tesla-optimus-bot-prototype-upper-half-closeup (1)

ربات انسان‌نمای تسلا به‌نمایش‌ درآمد؛ اپتیموس احتمالا زیر ۲۰ هزار دلار قیمت خواهد داشت

ربات انسان‌نمای تسلا به‌نمایش‌ درآمد؛ اپتیموس احتمالا زیر ۲۰ هزار دلار قیمت خواهد داشت

نمونه‌ی پیش‌تولید ربات انسان‌نمای تسلا سرانجام به نمایش گذاشته شد. این ربات فعلاً طراحی تکمیل‌شده‌ای ندارد و احتمالاً با قیمت کمتر از ۲۰٬۰۰۰ دلار عرضه می‌شود.


اقیانوس آبی خبر – اخبار برندها|ایلان ماسک، مدیرعامل جاه‌طلب تسلا و اسپیس ایکس و ثروتمندترین فرد دنیا، چند ماه پیش گفته بود تسلا در رویداد AI Day 2022 نمونه‌ای از ربات انسان‌نمای خود را که فعال است و توانایی حرکت کردن دارد، به نمایش می‌گذارد. وعده‌ی ایلان ماسک سرانجام رنگ حقیقت به خود گرفت و بامداد امروز به وقت تهران، ربات انسان‌نمای تسلا به نمایش گذاشته شد.
براساس گزارش ورج، ایلان ماسک می‌گوید ربات‌ انسان‌نمای اپتیموس (Optimus) از نرم‌افزار هوش مصنوعی تسلا استفاده می‌کند و مجهز به حسگرهایی است که خودروساز بزرگ آمریکایی برای دستیابی به سیستم کمک‌راننده در خودروهایش مورد استفاده قرار می‌دهد.
ماسک در بخش آغازین کنفرانس مطبوعاتی بامداد امروز اعتراف کرد سال گذشته تسلا موفق به نمایش نمونه‌ی نهایی ربات انسان‌نما نشد و فردی را با لباس مبدل روی صحنه نشان داد، اما امسال توانسته است به پیشرفت‌های محسوسی در فرایند تولید دست پیدا کند.
ایلان ماسک می‌گوید ربات انسان‌نمای اپتیموس کارکردهای مختلفی دارد، اما تا قبل از برگزاری رویداد AI Day 2022 هرگز نتوانسته بود به تنهایی و بدون مشکل راه برود. ایلان ماسک می‌گوید که ربات انسان‌نمای تسلا «احتمالاً با قیمت کمتر از ۲۰٬۰۰۰ دلار» دردسترس مشتریان قرار می‌گیرد.
ایلان ماسک می‌گوید تفاوت بین اپتیموس و سایر ربات‌های انسان‌نما این است که ربات تسلا برای تولید انبوه و توانایی انجام کارهای مختلف ساخته می‌شود. ماسک می‌گوید قرار است شاهد تولید میلیون‌ها واحد از این ربات باشیم.
آنچه تسلا در رویداد امروز نمایش داد، نمونه‌ی پیش‌تولید آپتیموس بود. به نوشته‌ی تک‌کرانچ، ایلان ماسک می‌گوید این نمونه‌ی آزمایشی، بامبل سی (Bumble C) نام دارد و در نهایت تبدیل به اپتیموس می‌شود. این ربات که هنوز طراحی تکمیل‌شده ندارد، روی صحنه به‌طور خلاصه رقصید. ایلان ماسک گفت مهندسان تسلا رقص محدودی برای اپتیموس در نظر گرفتند تا این ربات انسان‌نما که هنوز تکمیل نشده «با صورت روی زمین نیافتد.»
مدل نهایی اپتیموس بدون مشکل راه خواهد رفت و تعادل خود را حفظ خواهد کرد. براساس گفته‌ی تسلا، اپتیموس در نهایت می‌تواند محموله‌ای ۹ کیلوگرمی حمل و از ابزارهای مختلف استفاده کند.
تسلا در ادامه‌ی مراسم چند ویدیو از اپتیموس نمایش داد تا توانایی‌های این ربات انسان‌نما در انجام کارهایی مثل برداشتن جعبه را به تصویر بکشد. تسلا سپس نمونه‌ی دیگری از اپتیموس را روی صحنه آورد که بدن آن به‌طور کامل مونتاژ شده بود، اما نمی‌توانست فعالیت کند. این نمونه، «بسیار نزدیک به نمونه‌ی نهایی» است. تسلا می‌گوید ربات اولیه‌ای که در مراسم AI Day 2022 نمایش داده شد در عرض تنها ۶ ماه گذشته تولید شده است.
ربات انسان‌نمای تسلا مجهز به یک باتری ۲٫۳ کیلووات‌ساعتی است، از سیستم-روی-چیپ اختصاصی تسلا استفاده می‌کند و به وای‌فای و مودم LTE مجهز شده است. براساس گفته‌ی یکی از کارکنان تسلا، این باتری باعث می‌شود ربات انسان‌نما تا یک روز کار کند.
ایلان ماسک در مراسم امروز گفت: «اپتیموس تمدن‌های امروزی را به شکلی اساسی دگرگون می‌کند.» او همچنین اعتقاد دارد که ربات انسان‌نمای تسلا در زمینه‌ی اقتصادی نیز بسیار پر اهمیت خواهد بود.
ربات انسان‌نمای تسلا نخستین بار در مراسم AI Day 2021 با نام «تسلا بات» به نمایش درآمد. تسلا در آن زمان گفت این محصول، رباتی «مهربان» است و احتمالاً انقلابی در خط مونتاژ و کسب‌و‌کار تولیدی تسلا به‌همراه می‌آورد. ماسک بارها گفته است که اپتیموس تفاوت‌هایی با آنچه که در رندرهای رسمی دیدیم خواهد داشت.

World of Words

منبع: theverge

دیدگاه خود را در میان بگذارید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. قسمتهای مورد نیاز علامت گذاری شده اند *