اینترنت ایران

وزارت ارتباطات: ۴۰۰ گیگ از ظرفیت پهنای باند کشور قطع شده است

وزارت ارتباطات: ۴۰۰ گیگ از ظرفیت پهنای باند کشور قطع شده است

رئیس روابط عمومی وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات دقایقی پیش اعلام کرد که از حدود ساعت ۱۸ امروز (۱۴ اسفند) ۴۰۰ گیگ از ظرفیت اینترنت بین‌المللی کشور قطع شده است.


اقیانوس آبی خبر – اخبار برندها|مهدی سالم در رشته‌‌توییتی اعلام کرده است: «بنا به اعلام مرکز عملیات شبکه، ۴۰۰ گیگ ظرفیت که از طریق شرکت روس تلکام و از مسیر کشور اوکراین تأمین می‌شود، از ساعت ۱۸ امروز ۱۴ اسفند قطع شده است.» به نظر می‌رسد شرایط جنگ بین روسیه و اوکراین این اختلال و قطعی را در مسیر فیبرنوری ایران به همراه داشته است. او تأکید کرده است که با ‌توجه به تداوم اختلالات مسیر شبکه از اوکراین، وزارت ارتباطات در حال برقراری لینک‌های جایگزین از طریق سایر مسیرهای بین‌المللی است.
این اولین بار نیست که در ۷ ماه گذشته مسیرهای فیبر نوری ایران در کشورهای مختلف قطع و باعث اختلال در سرویس اینترنت کاربران می‌شود. اولین بار اواسط آذر بود که معاون فنی شرکت ارتباطات زیرساخت اعلام کرد که ۴۳۰ گیگابیت از ظرفیت پهنای بین‌الملل شرکت ارتباطات زیرساخت به دلیل قطع فیبر دریایی متعلق به شرکت GBI در محدوده‌ی دریایی بین قطر و امارات دچار قطعی و اختلال شده بود.
در اواخر آذر نیز، مرکز عملیات شبکه شرکت ارتباطات زیرساخت اعلام کرد که ۳۰۰ گیگابیت از ظرفیت بین‌الملل شرکت ارتباطات زیرساخت که از طریق روس تلکام تأمین می‌شود، از ساعت ۱۸:۳۰ (۲۸ آذر) قطع شده است. درنهایت، یک روز بعد از این اتفاق شرکت ارتباطات زیرساخت اعلام کرد که قطعی ۳۰۰ گیگ از ظرفیت بین‌الملل شرکت ارتباطات زیرساخت، مجدداً متصل شد. برای بار سوم نیز ۲۲ دی بود که بار دیگر شرکت ارتباطات زیرساخت از قطع ۱۰۰۰ گیگ از ظرفیت بین‌‌الملل این شرکت خبر داد. در آن زمان، دلیل قطعی پیش‌آمده قطعی ۲ مسیر فیبر نوری در گرجستان از ساعت ۱۴:۳۰ عنوان شده بود.
روز گذشته، مشکل برق در یکی از اتاق‌های شرکت ارتباطات زیرساخت باعث آتش‌سوزی و قطعی و اختلال اینترنت برخی اپراتورها در چند ساعت متوالی شد که درنهایت بعد از چندین ساعت، این قطعی برطرف شد. بااین‌حال، شرکت ارتباطات زیرساخت در اطلاعیه‌ای روز گذشته (۱۳ اسفند) از تعمیر و نگه‌داری مرکز LCT تهران از ساعت ۲ تا ۶ بامداد شنبه ۱۴ اسفند خبر داد و اعلام کرد که این کار ارتباط اینترنت کشور را مجدداً با اختلال مواجه خواهد کرد و به‌تبع آن، سرویس‌های شرکت‌های زیرساختی همچون ابر آروان و… نیز در بازه‌ی ذکرشده تحت تأثیر قرار خواهند گرفت.

شرکت ارتباطات

مرکز عملیات شبکه شرکت ارتباطات زیرساخت در اطلاعیه‌ای اعلام کرده که ۱۰۰۰ گیگ از ظرفیت بین‌‌الملل این شرکت قطع شده است. در این اطلاعیه، دلیل قطعی پیش‌آمده قطعی ۲ مسیر فیبر نوری در گرجستان از ساعت ۱۴:۳۰ عنوان شده است؛ البته با پیگیری‌های این مرکز اختلال مذکور تا ساعاتی دیگر رفع خواهد شد.
این قطعی در حالی اتفاق افتاد که ۲۲ دی، عیسی زارع‌پور، وزیر ارتباطات، اعلام کرده بود که ۴۳۰ گیگ از پهنای باند اینترنت که به دلیل قطع فیبرنوری حدود ۲ ماه از دسترس خارج شده بود، دوباره در دسترس قرار گرفته است. زارع‌پور گفته بود: «حدود ۲ ماه پیش یکی از کابل‌های فیبر نوری دریایی به سمت قطر قطع شد و ۴۳۰ گیگ از پهنای اینترنت کشور از دسترس خارج شد.»
وزیر ارتباطات تأکید کرد: «این اختلال پهنای باند مصرفی کشور را ۷ درصد کاهش داد؛ اما حالا خبر خوش این است که با پیگیری و تلاش مستمر همکارانم در شرکت ارتباطات زیرساخت، خرابی این خط فیبر نوری دریایی ترمیم شده و این ۴۳۰ گیگ دوباره به پهنای باند کشور برگشته است.»
به گفته‌ی او، با‌‌ توجه ‌‌به قطع این مسیر دریایی و زمان‌بر ‌بودن بازیابی مجدد آن، اقدامات فوری برای تأمین ظرفیت جایگزین از سایر مسیرها در دستورکار قرار گرفته است و به‌زودی ظرفیت‌های جدید برای تأمین این بخش از ترافیک آماده بهره‌برداری می‌شود.
در ۲ ماه گذشته، در چند نوبت به دلیل قطع فیبر دریایی، مقداری از ظرفیت اینترنت بین‌الملل از دست رفت و تعمیر آن نیز به دلیل جغرافیای محیط کمی به طول انجامید. آن زمان معاون فنی شرکت ارتباطات زیرساخت اعلام کرد: «به دلیل قطع کلاس دوم فیبر نوری در محدوده‌ی دریایی بین قطر و امارات، ۴۳۰ گیگابیت از ظرفیت پهنای باند بین‌الملل شرکت ارتباطات زیرساخت از دسترس خارج شده؛ اما ظرفیت‌های جایگزین در حال تأمین است.»
هفته‌ی بعدی این قطعی نیز ۳۰۰ گیگابیت از ظرفیت پهنای باند بین‌الملل با قطعی مواجه شد که درنهایت بعد از پیگیری‌های لازم این قطعی نیز از بین رفت.

World of Words

منبع: ict


 

دیدگاه خود را در میان بگذارید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. قسمتهای مورد نیاز علامت گذاری شده اند *