گوگل در روسیه

شعبه گوگل در روسیه به‌زودی اعلام ورشکستگی می‌کند

شعبه گوگل در روسیه به‌زودی اعلام ورشکستگی می‌کند

شعبه گوگل در روسیه به دلیل توقیف حساب بانکی‌اش توسط دولت این کشور، به‌زودی اعلام ورشکستگی می‌کند. از زمان آغاز بحران اوکراین گوگل بارها توسط دولت روسیه جریمه شده است.


اقیانوس آبی خبر – اخبار برندها|بر اساس آنچه ورج به نقل از رویترز می‌نویسد شعبه گوگل در روسیه به‌زودی اعلام ورشکستگی می‌کند. ظاهراً گوگل قصد دارد در اطلاعیه‌ای رسمی اعلام کند که دیگر توانایی اداره شعبه فعال خود در روسیه را نخواهد داشت. مطابق آمار، شعبه روسی گوگل بیش از ۱۰۰ کارمند دارد و توانسته است در سال ۲۰۲۱ درآمد ۲٫۰۸۶ میلیارد دلاری کسب کند.
فردی به نمایندگی از گوگل در اطلاعیه‌ای که برای ورج ارسال کرده، می‌گوید مقامات دولت روسیه حساب بانکی این شرکت را توقیف کرده‌اند و به همین دلیل دفتر گوگل در روسیه نمی‌تواند به فعالیت کاری‌اش شامل استخدام نیرو و پرداخت دستمزد به کارکنان، تأمین‌کنندگان و فروشندگان ادامه دهد.
در ادامه بیانیه آمده است: «گوگل روسیه اطلاعیه‌ای منتشر کرده و از تصمیم خود برای اعلام ورشکستگی خبر داده است.»
گوگل حدوداً دو ماه پیش اعلام کرد که فروش تبلیغات را در کشور روسیه متوقف می‌کند. یوتیوب که تحت مالکیت گوگل قرار دارد، اعلام کرد نمایش تبلیغات را در کانال‌های متعلق به رسانه‌های دولتی روسیه متوقف می‌کند و مدت زیادی نگذشته بود که این کانال‌ها به‌طور کامل مسدود شدند.
اواخر سال گذشته میلادی روسیه جریمه‌ای معادل ۹۸ میلیون دلار برای گوگل در نظر گرفت. ظاهراً روسیه خواستار حذف یکسری محتواها از پلتفرم‌های گوگل بوده است. جریمه ۹۸ میلیون دلاری حدوداً هشت درصد از درآمد گوگل در روسیه را شامل می‌شد.
رویترز در بخشی از گزارش جدید خود می‌گوید یک شبکه تلویزیونی روسی مدعی شده که دولت این کشور حدوداً ۱۵ میلیون دلار از سرمایه گوگل را در ماه گذشته میلادی توقیف کرده است، چون گوگل حاضر نشده کانال یوتیوب این شبکه تلویزیونی را مجدداً در دسترس قرار دهد.
نهاد تنظیم مقررات ارتباطی در روسیه به دلیل حذف چند ویدئو از یوتیوب تهدید کرده بود که گوگل را ۹۵ هزار دلار دیگر جریمه می‌کند. در حال حاضر مشخص نیست که روسیه در مجموع چه مقدار از دارایی‌های گوگل را توقیف کرده است.
رویترز می‌گوید به یادداشتی دسترسی پیدا کرده که شامل جزئیات بیشتر درباره تصمیم گوگل برای اعلام ورشکستگی است. در این یادداشت آمده که گوگل از ماه مارس ۲۰۲۲ (اسفند ۱۴۰۰ و فروردین ۱۴۰۱) ورشکستگی خود در روسیه را پیش‌بینی کرده بود.
در حال حاضر به نظر می‌رسد گوگل اولین شرکت بزرگ حوزه فناوری است که به دلیل بحران اوکراین با ورشکستگی مواجه شده است. دیگر شرکت‌های صنعت فناوری نظیر اپل، متا و مایکروسافت از توقف فعالیت در روسیه خبر داده‌اند اما شعبه روسی آن‌ها اعلام ورشکستگی نکرده است.
چند ماه پیش استارتاپ Buyk (فعال در حوزه تحویل غذا و تحت حمایت دولت روسیه) به دلیل تحریم‌های اقتصادی وضع‌شده علیه روسیه اعلام ورشکستگی کرد. دوشنبه این هفته مک‌دونالد اعلام کرد روسیه را ترک می‌کند و پس از ۳۰ سال حضور در این کشور، رستوران‌های خود را به فروش می‌رساند.
روسیه اینستاگرام و فیسبوک را که تحت مالکیت متا هستند مسدود کرده، بااین‌حال تاکنون شاهد مسدود شدن سرویس‌های گوگل در این کشور نبوده‌ایم. گوگل می‌گوید سرویس‌های رایگانش همچنان در روسیه ارائه خواهند شد.

World of Words

منبع: theverge


دیدگاه خود را در میان بگذارید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. قسمتهای مورد نیاز علامت گذاری شده اند *