جک دورسی و توییتر

حمله جک دورسی به هیئت مدیره توییتر: عضو ناکارآمد شرکت هستند

حمله جک دورسی به هیئت مدیره توییتر: عضو ناکارآمد شرکت هستند

هنوز نظر نهایی هیئت مدیره توییتر درباره پیشنهاد خرید ایلان ماسک اعلام نشده و این شبکه اجتماعی نوعی استراتژی دفاعی به نام «قرص سمی» را در پیش گرفته. با این حال، مدیرعامل تسلا در این رابطه ساکت نبوده و چندین توییت انتقادی نسبت به هیئت مدیره توییتر منتشر کرده و از سوی دیگر و در اقدامی عجیب، حالا «جک دورسی»، مدیرعامل سابق این شرکت هم از آن‌ها انتقاد کرده است.


اقیانوس آبی خبر – اخبار برندها|جک دورسی، یکی از بنیانگذاران توییتر که ماه نوامبر سال گذشته از سمت مدیرعاملی کناره‌گیری کرد و تا ماه آینده عضو هیئت مدیره آن باقی خواهد ماند، از مدیران این شبکه اجتماعی به عنوان «ناکارآمدی مداوم شرکت» یاد کرد و گفت با اظهارات «گری تان»، سرمایه‌گذار خطرپذیر موافق است که به عقیده او یک هیئت مدیره ناکارآمد «به معنای واقعی کلمه می‌تواند ارزش یک میلیارد دلاری را از بین ببرند.»
توییتر در اطلاعیه‌ای در واکنش به پیشنهاد 43 میلیارد دلاری ایلان ماسک برای خرید این شرکت اعلام کرد که به مدت یک سال استفاده از استراتژی «قرص سمی» (Poison Pill) را در پیش خواهد گرفت. اما این استراتژی چیست و چگونه می‌خواهد از تصاحب تهاجمی شرکت توسط ایلان ماسک جلوگیری کند؟
مکانیزم دفاعی قرص سمی در دهه 1980 میلادی به وجود آمد و واکنشی در برابر تصاحب شرکت‌ها بود. حالا توییتر با این اقدام قصد دارد نگذارد افرادی مثلاً ایلان ماسک بیش از 15 درصد سهام این شرکت را در بازار بورس خریداری کنند. با این اقدام خریداران مجبور می‌شوند با هیئت مدیره پای میز مذاکره بیایند.

جک دورسی و ماسک توییتر را تحت فشار می‌گذارند

از سوی دیگر، ایلان ماسک نیز تلاش کرد تا با اشاره به سهم بسیار کم هیئت مدیره توییتر، آن‌ها را به دور از منافع شرکت معرفی کند. او در توییت خود می‌نویسد:
«با خروج جک، هیئت مدیره توییتر در مجموع تقریباً هیچ سهامی ندارد! با این وجود، منافع اقتصادی آن‌ها به سادگی با سهامداران همسو نیست.»
در حال حاضر، هیچ مدرکی مبنی بر همکاری یا تبانی ماسک و دورسی در توییت‌های اخیر آن‌ها وجود ندارد، اما کاملاً قابل مشخص است که برگزاری نوعی کمپین غیررسمی توسط دو تن از مهم‌ترین کاربران این شبکه اجتماعی، می‌تواند نقش مهمی در تحت فشار قرار دادن هیئت مدیره توییتر داشته باشد.
هفته گذشته، ایلان ماسک، مدیرعامل تسلا پیشنهاد خرید توییتر به ارزش هر سهم 54.20 دلار و به ارزش کلی 43 میلیارد دلار و به صورت کاملاً نقدی را مطرح کرده بود و از آن زمان گفته می‌شود هیئت مدیره به شیوه‌های مختلفی (از جمله استراتژی قرص سمی) نشان داده علاقه چندان زیادی به پذیرش این پیشنهاد ندارد. از سوی دیگر، ماسک هم اعلام کرده که پیشنهاد دیگری ارائه نخواهد کرد.

World of Words

منبع: twitter


دیدگاه خود را در میان بگذارید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. قسمتهای مورد نیاز علامت گذاری شده اند *