فاکسکان

فاکسکان با سرمایه‌گذاری ۳۰۰ میلیون دلاری در ویتنام به دنبال کاهش وابستگی به چین است

فاکسکان با سرمایه‌گذاری ۳۰۰ میلیون دلاری در ویتنام به دنبال کاهش وابستگی به چین است

ظاهراً فاکسکان، یکی از اصلی‌ترین تأمین‌کنندگان اپل، متعهد شده است که ۳۰۰ میلیون دلار دیگر در بخش شمالی ویتنام سرمایه‌گذاری کند تا حجم تولید افزایش یابد. رویترز می‌نویسد کارخانه‌ی جدید فاکسکان که در زمینی به مساحت ۵۰٫۵ هکتار احداث می‌شود، ۳۰ هزار شغل در ویتنام ایجاد می‌کند.


اقیانوس آبی خبر – اخبار برندها|خبر سرمایه‌گذاری ۳۰۰ میلیون دلاری فاکسکان در ویتنام در حالی منتشر می‌شود که شایعه‌ها می‌گویند این شرکت تولید آزمایشی اپل واچ را در ویتنام آغاز کرده است.
فاکسکان که ۱۵ سال است در شهر باک گیانگ ویتنام فعالیت می‌کند، بخشی از تولید آیپد و ایرپاد اپل را به شهرک صنعتی کوانگ چاو در این شهر منتقل کرده است. فعلاً گفته نشده که کدام نوع از محصولات در کارخانه‌ی جدید فاکسکان تولید می‌شود. ظرفیت تولید نیز اعلام نشده است.
دولت ویتنام سال گذشته گفت فاکسکان ۱٫۵ میلیارد دلار در این کشور سرمایه‌گذاری کرده است.
گزارش جدید رویترز به‌وضوح نشان می‌دهد فاکسکان به‌دنبال کاهش وابستگی به چین است. کاهش وابستگی فاکسکان به چین باعث می‌شود اپل نیز زنجره‌ی تأمین متنوع‌تری داشته باشد. دنیاگیری ویروس کرونا و تعطیلی‌های ناشی از آن ضربه‌ی بزرگی به بسیاری از شرکت‌ها زد و همین موضوع باعث شده اپل به‌دنبال تنوع‌بخشی به زنجیره‌ی تأمین محصولاتش باشد.
فاکسکان تاکنون به درخواست رویترز برای شفاف‌سازی درباره‌ی سرمایه‌گذاری ۳۰۰ میلیون دلاری در ویتنام پاسخ نداده است.
رسانه‌ی وال‌استریت ژورنال چند ماه پیش گفت اپل برنامه‌های بسیار جدی برای گسترش خطوط تولید محصولاتش در خارج از خاک چین دارد و به‌نظر می‌رسد سرمایه‌گذاری ۳۰۰ میلیون دلاری فاکسکان در ویتنام بخشی از این پروژه است.
بلومبرگ در گزارشی می‌نویسد فاکسکان، مونتاژکننده‌ی اصلی آیفون‌های اپل، به‌تازگی بخشی از سهام برترین شرکت تراشه‌ساز چین، یعنی Tsinghjau Unigroup را خریده است. به‌نظر می‌رسد فاکسکان این اقدام را بدون دریافت مجوزهای لازم از نهادهای تنظیم مقررات انجام داده و همین موضوع ممکن است برای این شرکت دردسرساز شود.
این اتفاق در حالی رخ داده است که اپل به‌دنبال گسترش زنجیره‌ی تأمین پردازنده‌هایی است که در محصولاتش استفاده می‌کند. در سال‌های اخیر، این شرکت روند متنوع‌سازی زنجیره‌ی تأمین را آغاز کرده است تا از وابستگی بیش‌ازحد به شرکت‌هایی خاص دوری کند.
بلومبرگ به‌نقل از منابعی آگاه که نخواسته‌اند نامشان فاش شود، می‌گوید بزرگ‌ترین شرکت تراشه‌ساز چین به‌تازگی جذب سرمایه را شروع‌ کرده است تا ۹ میلیارد دلار بودجه برای پیشبرد فعالیت‌هایش جمع‌آوری کند. یکی از شعبه‌های شرکت فاکسکان واقع در شانگهای چین بخشی از سهام Tsinghjau Unigroup را خریده است. این جدیدترین نمونه‌ی سرمایه‌گذاری شرکت تایوانی فاکسکان در صنعت نیمه‌هادی سرزمین اصلی چین است.

World of Words

منبع:reuters

دیدگاه خود را در میان بگذارید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. قسمتهای مورد نیاز علامت گذاری شده اند *