کارخانه تسلا در شانگهای

کارخانه جدید برند تسلا در شانگهای، بزرگ‌ترین قطب صادرات خودروی دنیا

کارخانه جدید برند تسلا در شانگهای، بزرگ‌ترین قطب صادرات خودروی دنیا

تسلا در حال برنامه‌ریزی برای دو برابر کردن ظرفیت تولید گیگا فاکتوری شانگهای است. این خودروساز آمریکایی هدف جدید خود را با ساخت کارخانه جدیدی در این مکان محقق خواهد کرد. به این ترتیب کارخانه جدید می‌تواند ۴۵۰ هزار دستگاه بر خروجی سالانه این مجموعه اضافه کند.


اقیانوس آبی خبر – اخبار برندها|اگرچه قبلاً نیز اخبار مشابهی در این رابطه منتشر شده بود اما این برای اولین باری است که خود تسلا چنین چیزی را منتشر می‌کند. این برند چند روز پیش نامه‌ای به مقامات شانگهای ارسال کرده است و در آن برنامه‌های گسترش کارخانه کنونی را به اطلاعشان رسانده است.
این خودروساز می‌گوید کارخانه جدیدی را در نزدیکی همان گیگا فاکتوری موجود و با ظرفیت تولید سالانه ۴۵۰ هزار دستگاهی راه‌اندازی خواهد کرد. زمانی که کار ساخت این کارخانه به پایان برسد مونتاژ محصولات متنوع از جمله تسلا مدل Y و مدل ۳ شروع خواهد شد. به این ترتیب گیگا فاکتوری شانگهای می‌تواند به بزرگ‌ترین قطب صادرات خودروی دنیا تبدیل شود.
تسلا قبلاً اظهار داشته بود کارخانه شانگهای در سال ۲۰۲۱ تعداد ۴۸۴۱۰۰ دستگاه خودرو تولید کرده است و بنابراین کارخانه جدید باعث دو برابر شدن تولید سالانه این مجموعه خواهد شد. گیگا فاکتوری شانگهای مسئول ۵۱.۷ درصد از فروش جهانی ۹۳۶ هزار دستگاهی تسلا در سال پیش بوده است.
این کارخانه سال پیش ۳۲۱ هزار دستگاه تسلا مدل ۳ و مدل Y را به دست مشتریان رسانده است که ۱۱۷ درصد بیشتر از سال ۲۰۲۰ است. ۱۶۳۱۳۰ دستگاه خودروی تولید شده دیگر نیز به بازارهای مهم همچون آلمان و ژاپن صادر شده‌اند.
اگرچه تسلا چارچوب زمانی گسترش این مجموعه را اعلام نکرده است اما کاملاً مشخص است که ظرفیت تولید گیگا فاکتوری شانگهای با تکمیل برنامه‌ها به حدود ۱ میلیون دستگاه در سال خواهد رسید.
رویترز به نامه‌ای از تسلا که در آن از مقامات به خاطر حمایتشان از تولید طی دوران کرونا تشکر می‌کند دست پیدا کرده است. این خودرو مجبور شده است کارخانه خود را به خاطر مقررات قرنطینه‌ای به مدت ۲۲ روز تعطیل کند که بیشترین زمان تعطیلی از شروع به کار گیگا فاکتوری شانگهای تاکنون محسوب می‌شود. گفته می‌شود بر اساس خروجی این کارخانه، تعطیلی یاد شده به معنی عدم تولید بیش از ۵۰ هزار دستگاه بوده است.
همچنین ثروتمندترین فرد دنیا در حال فروش میلیاردها دلار سهام خود در تسلا است و در حرکت بعدی آماده خرید شبکه اجتماعی توییتر می‌شود. بر اساس اسناد کمیسیون بورس و اوراق بهادار آمریکا، ایلان ماسک روزهای ۲۶ و ۲۷ آوریل در کل ۴.۴ میلیون سهم تسلا با ارزش تخمینی ۴ میلیارد دلار را عرضه کرده است. او چند روز بعد نیز ۵.۲ میلیون سهم دیگر را عرضه کرده است که مجموع ارزش سهام فروخته شده ماسک را به حدود ۸.۵ میلیارد دلار می‌رساند. این حرکت به عنوان پیش‌زمینه خرید توییتر با قیمت ۴۴ میلیارد دلار ارزیابی می‌شود. همین خبر باعث شد سهام تسلا در چند روز گذشته تا ۲۷۵ میلیارد دلار کاهش یابد. البته زمانی که بازارها در ۲۹ آوریل بازگشایی شدند ارزش سهام تسلا ۳.۲ درصد بالاتر رفت.

World of Words

منبع: پدال


دیدگاه خود را در میان بگذارید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. قسمتهای مورد نیاز علامت گذاری شده اند *