اینترنت ملی-اخبار برندها-اقیانوس آبی خبر

صادق زیباکلام: اینترنت ملی چیزی شبیه واکسن و خودروی تولید داخل خواهد شد

صادق زیباکلام: اینترنت ملی چیزی شبیه واکسن و خودروی تولید داخل خواهد شد

صادق زیباکلام با بیان اینکه گفتن راه‌اندازی اینترنت ملی صرفا در کلام برای نمایندگان خیلی آسان است، پیش‌بینی کرد نتیجه این طرح چیزی شبیه خودرو و واکسن تولید ‌داخل می‌شود و طراحان به اهداف خود نمی‌رسند.


اقیانوس آبی خبر – اخبار برندها|زیباکلام در تبیین این گزاره که چرا نمایندگان مجلس با این میزان از نارضایتی عمومی که مردم نشان داده‌اند، اصرار بر طرح صیانت دارند، گفت: «دلیل نخست این است که با کمال تأسف نمایندگان مجلس نمی‌دانند درباره چه موضوعی در‌حال اظهارنظر و تصمیم‌گیری هستند.»
او در گفتگوی رسانه‌ای اخیر خود با اشاره به اینکه گفتن راه‌اندازی اینترنت ملی در کلام برای نمایندگان خیلی آسان است، گفت: «احتمالا نتیجه‌اش چیزی شبیه خودرو و واکسن تولید ‌داخل می‌شود.»
زیباکلام با تاکید بر اینکه نمایندگان مجلس، نمی‌دانند درباره چه چیزی تصمیم می‌گیرند، گفت: «وقتی وارد میدان عمل شوید، می‌بینید که با چه محدودیت‌ها و دشواری‌هایی مواجه هستید. نمایندگان فکر می‌کنند که مثلا اینترنت ملی چیزی است که چینی‌ها می‌سازند و به آن‌ها می‌دهند و شیر آن در دست آن‌هاست و هر‌وقت بخواهند آن را کنترل می‌کنند.»
او در بخش دیگری از مصاحبه خود با روزنامه شرق با اشاره به سطح دانش نمایندگان مجلس گفت: «متأسفانه سطح دانش آن‌ها خیلی نازل است. دلیل دوم هم این است که شاید می‌دانند که این کار نشدنی است ولی به‌هر‌حال برای آن ۱۰ یا ۱۵ درصدی که طرفدارشان هستند، این ژست‌ها را می‌گیرند که ما این کار را انجام می‌دهیم.»

زیباکلام: طراحان طرح صیانت به اهداف خود نمی‌رسند

او همچنین در پاسخ به این پرسش که آیا نهایتا طراحان طرح صیانت به اهدافشان خواهند رسید، گفت: «خیر! نه به‌واسطه اینکه با این طرح مخالفم بلکه به این خاطر که در عمل هم اگر نگاه کنیم می‌بینیم که جریان‌های اصولگرا کمی دیر به فکر این ماجرا افتادند.»
زیباکلام با تاکید بر اینکه آن‌ها باید زمانی که گوشی‌های هوشمند در حال عمومی شدن بود، به این فکر می‌افتادند، گفت: «الان جریان مردمی و ارتباطش با دنیای اینترنت مثل یک جریان خروشان آب است که نمی‌توان جلوی آن را به این راحتی‌ها گرفت.»
به گفته او طرح صیانت مثل سیمان کشیدن روی ترک‌های سدی است که آب فراوانی پشتش جمع شده. چین و کره شمالی از سال‌های گذشته به این فکر بودند و روی آن کار کردند. یعنی قبل از اینکه مردمش طعم آن را بچشند، جلوی آن را گرفتند.

