جراح بریتانیایی آماده سفری شگفت‌انگیز می‌شود

اولین فضانورد معلول جهان معرفی شد؛ جراح بریتانیایی آماده سفری شگفت‌انگیز می‌شود

اولین فضانورد معلول جهان معرفی شد؛ جراح بریتانیایی آماده سفری شگفت‌انگیز می‌شود

جان مک فال، جراح بریتانیایی توسط آژانس فضایی اروپا به عنوان اولین فضانورد معلول جهان انتخاب شد.


اقیانوس آبی خبر – اخبار برندها|آژانس فضایی اروپا (ESA) اولین فضانورد معلول جهان را برای شرکت در یک ماموریت فضایی از بین ۲۵۷ داوطلب دارای ناتوانی جسمی انتخاب کرد. «جان مک فال» که پای راست خود را در سن ۱۹ سالگی از دست داده است، وی اولین پارافضانورد (Parastronaut) جهان خواهد بود که برای ماموریت فضایی جدید به منظور بررسی محل اقامت فضانوردان دارای معلولیت انتخاب شده است.
برنامه ESA برای اولین فضانورد معلول جهان
آژانس فضایی در مارس سال 2021 برای افراد معلولی که می‌توانند تست‌های فیزیکی و روانی سخت گیرانه را پشت سر بگذارند، اما به دلیل کمبود امکانات سخت‌افزاری محدوده شده‌اند، درخواست کرده بود. ESA در برنامه خود، تغییرات و هزینه‌های لازم برای فرستادن فضانوردان معلول به فضا را بررسی خواهد کرد.
مک فال از بین 257 شرکت‌کننده انتخاب شده است و ESA او را به عنوان اولین «فضانورد معلول» یا «پارافضانورد» (Parastronaut) جهان توصیف کرده است. در بهار آینده، او وارد برنامه آموزشی 12 ماهه در مرکز فضانوردان اروپا واقع در شهر کلن آلمان خواهد شد.
مک فال 41 ساله می‌گوید:
«همیشه علاقه شدیدی به علم داشتم و اکتشافات فضایی همیشه در رادار من بوده است. اما با وجود اینکه در 19 سالگی تجربه تصادف با موتور سیکلت را داشته‌ام، مانند زمانی که قصد داشتم به نیروهای مسلح بپیوندم، معلولیت همیشه مرا از انجام این کار منع کرده است.»
«جوزف اشباخر»، مدیر کل ESA نیز در بیانیه‌ای گفت:
«این کلاس فضانوردی ESA، جاه طلبی، استعداد و تنوع را به اشکال مختلفی به ارمغان خواهد آورد تا تلاش‌ها و آینده ما را هدایت کند. کاوش مداوم در مدار پایین زمین در ایستگاه فضایی بین المللی، به سمت ماه و فراتر از آن.»
پس از تصادف و قطع عضو، مک فال دوباره دویدن را یاد گرفت و موفق شد تا مدال برنز دوی 100 متر بازی‌های پارالمپیک سال 2008 را کسب کند. علاوه بر این، او چندین مدرک پزشکی گرفت و از سال 2014 تا 2016 در سرویس سلامت ملی بریتانیا یک دکتر پایه بوده است. او در حال حاضر به عنوان یک متخصص تروما و ارتوپدی مشغول به کار است.
همچنین شرکت آمریکایی Space Perspective که قصد دارد تا سال 2024 مشتریان خود را به استراتوسفر ببرد، اعلام کرده که یک کشتی به نام MS Voyager را خریداری کرده تا آن را به «فضاپیماهای شناور» برای گردشگری فضایی خود تبدیل کند.
طبق گزارش‌های منتشر شده، کشتی MS Voyager که نام خود را از مأموریت Voyager 1 ناسا به دست آورده، با قیمتی نامشخص از شرکت کشتی‌سازی Edison Chouest Offshore خریداری شده و 89 متر طول دارد. Space Perspective قصد دارد تا آن را برای پرتاب و بازیابی کپسول‌های فضایی Spaceship Neptune خود شخصی‌سازی کند؛ کپسول‌هایی که صندلی‌های آن‌ با قیمت 125 هزار دلار فروخته خواهند شد.
«جین پوینتر»، بنیان‌گذار و یکی از مدیران عامل اسپیس پرسپکتیو در بیانیه‌ای گفت:
«حذف مرزهای جغرافیایی برای پرتاب و فرود، مأموریت ما را برای دسترسی بیشتر به این تجربه دگرگون‌کننده برای جهان و بازار بین‌المللی، به‌گونه‌ای ایمن، قابل اعتماد و با کمترین تأثیر بر سیاره ما، تسریع می‌کند.»
ویژگی‌های کشتی فضایی MS Voyager
MS Voyager برای کاهش انتشار کربن خود از سوخت زیستی استفاده خواهد کرد. طبق گفته اسپیس پرسپکتیو، این پایگاه فضایی دریایی از دو طریق شرایط یک پرتاب ایده‌آل را ایجاد می‌کند: با حرکت به سمت مناطق با آب‌وهوای خوب که امکان انجام عملیات سالانه در یک منطقه را فراهم می‌کند و با حرکت همراه با نسیم دریا، عملاً هیچ بادی در سراسر عرشه آن وجود ندارد.
این شرکت همچنین به مزایای دیگری نیز اشاره کرده است؛ از جمله آن‌ها: به فرصت‌های پرتاب بیشتر، قابلیت‌های بیشتر برای پرتاب‌های شبانه یا روزانه و مقاصد انعطاف‌پذیر برای مسافرانی که ممکن است نتوانند به یک سایت پرتاب زمینی پرواز کنند.
گردشگری فضایی به‌عنوان یک صنعت در مراحل اولیه خود قرار دارد و اولین ارائه‌دهندگان آن مانند Blue Origin و Virgin Galactic با مشکلاتی مواجه شده‌اند. هر‌دو شرکت، برخلاف Space Perspective، مسافران را به ارتفاع بیش از 80 کیلومتری زمین می‌برند که ناسا، اداره هوانوردی فدرال ایالات متحده و ارتش ایالات متحده آن را به‌عنوان فضای خارج از جو طبقه‌بندی کرده‌اند.

World of Words

منبع: ESA espaceperspective

دیدگاه خود را در میان بگذارید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. قسمتهای مورد نیاز علامت گذاری شده اند *