بیت کوین

ضبط ۳ میلیارد دلار بیت کوین از سیلک‌رود، غرامت رأس اولبریکت را سرانجام صاف می‌کند

ضبط ۳ میلیارد دلار بیت کوین از سیلک‌رود، غرامت رأس اولبریکت را سرانجام صاف می‌کند

۷ هزار بیت کوین سرقت‌شده از بازار سیاه سیلک‌رود که حالا ۳ میلیارد دلار ارزش دارد، به دست پلیس فدرال افتاده و قرار است برای جبران غرامت ۱۸۳ میلیون دلاری رأس اولبریکت، گرداننده سیلک‌رود، استفاده شود.


اقیانوس آبی خبر – اخبار برندها|رأس اولبریکت را به خاطر می‌آورید؟ همان خالق و گرداننده موفق‌ترین بازار سیاه اینترنتی خریدوفروش مواد مخدر معروف به سیلک‌رود (Silk Road) که معتقد بود هر خریدوفروشی که در بستر سیلک‌رود انجام می‌شد، قدمی به سمت رسیدن به آزادی جهانی و چالشی علیه ساختار قدرت است؟
اولبریکت قصد داشت با راه‌اندازی سیلک‌رود، فروشندگان مواد را در بستر اینترنت در تماس با خریداران قرار دهد تا بدین ترتیب «به افراد تجربه‌ای دست‌اول از زندگی در جهانی عاری از خشونت سیستمی» بدهد.
باوجوداین، بعد از آنکه سیلک‌رود به پلتفرمی برای خریدوفروش هر جنس غیرقانونی از گذرنامه‌های جعلی گرفته تا اسلحه و اعضای بدن تبدیل و پای پلیس به ماجرا باز شد، سرنوشت بسیار تلخی گریبان اولبریکت را گرفت.
اولبریکت که ماه گذشته تولد ۳۸ سالگی‌اش را در زندان جشن گرفت، هیچ‌گاه از ترحم سیستم قضایی آمریکا برخوردار نشده است. سال ۲۰۱۵ به حبس ابد بدون آزادی مشروط و پرداخت میلیون‌ها دلار خسارت محکوم شد و درخواست تجدیدنظر او درباره رأی دادگاه و درخواست عفوش از رئیس جمهور ترامپ رد شد.
حالا به نظر می‌رسد گشایشی در کار اولبریکت ایجاد شده است: بدهی نُه‌رقمی او به دولت آمریکا به‌عنوان بخشی از محکومیت او پاک خواهد شد؛ آن‌هم به لطف کشف و ضبط گنجینه عظیمی از بیت کوین که هکری چند سال پیش و در زمان فعال بودن سیلک‌رود، از این وب‌سایت دزدیده و تمام این مدت احتکار کرده بود.
سال گذشته، دادستان‌های درگیر پرونده سیلک‌رود توافق‌نامه‌ای درباره اولبریکت امضا کردند که به‌موجب آن، بخشی از بیت کوین‌های به سرقت رفته از سیلک‌رود که از یک هکر ناشناس کشف و ضبط شده بود، برای جبران خسارت ۱۸۳ میلیون دلاری او در نظر گرفته شود؛ رقمی که از مجموع خریدوفروش غیرقانونی در سیلک‌رود بر اساس نرخ ارز در زمان انجام هر تراکنش محاسبه شده است.
با اینکه بیت کوین‌های تازه کشف شده که اکنون میلیاردها دلار ارزش دارند، خود از راه‌های غیرقانونی به دست آمده‌اند و درآمد مجرمانه محسوب می‌شوند، وزارت دادگستری آمریکا با اولبریکت توافقی امضا کرده است تا از هرگونه مطالبه او درباره بیت کوین‌ها جلوگیری کند. در ازای توافق اولبریکت به سلب مالکیت از بیت کوین‌ها، بخشی از این ۳ میلیارد دلار پول ضبط‌شده برای بازپرداخت کل غرامت او استفاده خواهد شد.
ناگفته نماند مجازات حبس ابد اولبریکت همچنان پابرجا است. او تاکنون ۸ سال از این حکم به‌ظاهر ناعادلانه را در زندان‌های نیویورک و ندامتگاه‌های کلرادو و آریزونا گذرانده است. بااین‌حال، بازپرداخت غرامت او بدین معنی است که او حالا می‌تواند در زندان کسب درآمد کند و آن را بین خانواده یا دوستانش تقسیم کند یا اگر جایی بیت کوینی ذخیره کرده است،‌ به شرطی که ربطی به سیلک‌رود یا هر منبع غیرقانونی دیگری نداشته باشد، می‌تواند برای خودش نگه دارد.
اگر کمپین چندساله «رأس را آزاد کنید» به سرانجام برسد و محکومیت او شامل تخفیف شود، می‌تواند بدون نگرانی از پرداخت میلیون‌ها دلار بدهی به زندگی عادی شهروندی خود بازگردد. دراین‌بین، موضوع عجیب و نامتعارف درباره این توافق‌نامه آن است که هیچ‌یک از دادستان‌های درگیر پرونده اولبریکت روحشان از آن خبر نداشته و این قضیه بدون هماهنگی با دادگاه صادرکننده حکم صورت گرفته است. دلیل این امر احتمالاً این بوده است که دولت نمی‌خواسته در طول فرایند توقیف بیت کوین‌ها، خود را درگیر دردسرهای حقوقی کند.

