PANews_P-77b23f4b-0388-4b7a-b36b-25bcadad015c_I1

دیزل گیت همچنان قربانی می گیرد: محکومیت بوش به پرداخت 25 میلیون دلار خسارت

دیزل گیت همچنان قربانی می گیرد: محکومیت بوش به پرداخت 25 میلیون دلار خسارت

رسوایی دیزل گیت که حاصل دستکاری شرکت‌های سازنده خودرو در نتایج آلایندگی خودروها بود، پس از حدود یک دهه همچنان ادامه دارد. در جدیدترین خبر مربوط به این رسوایی، شرکت آلمانی بوش به پرداخت 25 …


اقیانوس آبی خبر – اخبار برندها|رسوایی دیزل گیت که حاصل دستکاری شرکت‌های سازنده خودرو (با محوریت فولکس واگن) در نتایج آلایندگی خودروهای دیزلی بود، پس از حدود هشت سال همچنان ادامه دارد. در جدیدترین خبر مربوط به این رسوایی، شرکت آلمانی بوش به پرداخت 25 میلیون دلار خسارت متهم شده است.
رسوایی دیزل نخست از ایالات متحده شروع شد. در سال 2015 مراکز تحقیقاتی ایالات متحده متوجه شدند که فولکس واگن میزان آلایندگی موتورهای دیزلی را دستکاری می‌کند. اعلام این خبر منجر به راه‌اندازی موجی از تحقیقات در سرتاسر جهان شد که حاصل آن نابودی وجهه فولکس واگن و صنعت خودروسازی آلمان بود.
در طول سال‌های پس از اعلام رسوایی دیزل گیت، شرکت‌های مختلفی مشمول پرداخت جریمه‌ شدند. خودروهای بسیاری برای رفع نقایص و اصلاح نرم‌افزار فراخوانده شدند و همچنین تغییرات کلانی در ساختار فولکس واگن پدید آمد. با این حال گویا این رسوایی تمامی ندارد!
تحقیقات پیرامون مشارکت شرکت آلمانی بوش در رسوایی دیزل گیت از سال 2015 آغاز شد. بوش یکی از بزرگ‌ترین تأمین‌کنندگان قطعات خودرو در جهان است و خودروسازان آلمانی نیز همکاری نزدیکی با این شرکت دارند. اکثر سیستم‌های الکترونیکی و الکتریکی خودروهای آلمانی ساخت بوش هستند و علاوه بر آن، این شرکت در برنامه‌ریزی کامپیوتر خودروها نیز مشارکت دارد. بوش به طراحی نرم‌افزاری متهم است که با استفاده از آن می‌توان میزان انتشار گازهای گلخانه‌ای را کنترل کرد.
نرم افزار غیرقانونی بوش، زمینه ساز دیزل گیت
بوش به خودروسازان در مورد غیرقانونی بودن این نرم‌افزار هشدار داده بود. با این حال فولکس واگن به هشدار بوش توجهی نکرد. در نتیجه یازده میلیون دستگاه از خودروهای دیزلی فولکس واگن، سئات، اشکودا و آئودی به همراه این نرم‌افزار غیرقانونی وارد بازار شدند. برندهای دیگری از گروه فیات کرایسلر نیز جزو استفاده‌کنندگان از این نرم‌افزار غیرقانونی بودند.
دادستانی کالیفرنیا اخیراً و در جریان تحقیقات خود، شرکت آلمانی بوش را به پرداخت جریمه‌ای معادل 25 میلیون دلار محکوم کرده است. بنابر اعلام دادستانی این ایالت: «اقدامات بوش به یکی از بزرگ‌ترین جنایات زیست‌محیطی زمان ما کمک کرد و امروز آنها در حال پرداخت هزینه این اقدام هستند.»
بنابر تحقیقاتی که در جریان رسوایی دیزل گیت صورت گرفت، بوش به پرداخت بیش از 400 میلیون دلار غرامت محکوم شد. جریمه نقدی فولکس واگن نیز حدود 30 میلیارد دلار بوده است. این جریمه برای جبران خسارت وارده به مشتریان و محیط زیست و همچنین خرید خودروهای جدید صرف شد.

World of Words

منبع: California eterny

دیدگاه خود را در میان بگذارید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. قسمتهای مورد نیاز علامت گذاری شده اند *