااین‌حال، شرکت کانادایی تاکنون حتی از گوشی‌ها کلاسیک خود به‌صورت نرم‌افزاری پشتیبانی می‌کرد؛ اما ظاهراً این پشتیبانی به‌زودی خاتمه خواهد یافت و شاید بتوان آن را وداعی تلخ با جاه‌طلبی ناکام بلک‌بری در حوزه گوشی‌های هوشمند توصیف کرد.
بلک بری روز گذشته اعلام کرد که به پشتیبانی از گوشی‌های هوشمند کلاسیک که دارای سیستم‌عامل بلک‌بری ۷.۱ و بلک‌بری ۱۰ هستند، پایان می‌دهد. این شرکت به مشتریان پیشنهاد می‌کند که گوشی‌های داری چنین نرم‌افزاری را کنار بگذارند و در غیر این صورت، مطمئن شوند که از آخرین نسخه سیستم‌عامل استفاده می‌کنند تا اطمینان حاصل شود که اپراتور یا اتصال Wi-Fi همچنان فعال خواهد بود.

 blackberry-os-اخبار برندها-اقیانوسآبی خبر

عملکردهای اساسی

در نتیجه، حتی عملکردهای اساسی مانند تماس‌ها، داده‌های تلفن همراه، پیامک و… ممکن است در گوشی‌های کلاسیک بلک بری به‌درستی کار نکنند. البته باید به این نکته اشاره کرد که گوشی‌های اندرویدی بلک بری همچنان پشتیبانی خواهند شد. از قرار معلوم، پشتیبانی BlackBerry OS رسماً در ۴ ژانویه ۲۰۲۲ پایان می‌یابد؛ بنابراین، خدمات نرم‌افزاری برای سیستم‌عامل بلک بری ۷.۱ و قبل‌تر، بلک بری ۱۰، سیستم‌عامل بلک بری پلی بوک ۲.۱ و سایر نسخه‌های قدمی، پس از بازه مشخص‌شده ارائه نمی‌شود.
با گذر از این موضوع، جالب است بدانید که اپل و آیفون اصلی‌ترین دلیل خروج بلک بری از بازار گوشی‌های هوشمند محسوب می‌شوند. مطمئناً آیفون در سال ۲۰۰۷ کل صنعت گوشی‌های هوشمند را تغییر داد؛ اما تقریباً تمامی سازندگان گوشی در آن زمان باور نداشتند که اپل چنین تأثیری بر بازار داشته باشد. هنگامی که اپل اولین آیفون را معرفی کرد، چندین مدیر RIM (شرکت مادر بلک بری) آیفون را به سخره گرفتند؛ زیرا فکر می‌کردند مصرف‌کنندگان هرگز گوشی هوشمندی با صفحه لمسی و صفحه‌کلید مجازی نمی‌خواهند.

موفقیت بزرگ جهانی

بااین‌حال، مصرف‌کنندگان در عمل، از داشتن یک گوشی هوشمند با نمایشگر لمسی بزرگ استقبال کردند و درحالی‌که آیفون به موفقیت بزرگ جهانی تبدیل می‌شد، ارزش بازار بلک بری تنها در سال‌های پس از معرفی اولین آیفون به میزان قابل توجهی کاهش یافت و این شرکت با تصمیمات اشتباه خود اکثر کاربرانش را از دست داد.
از سوی دیگر، شرکت‌هایی نظیر سامسونگ به‌سرعت مسیر اپل را با گوشی‌های هوشمند مجهز به نمایشگر لمسی دنبال کردند تا در بازار باقی بمانند و زمانی که بلک بری تصمیم گرفت با گوشی‌های هوشمند خود ادامه دهد، دیگر خیلی دیر شده بود. به‌هرحال، اگر هنوز از گوشی کلاسیک بلک بری در سال ۲۰۲۱ استفاده می‌کنید، بهتر است در اسرع وقت از تمام اطلاعات خود نسخه پشتیبان تهیه کنید؛ چراکه ممکن است تمامی اطلاعات شما پس از پایان پشتیبانی حذف یا با اختلال مواجه شود.

World of Words

منبع: liliputing


دیدگاه ها بسته شده اند.