اخبار برندها-اقیانوس آبی خبر- برند وال مارت- ارز دیجیتال

خبر تقلبی برند وال مارت و لایت کوین؛ ماجرا از چه قرار بود؟

اخیرا برخی از رسانه‌های مطرح سراسر جهان خبر اشتباهی را منتشر کردند مبنی بر اینکه برند وال مارت (Walmart)، یکی از بزرگ‌ترین فروشگاه‌های زنجیره‌ای جهان، قصد دارد گزینه پرداخت با استفاده از ارز دیجیتال لایت کوین را به تمامی فروشگاه‌های اینترنتی خود اضافه کند. پس از انتشار این خبر قیمت لایت کوین از ۲۳۷ دلار عبور کرد.

اقیانوس آبی خبر اخبار برندها|به نقل رسانه‌های معتبری مانند شبکه سی‌ان‌بی‌سی (CNBC)، خبرگزاری رویترز، دی‌کریپت و چند منبع دیگر، روز دوشنبه اعلام کردند که برند وال مارت قصد دارد به‌عنوان بخشی از قرارداد همکاری خود با بنیاد لایت کوین، به منظور تأمین منابع مالی مورد نیاز این سازمان و کمک به پذیرش بیشتر اکوسیستم این ارز دیجیتال، از تاریخ ۱ اکتبر (۹ مهر) لایت کوین را به‌عنوان یک روش پرداختی در فروشگاه‌های اینترنتی خود بپذیرد.

 داده‌های بازار نشان می‌دهد که پس از انتشار این خبر لایت کوین رشدی ۳۵ درصدی را تجربه کرده و از ۱۷۵ دلار به اوج قیمتی یک ماه گذشته خود در ۲۳۷ دلار رسیده است؛ اما در ادامه پس از آنکه مشخص شد این خبر جعلی بوده است، لایت کوین با سقوطی گسترده مواجه شد و اکنون با قیمتی حدود ۱۷۸ دلار معامله می‌شود.

 به نظر می‌رسد که منشأ اصلی این خبر گزارشی باشد که روز گذشته در سرویس مطبوعاتی گلوب نیوز وایر (GlobeNewsWire) منتشر شد. در این گزارش آمده بود که برند وال مارت به‌ خاطر ویژگی «ارزان، سریع و غیرمتمرکز» بودن لایت کوین، این ارز دیجیتال را برای پرداخت‌های خود انتخاب کرده است.

 با این حال یک ساعت پس از آنکه مشخص شد این گزارش جعلی است، سخنگوی شرکت وال مارت تأیید کرد که خبر منتشر شده از سوی گلوب نیوز وایر صحت ندارد. مدیر بازاریابی لایت کوین هم کمی بعد اعلام کرد که این خبر از سوی آن‌ها منتشر نشده و لایت کوین تاکنون با برند وال مارت همکاری نکرده است.

از آنجا که این اتفاقات باعث سردرگمی مخاطبان و همچنین رسانه‌ها شده بود، چارلی لی (Charlie Lee)، خالق ارز دیجیتال لایت کوین، اوایل صبح امروز در تلویزیون بلومبرگ حضور پیدا کرد تا درباره خبر جعلی روز گذشته توضیح دهد.

اخبار برندها-اقیانوس آبی خبر- برند وال مارت- ارز دیجیتال

 بنیان‌گذار لایت کوین گفت ابتدا با شنیدن این خبر هیجان‌زده شده اما کمی بعد به جعلی بودن آن پی برده است. گلوب نیوز وایر، رسانه‌ای که ابتدا این خبر را منتشر کرده بود، با همکاری مقامات در حال بررسی این حادثه است تا بتواند عاملان آن را شناسایی کند. لی با بیان این که لایت کوین نقش پررنگی در تحقیقات مربوط به این پرونده ندارد، افزود که انتشار اخبار جعلی در فضای ارزهای دیجیتال و بازار سهام معمولاً اتفاق می‌افتد.

به گفته چارلی لی، منشأ این خبر مربوط به اشخاص فعال در بنیاد لایت کوین نبوده است و فردی بیرون از این سازمان دست به انتشار این بیانیه جعلی زده است. او می‌گوید لایت کوین یک پروژه غیرمتمرکز است و به همین دلیل امکان دارد اشخاصی با انگیزه‌های متفاوت چنین خبری را منتشر کرده باشند.

 او ادعا می‌کند که بنیاد لایت کوین هیچ سودی از جهش قیمتی که پس از انتشار این خبر اتفاق افتاد نبرده است. لی می‌گوید فقط ۲۰ واحد لایت کوین، حدود ۳,۵۰۰ دلار، در اختیار دارد و بنابراین انگیزه‌ای برای دست‌کاری قیمت این ارز دیجیتال نداشته است.

بیشتر اتهامات مربوط به لایت کوین تاکنون از سوی لی رد شده است، با این حال او مسئولیت شبکه‌های اجتماعی وابسته به این بنیاد که یکی از آن‌ها اتفاقی این خبر را منتشر کرده بود، بر عهده گرفته است. او گفته است بنیاد لایت کوین که اکنون به میزان تأثیرگذاریِ صفحه خود در توییتر پی‌ برده است و بهتر است از این پس پیش از انتشار اخبار آن‌ها را تأیید کند. بنیان‌گذار لایت کوین گفته است:

منظورم این است که سخت تلاش می‌کنیم تا اخبار جعلی را توییت نکنیم و این بار واقعاً گیج شده بودیم. [در آینده] تلاش خود را بیشتر خواهیم کرد.

برند وال مارت که ارزش بازار سهام آن از ۴۰۶ میلیارد دلار فراتر می‌رود، پیش‌تر گفته بود که ارزهای دیجیتال را زیر نظر دارد. این غول خرده‌فروشی جهان ماه گذشته یک آگهی شغلی منتشر کرد و به دنبال استخدام کارشناسی بود که بتواند استراتژی ارز دیجیتال آن‌ها را توسعه دهد و نقشه راه محصول این شرکت را طراحی کند، با این حال برند وال مارت به‌طور مشخص نگفته است که قصد اضافه‌کردن یک روش پرداختی جدید با استفاده از ارزهای دیجیتال را دارد یا خیر. علاوه بر این برند وال مارت برای مدیریت زنجیره تأمین، پایانه فروش مشتریان و ابزارهای هوشمند خود از بلاک چین استفاده می‌کند.

World of Words

منبع: ارزدیجیتال


دیدگاه ها بسته شده اند.