Metaverse-2048x1152-1-e1643031001318

قدم‌به‌قدم تا سقوط؛ با افت ۵۲۰ میلیارد دلاری ارزش بازار، متا از فهرست ۲۰ شرکت بزرگ آمریکا خارج شد

قدم‌به‌قدم تا سقوط؛ با افت ۵۲۰ میلیارد دلاری ارزش بازار، متا از فهرست ۲۰ شرکت بزرگ آمریکا خارج شد

متا که سال گذشته با ارزش بازار یک‌تریلیون‌دلاری ششمین شرکت بزرگ آمریکا بود، از فهرست ۲۰ شرکت برتر خارج شده است. ارزش سهام این شرکت در یک روز اخیر ۲۴ درصد افت کرده.


اقیانوس آبی خبر – اخبار برندها|به‌روزرسانی: بررسی نمودار سهام نشان می‌دهد با ادامه‌ی افت ارزش سهام متا، این شرکت اکنون از فهرست ۲۰ شرکت بزرگ ایالات متحده خارج شده است.
متن اصلی: سهام‌داران متا (فیسبوک سابق) از تمرکز بیش‌ازحد این شرکت بر حوزه‌ی متاورس ناراضی‌اند و به‌گزارش بلومبرگ،‌ ارزش بازار شرکت مادر اینستاگرام و واتساپ در یک سال اخیر ۵۲۰ میلیارد دلار افت کرده است. اگر روند فعلی ادامه پیدا کند، احتمالاً متا به‌زودی از فهرست ۲۰ شرکت بزرگ ایالات متحده ازلحاظ ارزش بازار، خارج خواهد شد.
تمامی شواهد نشان می‌دهند که به این زودی‌ها قرار نیست شاهد تغییر وضعیت متا باشیم. این در حالی است که مارک زاکربرگ، مدیرعامل، خواستار «صبوری» سهام‌داران شده و قول داده است که با تمرکز بر اولویت‌های اصلی، متا مجدداً به روند رشد بازگردد.
متا شب گذشته به وقت تهران جدیدترین گزارش مالی خود را منتشر و اعلام کرد که درآمدش در اتفاقی تاریخی برای دومین فصل متوالی کاهش یافته است. دقایقی پس از انتشار گزارش مالی روند افت ارزش سهام متا شروع و در لحظه‌ی نگارش این مطلب، ارزش سهام این شرکت در کمتر از یک روز ۲۴ درصد کاهش یافته و به کمتر از ۱۰۰ دلار رسیده است. این اولین‌بار از سال ۲۰۱۶ تاکنون است که ارزش سهام متا تا این حد کاهش می‌یابد.
تغییر در رتبه‌بندی‌ بزرگ‌ترین شرکت‌های آمریکا از تاریخ ۷ سپتامبر ۲۰۲۱ (۱۶ شهریور ۱۴۰۰) تا امروز
در آغاز سال جاری میلادی، متا با ارزش بازار یک‌تریلیون دلار ششمین شرکت بزرگ ایالات متحده بود. ۱۰ ماه بعد، ارزش بازار شرکت مارک زاکربرگ به ۲۸۳ میلیارد دلار رسیده و این شرکت در رتبه‌ی بیستم قرار گرفته است. متا با ارزش بازار ۲۸۳ میلیارد دلاری، شرکت کوچک‌تری از شورون (فعال در حوزه‌ی نفت‌و‌گاز) و ایلای لی‌لی (فعال در حوزه‌‌ی داروسازی) و پروکتر اَند گَمبل (فعال در حوزه‌ی کالای مصرفی) محسوب می‌شود.
متا که زمانی یکی از شرکت‌های جذاب برای سرمایه‌گذاران وال‌استریت بود، در گذر زمان حمایت کارگزاری‌ها را از دست داد. حداقل سه شرکت بزرگ حوزه‌ی سرمایه‌گذاری، یعنی مورگان استنلی و کوئن و کی‌بنک، پس از انتشار گزارش مالی ناامیدکننده‌ی متا رتبه‌ی درنظرگرفته‌شده برای سهام این شرکت را کاهش دادند.
افت ۲۳ درصدی ارزش سهام متا اتفاق بسیار مهمی محسوب می‌شود؛ اما بی‌سابقه نیست؛ زیرا در زمستان سال گذشته، ارزش سهام متا ۲۶ درصد افت کرد و ۲۵۱ میلیارد دلار از ارزش بازار این شرکت از دست رفت. در کل تاریخ فعالیت ایالات متحده، ارزش بازار هیچ شرکتی به این اندازه افت نکرده است. افت ارزش سهام متا توجه سرمایه‌گذارانی را جلب کرده است که با پیش‌بینی رشد سهام در آینده سراغ خرید آن می‌روند؛ اما هیچ مدرکی وجود ندارد که نشان دهد متا در آینده‌ای نزدیک این گروه از سرمایه‌گذاران را به سوددهی برساند.
متا یک سال پیش با تغییر نام اعلام کرد که منابع خود را روی حوزه‌ی واقعیت مجازی و به‌طوردقیق‌تر متاورس متمرکز می‌کند. این شرکت در گزارش مالی جدیدش گفت که انتظار دارد مجموع مخارجش در سال جاری میلادی به ۸۵ تا ۸۷ میلیارد دلار برسد. این هزینه‌ها در سال آینده‌ی میلادی به ۹۶ تا ۱۰۱ میلیارد دلار خواهد رسید؛ درحالی‌که سرمایه‌گذاران امیدوار بودند متا هزینه‌ها را کاهش چشمگیری

World of Words

منبع: bloomberg

دیدگاه خود را در میان بگذارید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. قسمتهای مورد نیاز علامت گذاری شده اند *