مرکز ملی فضای مجازی کشور

در جلسه شورای عالی فضای مجازی مطرح شد: ضرورت رفع موانع توسعه پلتفرم‌های بومی در حوزه کسب و کار

در جلسه شورای عالی فضای مجازی مطرح شد: ضرورت رفع موانع توسعه پلتفرم‌های بومی در حوزه کسب و کار

ضرورت رفع موانع توسعه پلتفرم‌های داخلی در حوزه کسب و کار،‌ اطلاع رسانی و رسانه در جلسه شورای عالی فضای مجازی به ریاست رئیس جمهور مورد بررسی قرار گرفت و مقرر شد وزارت ارتباطات طرح اجرایی خود در این حوزه را به شواری عالی فضای مجازی ارائه دهد.


اقیانوس آبی خبر – اخبار برندها|سه‌شنبه 28 دی، در جلسه شورای عالی فضای مجازی بر توسعه پلتفرم‌های داخلی به ویژه در حوزه کسب و کار،‌ اطلاع رسانی و رسانه‌ای تاکید شد.
همچنین در این جلسه مقرر شد وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات، طرح اجرایی خود همراه با زمان‌بندی آن را برای برطرف کردن موانع موجود در مسیر توسعه پلتفرم‌های داخلی در حوزه‌های کسب‌وکار، اطلاع‌رسانی و رسانه‌ای به شورای عالی فضای مجازی ارائه دهد.
«ابوالحسن فیروزآبادی»، دبیر شورای عالی فضای مجازی با اشاره به فرصت وزارت ارتباطات برای ارائه برنامه گفت: «وزارت ارتباطات مکلف شد ظرف دو هفته طرح خود را برای توسعه شبکه‌های فراگیر ملی و طرح اجرایی برای رفع موانع آن به این شورا ارائه کند.»

توجه به نقش فضای مجازی در کسب‌وکار

از سویی دیگر در این جلسه توجه به نقش و اهمیت روزافزون فضای مجازی در زندگی و کسب و کار مردم، موضوع توسعه پلتفرم‌های داخلی و ضرورت رفع موانع موجود در این زمینه مورد بحث و بررسی قرار گرفت.
در جلسات قبلی این شورا علاوه بر تصویب الحاقیه تشکیل ستاد رسانه فضای مجازی، دستگاه‌های عضو این ستاد موظف شدند به صورت برخط با یکدیگر تبادل اطلاعات داشته باشند.
همچنین در جلسه 30 آذر شورای عالی فضای مجازی مقرر شده بود، وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات نسبت به تنظیم مقررات فعالیت ارائه‌کنندگان خدمات فضای مجازی در کشور اقدام کند و مقررات حاکم بر حقوق سرزمینی در ارائه خدمات ارتباطی ماهواره‌ای را تدوین، تصویب و به ارائه‌کنندگان بین‌المللی این خدمات و سازمان‌های بین‌المللی ذی‌ربط اعلام کند.

جلسه شواری عالی فضای مجازی
حالا بعد از یک ماه و برگزاری پنجمین جلسه شورای عالی فضای مجازی در دولت سیزدهم باید دید وزارت ارتباطات در مقابل وظایفی که در این جلسات برای این وزارتخانه تعیین می‌شود، چه رویکردی دارد و آیا تا ضرب‌العجل اعلام شده آنچه تصویب شده را ارائه خواهد داد یا خیر.
همچنین دبیر شورای عالی فضای مجازی در پیامی به مدیر حوزه‌های علمیه، از ورود ساختارمند حوزه به عرصه فقه معاصر به‌ویژه فقه فضای مجازی تشکر کرد. او حل چالش‌های مختلف فضای مجازی را تنها با حضور حداکثری نخبگان حوزوی در عرصه مطالعات اسلامی فضای مجازی، ممکن می‌داند.
در بخش دیگری از پیام دبیر شورای عالی فضای مجازی آمده است که چالش‌های عرصه‌های مختلف فضای مجازی، تنها با حضور حداکثری نخبگان حوزوی در عرصه مطالعات اسلامی فضای مجازی قابل حل است:
«کرسی‌های دروس خارج فقه حوزه‌های علمیه، علاوه بر بررسی عمیق و دقیق مسائل فقهی، همواره از توان جریان سازی و جهت‌بخشی علمی در میان طلاب علوم دینی برخوردار بوده است. از سوی دیگر حجم مسائل و چالش‌های بنیادین علمی در عرصه‌های مختلف فضای مجازی، به قدری انبوه است که جز با تمحض خیل کثیری از نخبگان حوزوی در عرصه مطالعات اسلامی فضای مجازی، پاسخ داده نخواهد شد و این امر تنها با جریان سازی نخبگانی و گفتمانی تحقق‌پذیر است.»

World of Words

منبع: مرکز ملی فضای مجازی


دیدگاه ها بسته شده اند.