intel-اخبار برندها-اقیانوس آبی خبر

برند اینتل فاز اول فروش کسب‌وکار SSD به اس‌کی هاینیکس را تکمیل کرد

برند اینتل فاز اول فروش کسب‌وکار SSD به اس‌کی هاینیکس را تکمیل کرد

طبق گفته اینتل، این شرکت فاز نخست فروش کسب‌وکارهای SSD و NAND خود را به اس‌کی هاینیکس تکمیل و در ازای آن ۷ میلیارد دلار دریافت کرده است.


اقیانوس آبی خبر – اخبار برندها|اس‌کی هاینیکس مدتی است که در حال مذاکره با اینتل برای خرید کسب‌وکارهای SSD های مبتنی بر NAND و مالکلیت معنوی بر IP های مرتبط با آن است. بااین‌حال، برخی موانع قانونی در چین وجود داشت که به تأخیر فرایند خرید بخش‌های مذکور منجر می‌شد. هفته گذشته، اس‌کی هاینیکس اعلام کرد که موانع قانونی در چین تا حدودی برطرف شده است و متعاقباً می‌تواند خرید بخش حافظه‌های پرسرعت اینتل را تکمیل کند.

فرایند فروش

اکنون به نظر می‌رسد که نخستین بخش از فرایند فروش نهایی شده است و از این پس، اس‌کی هاینیکس مالکیت بخشی از آن را بر عهده خواهد داشت. غول کره‌ای صنعت نیمه‌هادی اعلام کرده است که زیرمجموعه‌ای جدید به نام سولیدایم (Solidigm) برای راه‌اندازی کارخانه و مدیریت تجارت SSD راه‌اندازی کرده است و راب کروک، پیش‌کسوت و مدیر اسبق گروه Solutions اینتل، سِمَت مدیرعاملی این شرکت مستقر در سن خوزه را بر عهده خواهد گرفت. کروک دراین‌باره می‌گوید:
سولیدایم آماده است تا شرکت نیمه‌هادی بزرگ بعدی جهان باشد که فرصتی بی‌سابقه برای خلق مجدد صنعت حافظه داده و ذخیره‌سازی ارائه می‌دهد. ما بر تعهد خود برای رهبری صنعت داده ثابت‌قدم هستیم؛ به‌گونه‌ای که واقعاً بتواند به پیشرفت انسان کمک کند.
گفته می‌شود نام سولیدایم منعکس‌کننده الگویی جدید در ذخیره‌سازی حالت جامد است. دفتر مرکزی این شرکت در سن خوزه کالیفرنیا خواهد بود و لی سوک هی، رئیس و مدیرعامل اس‌کی هاینیکس، در جایگاه رئیس اجرایی این شرکت خدمت خواهد کرد.
گفتنی است مفاد قرارداد فروش شامل کسب‌وکار SSD های مبتنی بر NAND و فَب تولیدی مرتبط با آن است که همگی درمجموع ۹ میلیارد دلار قیمت‌گذاری شده‌اند و فروش در قالب دو مرحله انجام می‌شود. اولین مرحله فروش که امروز تکمیل شد، شامل انتقال فَب فناوری و ساخت حافظهٔ دالیان اینتل در چین و برخی از کارکنان و IP خاصی مربوط به SSD های NAND است.

اینتل-اخبار برندها-اقیانوس آبی خبر

حافظه‌های پیشرفته اینتل

جالب است بدانید که دالیان نخستین سایت ساخت حافظه‌های پیشرفته اینتل محسوب می‌شود و شاید فروش آن کمی نامعقول به نظر برسد؛ زیرا حافظه بخشی از شالوده فناوری است که دنیای هوشمند و متصل را شکل می‌دهد. بااین‌حال، این قرارداد به اینتل اجازه می‌دهد تا با خروج از تجارت کم سود و هزینه‌بر حافظه‌های فلش که در معرض نوسان‌های شدید قیمت‌ها هستند، تمرکز بیشتری روی سایر مشاغل خود کند.
از قرار معلوم، تیم آبی فناوری 3D XPoint اختصاصی‌اش را حفظ خواهد کرد. البته باید به این نکته اشاره کرد که شریک تولیدی اینتل، یعنی مایکرون، اخیراً فَب خود را فروخت و تولید 3D XPoint را متوقف کرد؛ بنابراین، آیندهٔ این فناوری در هاله‌ای از ابهام قرار دارد. اینتل قصد دارد Mobileye، شرکت متمرکز بر فناوری خودروهای خودران را نیز از طریق IPO در سال آینده به‌صورت عمومی عرضه کند.

تأسیسات دالیان

به‌طورکلی، مرحله نهایی فروش تا مارس ۲۰۲۵ به طول می‌انجامد. در این فاصله، اینتل همچنان ویفرهای NAND را در تأسیسات دالیان تولید خواهد کرد و برخی از IP طراحی و تولید ویفر NAND خود را حفظ خواهد کرد؛ اما پس از اتمام پنجره زمانی یادشده، اینتل کارکنان باقی‌مانده خود در بخش تحقیق و توسعه و آخرین IP طراحی و تولید NAND را به اس‌کی هاینیکس واگذار می‌کند. در این مرحله، اینتل تولید NAND در کارخانه دالیان را نیز متوقف خواهد کرد.
در حال حاضر، تمامی محصولات ذخیره‌سازی SSD موجود اینتل اکنون زیر پرچم سولیدایم ساخته و فروخته می‌شوند؛ اما به نظر می‌رسد که سولیدایم در ابتدا مشمول برخی محدودیت‌های طولانی‌مدت تنظیم‌کننده‌های چینی خواهد بود. برای مثال، این شرکت به مدت پنج سال به رعایت محدودیت‌های قیمت‌گذاری برای محصولات و قطعات نهایی و تضمین گسترش عرضه برای قطعات PCIe و SATA کلاس سازمانی موظف خواهد بود.

World of Words

منبع: tomshardware


 

دیدگاه ها بسته شده اند.