بیت کوین
این در حالی است که به باور نیک ویور، اگر مراحل قانونی به‌درستی طی شده بود، اولبریکت می‌توانست با گرفتن وکیل، به ضبط بیت کوین‌ها اعتراض کند و حتی ۲ درصد بخت برنده شدن او به معنی پرداخت چند صد میلیون دلاری به وکیل بود. درباره نیک ویور نیز باید بگوییم او محققی است که سال‌ها پرونده اولبریکت را به‌دقت دنبال و حتی در محاکمه اولبریکت ثابت کرد بیت کوین‌هایش ردیابی شدنی هستند.
شروع سری اتفاقات عجیبی که درنهایت به بازپرداخت غرامت اولبریکت منجر شد، به نوامبر ۲۰۲۰ برمی‌گردد؛ زمانی که وزارت دادگستری اعلام کرد نزدیک به ۷۰ هزار بیت کوین را از شخصی ضبط کرده است که فقط به‌عنوان فرد X از آن یاد می‌شود. این فرد ناشناس بیت کوین‌ها را با هک کردن آسیب‌پذیری امنیتی موجود در سیلک‌رود زمانی که وب‌سایت هنوز آنلاین بود، دزدیده بود.
اولبریکت آن زمان تا پای تهدید X به پس دادن بیت کوین‌ها پیش رفت؛ اما X این گنجینه بزرگ و ارزشمند را تا ۷ سال پیش خود نگه داشت تا اینکه ارزش بیت کوین به طرز نجومی افزایش یافت. بااین‌حال، این بیت کوین‌ها به این هکر نیز وفا نکردند؛‌ چراکه تحقیقات جنایی پرونده موفق شد رد این وجوه را بیابد و X را شناسایی و متقاعد کند پول دزدیده‌شده از سیلک‌رود را به آن‌ها تحویل دهد تا از پیگرد قانونی در امان بماند.
تا زمانی که ۷ هزار بیت کوین به دست پلیس افتاد، ارزش آن‌ها به بیش از یک میلیارد دلار رسیده بود و به ارزشمندترین کشف و ضبطی تبدیل شد که تا آن زمان وزارت دادگستری انجام داده بود. البته این رکورد بعداً با توقیف ۳٫۶ میلیارد دلار از زوج نیویورکی متهم به پول‌شویی درآمدهای حاصل از هک صرافی بیت فینکس شکسته شد.
اتفاق جالب دیگری که در این پرونده افتاد، این است که وزارت دادگستری از زمان ضبط بیت کوین‌ها، به دلیل ادعاهایی به‌ظاهر پوچ برای دستیابی به آن‌ها موفق نشده بود آن‌ها را به‌سرعت بفروشد و درنتیجه، ارزش آن‌ها همین‌طور افزایش یافت تا به ۳ میلیارد دلار رسید. هنگامی که بیت کوین‌ها سرانجام فروخته شوند و این مبلغ به خزانه‌داری آمریکا اضافه شود، می‌تواند به‌راحتی غرامت اولبریکت را پوشش دهد و میلیاردها دلار هم باقی بماند.
لین، مادر اولبریکت، از زمان دستگیری پسرش از او سرسختانه دفاع کرده و دنبال پرونده عفو او بوده است. وی در نامه‌ای به WIRED، بازپرداخت غرامت را پیروزی مهمی دانست و نوشت: «بسیار خرسندیم مجازات مالی‌ای که به‌اشتباه علیه رأس اعمال شده بود، پس گرفته شده است؛ همان‌طورکه دیگر اتهام‌های نابجا علیه او پس از محاکمه در دادگاه فدرال پس گرفته شد.»
منظور لین از این اتهام‌های نابجا، متهم‌کردن اولبریکت به اجیرکردن آدم‌کش به کشتن چند نفر بود که پس از حبس ابد، کنار گذاشته شد. لین در ادامه نوشت: «این فقط یادآوری دیگری است که پرونده جنایی علیه رأس از اول نادرست بوده است و مشتاقانه منتظر روزی هستیم که حکم ناعادلانه رأس اصلاح شود و او بتواند به دنیای آزاد برگردد و به جامعه خدمت کند.»
لین خاطر نشان می‌کند که پسرش مثل هر زندانی دیگری نمی‌تواند بیش از مقدار لازم برای رفع نیازهای اولیه، پول در زندان نگه دارد. برای مثال، فروش اخیر NFT های آثار هنری اولبریکت به جمع‌آوری بیش از ۶ میلیون دلار منجر شد؛ اما به‌گفته لین، پول‌های جمع‌شده به صندوق دفاع از اولبریکت و کمک‌های خیریه به سایر زندانیان و خانواده‌هایشان تعلق گرفت.
به‌گفته نیک ویور، بازپرداخت غرامت امید به عفو یا تخفیف در حکم اولبریکت را زیاد نمی‌کند. تنها اتفاق مثبت ماجرای یادشده این است: «کسی که در روزهای اولیه سیلک‌رود در این پروژه دخیل بوده، دیگر با خشم پلیس مواجه نخواهد داشت؛ چون خسارت پرداخت شده است و رأس دیگر لازم نیست دغدغه این بدهی سنگین را داشته باشد. این ماجرا برای تمام طرف‌های درگیر، برد محسوب می‌شود.»

World of Words

منبع: wired


 

دیدگاه خود را در میان بگذارید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. قسمتهای مورد نیاز علامت گذاری شده اند *