صادق زیباکلام-اخبار برندها-اقیانوس آبی خبر
به باور زیباکلام، امروز در ایران فضای مجازی وارد شده و عملا به بخش مهمی از زندگی مردم تبدیل شده است. او در شرح این موضوع گفت: «نمی‌توانیم آن را حذف کنیم و اینترنت را محدود کنیم. مسائل سیاسی به کنار شما ببینید که چقدر از شریان‌های اقتصادی در بستر اینترنت در حال گذران روزگار هستند.»
او با اشاره به اینکه حتی جریان‌های نزدیک به دولت هم در این بستر مشغول به فعالیت هستند، گفت:«با این گستردگی چطور می‌توان آن را محدود یا حذف کرد؟ برای همین هم می‌گویم که دیر به این فکر افتادند. تا مسئولان ایرانی هم بخواهند به کمک چین یا دیگران تلاش کنند که اینترنت را محدود کنند با سرعت پیشرفت تکنولوژی عملا راه به جایی نمی‌برند و قطعا پیشرفت‌هایی در دنیا حاصل می‌شود که اقداماتشان را بی‌اثر می‌کند.»

فیلترینگ بی‌ثمر تلگرام

زیباکلام با اشاره به ماجرای فیلترینگ تلگرام در 5 سال گذشته گفت: «مثلا وقتی تلگرام یا توییتر را فیلتر کردند، چه اتفاقی افتاد. همه از مسئولان تا شهروندان در این شبکه‌های اجتماعی و پیام‌رسان‌های فیلترشده مشغول به فعالیت هستند. در‌واقع سابقه برخورد با اینترنت در ایران نشان می‌دهد که این دست محدودسازی‌ها راه به جایی نمی‌برد.»
او همچنین درباره همکاری با چینی‌ها در این پروژه گفت: «من دلیلی نمی‌بینیم که چرا چینی‌ها ولو با درآمدهای اقتصادی باید حاضر شوند در چنین طرحی شرکت کنند و با ایران مشارکت کنند. چون این کار زیرساخت‌های عظیمی می‌خواهد که خارج از توانایی داخلی است. به‌هر‌حال به جز پیشرفت‌هایی که در هوافضا و موشک داشته‌ایم در مسیر دیگری پیشرفت نکرده‌ایم و در ماجرای اینترنت هم چنین است.»
به گفته او همان‌طور‌که زیرساخت‌ها و توانایی‌های لازم برای ساخت تلگرام ملی را نداشتیم، نمی‌توانیم در ابعاد بزرگ‌تر اینترنت ملی هم داشته باشیم.

انقلاب ارتباطات در ایران

او همچنین در پاسخ به این پرسش که با توجه به میزان نفوذ اینترنت در ایران اساسا می‌توان آن را محدود کرد و مردم را از آن دور نگه داشت، گفت: «برای اولین بار یک انقلاب مهم در ارتباطات در ایران در حال انجام است و اسمش هم انقلاب اینترنت در ایران است.»
زیباکلام در ادامه توضیحات خود گفت: «به نظر من ابعاد و پیامدهای اجتماعی و سیاسی اینترنت در ایران گسترده‌تر و پرنفوذ‌تر است. برای اولین بار بعد از مدرنیته در ایران می‌بینیم که مردم می‌توانند حرف بزنند. همواره اینکه چه باید گفته شود و چه نباید گفته شود، دست دولت‌ها بوده.»
این کارشناس سیاسی همچنین گفت: «برای اولین بار در تاریخ ایران است که شاهد این مسئله هستیم که یک نهاد دیگری به اسم فضای مجازی و شهروندانی که در فضای مجازی هستند، چیزهایی را می‌گوید که خیلی ارتباطی به دولت و سیاست‌هایش ندارد. من کاری به درست یا غلط بودن حرف‌هایشان در اینجا ندارم. اشاره‌ام به تغییر مرجع در این زمینه است. این سدی است که مردم شکسته‌اند.»

World of Words

منبع: اقیانوس آبی خبر


 

دیدگاه خود را در میان بگذارید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. قسمتهای مورد نیاز علامت گذاری شده اند *