اتریوم

با کوچ اتریوم به مدل گواه بر سهام در اوت ۲۰۲۲، احتمالاً قیمت گرافیک کاهش می‌یابد

با کوچ اتریوم به مدل گواه بر سهام در اوت ۲۰۲۲، احتمالاً قیمت گرافیک کاهش می‌یابد

اگر برنامه‌ریزی‌ها برای انتقال شبکه اتریوم به مکانیزم گواه بر سهام سر موعد انجام شود، احتمالاً قیمت گرافیک نیز کاهش خواهد یافت.


اقیانوس آبی خبر – اخبار برندها|به نظر می‌رسد در آینده نزدیک، شاهد پایان استخراج ارزهای دیجیتال از طریق گرافیک خواهیم بود؛ زیرا فرایند طولانی‌مدت اتریوم برای استفاده از مکانیزم گواه بر سهام (PoS) تابستان امسال نهایی خواهد شد.
پرستون ون‌لون، توسعه‌دهنده اصلی اتریوم، در سخنرانی اخیرش در رویداد بلاک چین و وب ۳ گفت که کد The Merge برای استقرار روی شبکه بلاک چین اتریوم آماده است و درحال‌حاضر، آزمایش‌های نهایی برای انتشار نسخه اصلی آن در ماه اوت در حال انجام است.
به گزارش Tomshardware، رویداد ادغام شبکه اتریوم که ابتدا قرار بود سال ۲۰۱۹ رخ دهد، نقطه‌ای را نشان می‌دهد که در آن، مکانیزم امنیتی و اجماع بلاک چین از مدل اثبات انجام کار (PoW) به مدل گواه بر سهام (PoS) تغییر خواهد کرد.
PoW فرایندی است که استخراج‌کنندگان در آن از گرافیک خود برای تأیید تراکنش‌های شبکه استفاده می‌کنند؛ درحالی‌که مکانیزم PoS در مقایسه با PoW به منابع سخت‌افزاری و انرژی بسیار کمتری نیاز دارد.
تغییر جدید نشان‌دهنده پایان دوره استخراج اتریوم با استفاده از گرافیکی است. اتریوم یکی از ارزهای دیجیتال سودآور برای استخراج به‌حساب می‌آید که ارزش هر توکن آن در لحظه نگارش مطلب حدود دوهزار دلار برآورد می‌شود.
روی آوردن شبکه اتریوم به مدل PoS به این ارز دیجیتال اجازه می‌دهد با کاهش انرژی موردنیاز برای امنیت و پردازش تراکنش‌های شبکه، در مقایسه با بلاک‌چین‌های مبتنی بر PoW مثل بیت کوین، تا ۹۹٫۹۵ درصد بهره‌وری بهتری داشته باشد.
این خبر در حالی منتشر می‌شود که تولیدکنندگان بزرگ گرافیک‌های پرچم‌دار ازجمله AMD و انویدیا در حال آماده شدن برای معرفی کارت گرافیک‌های نسل آینده خود (به ترتیب کارت‌های سری RX 7000 و RTX 40) هستند. با انتظارات فعلی درباره تاریخ عرضه سخت‌افزارهای جدید این دو شرکت و روی آوردن اتریوم به مدل PoS، امیدواریم این شرایط از افزایش قیمت گرافیک جلوگیری کند.
اینتل نیز به‌تازگی به جمع تولیدکنندگان گرافیک مجزا اضافه شده و در حال آماده‌سازی پردازنده‌های سری Arc Alchemist است. این شرکت مدتی قبل اعلام کرده بود که پردازنده‌های گرافیکی آینده‌اش هیچ محدودیتی برای استخراج ارزهای دیجیتال نخواهند داشت. اکنون برنامه‌ریزی‌های انجام‌شده برای انتقال شبکه اتریوم از مدل PoW به مدل PoS می‌تواند بر میزان تقاضای ماینرها برای این پردازنده‌های گرافیکی تأثیر بگذارد.
علاوه‌براین، انتظار می‌رود فرایند The Merge انتشار توکن‌های جدید اتریوم را تا حدود ۹۰ درصد کاهش دهد؛ درنتیجه، سرعت گردش توکن‌های جدید اتریوم کاهش خواهد یافت و کمبود بیشتر به معنای افزایش قیمت توکن این ارز دیجیتال خواهد بود.
با توجه به آنچه گفته شد، انتقال اتریوم به مکانیزم PoS می‌تواند استفاده از گرافیک‌ها در بارهای کاری بلاک چین را کاهش درخورتوجهی دهد. چنین شرایطی میزان تقاضای اضافه برای پردازنده‌های گرافیکی جدید را حذف خواهد کرد و این به معنای کاهش درآمد تولیدکنندگان بزرگ گرافیک و سرازیرشدن احتمالی پردازنده‌های گرافیکی دست‌دوم به بازارهای ثانویه است که خود عامل دیگری برای کاهش قیمت و دسترسی بیشتر به این سخت‌افزار خواهد بود.
به‌هرحال، امیدواریم The Merge طبق برنامه‌ریزی‌ها سرانجام در ماه اوت روی شبکه اتریوم اعمال شود و بار دیگر شاهد به تعویق افتادن این رویداد نباشیم.

World of Words

منبع: tomshardware


دیدگاه خود را در میان بگذارید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. قسمتهای مورد نیاز علامت گذاری شده اند *