کرونا

شناسایی زیرسویه جدید کرونا امیکرون؛ دنیا با بحرانی جدید روبه‌رو می‌شود؟

شناسایی زیرسویه جدید کرونا امیکرون؛ دنیا با بحرانی جدید روبه‌رو می‌شود؟

کارشناسان بهداشتی گونه جدیدی از کرونا امیکرون را با نام BA.2.75 شناسایی کردند. این گونه جدید زیرمجموعه‌ای از واریانت BA.2 امیکرون محسوب می‌شود که در هند در حال شیوع پیدا کردن است و از آن به عنوان «نسل دوم» این گونه یاد شده است، زیرا می‌تواند در برابر پاسخ ایمنی بدن ما مقاومت کند.


اقیانوس آبی خبر – اخبار برندها|BA.2.75 اولین بار در هند شناسایی شد و گفته می‌شود که 23 درصد از موارد ابتلا جدید این کشور به ویروس کرونا را تشکیل می‌دهد. کارشناسان همچنین توضیح می‌دهند که این گونه از مرزهای هند نیز فراتر رفته و تاکنون مواردی از ابتلا به آن در ژاپن، آلمان، بریتانیا، کانادا، ایالات متحده، استرالیا و نیوزرلند شناسایی شده. با این وجود، تاکنون تعداد موارد تایید شده جهانی این گونه بسیار کم بوده است.
«اولریش الینگ»، ژنتیک‌شناس و زیست‌شناس مولکولی آکادمی علوم اتریش که مسئول توالی‎‌یابی ویروس در سطح فدرال در اتریش است، توضیح می‌دهد در حال حاضر تنها حدود 70 مورد BA.2.75 در سراسر جهان ثبت شده است. اما او همچنین اشاره می‌کند که آزمایش کرونا در بسیاری از کشورها به طور قابل‌توجهی کاهش یافته است.
زیرسویه جدید امیکرون و واکسن کرونا
علاوه بر شیوع سریع، کارشناسان توضیح می‌دهند که BA.2.75 دارای جهش‌های مهمی است که باعث می‌شود واکسن کرونا در برابر آن تاثیری نداشته باشد. «دکتر سومیا سوامیناتان»، دانشمند ارشد سازمان جهانی بهداشت اخیرا در ویدیو منتشر شده توسط حساب رسمی این سازمان گفته بود:
«به نظر می‌رسد این زیرگونه جدید چند جهش در دامنه اتصال گیرنده پروتئین اسپایک خود دارد. این بخش کلیدی ویروس است که خود را به انسان‌ها متصل می‌کند، بنابراین باید مراقبت آن باشیم.»
به عبارت دیگر، بیماری که قبلا به گونه BA.2 امیکرون مبتلا شده باشد، در صورت تماس با گونه جدید BA.2.75 ممکن است دوباره به ویروس کرونا مبتلا شود.

World of Words

منبع:dw

دیدگاه خود را در میان بگذارید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. قسمتهای مورد نیاز علامت گذاری شده اند *