جایزه جیمز دایسون-اخبار برندها-اقیانوس آبی خبر

توسعه دهندگان دستکش و اسکنر هوشمند برندگان جایزه جیمز دایسون شدند

دستکش هوشمندی که می‌تواند آب سیاه چشم را تشخیص دهد به همراه اسکنر هوشمندی که در بازیافت بطری‌های پلاستیکی کمک می‌کند، از برندگان جایزه بین‌المللی جیمز دایسون امسال بودند. این جایزه معمولاً به یک دانشجوی خلاق اهدا می‌شود، اما امسال این موسسه جایزه را مشترکا به سه گروه اهدا کرد.


اقیانوس آبی خبر – اخبار برندها|دانشجویی که «دستکش آب سیاه» را توسعه داد گفت که این اختراع را با الهام از بیماری پدرش ساخته است. کلو یو (Kelu You) به همراه دو دانشجوی دیگر از دانشگاه ملی سنگاپور، به روشی برای نظارت فشار درونی کره چشم دست پیدا کردند که در دسترس‌تر است و بیمار می‌تواند آن را راحت‌تر تحمل کند.

آب سیاه را می‌توان دومین علت بزرگ نابینایی در جهان دانست و تنها ۵۰۰ هزار نفر از جمعیت بریتانیا به این بیماری مبتلا هستند. تاکنون درمان قطعی برای این بیماری پیدا نشده است، اما در صورت تشخیص زودهنگام می‌توان آن را درمان و از نابینایی فرد جلوگیری کرد.

دستکش هوشمند-اخبار برندها-اقیانوس آبی خبر

اندازه گیری فشار کره چشم

این دانشجویان سنسوری به نام «Hopes» ساختند که سر یکی از انگشتان این دستکش نصب شده است و با فشار آن روی چشم می‌تواند فشار کره چشم را اندازه‌گیری کند. این سنسور داده‌های خود را با بلوتوث به گوشی بیمار منتقل می‌کند و روی اپی که دانشجویان ساختند، آپلود می‌کند تا پزشک معالج بتواند به آن دسترسی داشته باشد.

تشخیص بازیافتی بودن این پلاستیک‌ها

برنده بخش «پایداری» این جایزه، دانشجویانی از دانشگاه صنعتی دلف بودند که دستگاه کوچکی توسعه دادند که می‌تواند پلاستیک به کار رفته در یک بطری پلاستیکی را تشخیص دهد. همین می‌تواند به تشخیص بازیافتی بودن این پلاستیک‌ها کمک کند و از رسیدن آن‌ها به محل دفع زباله در طبیعت جلوگیری کند.

این دستگاه سنسور فروسرخی دارد که می‌تواند ترکیبات پلاستیک مورد نظر را تشخیص دهد. دانشجویان برای توسعه این دستگاه نیز از یک تجربه شخصی الهام گرفته‌اند. یکی از اعضای این گروه برای سازمانی کار می‌کند که هدف اصلی آن کاهش زباله‌هاست. او متوجه شد که مشکل اصلی زمانی به وجود می‌آید که پلاستیک‌ها درست دسته‌بندی نمی‌شوند و از جای اشتباهی سر در می‌آورند.

سنسور بطری پلاستیکی-اخبار برندها-اقیانوس آبی خبر

جلوگیری از خونریزی

جایزه سوم به جوزف بنتلی از دانشگاه لافبرو رسید که با دستگاه تامپوناد فعال اضطراری خود می‌تواند از خونریزی شدید از زخم‌های عمیق جلوگیری کند. این دستگاه با باز شدن بادکنکی سیلیکونی می‌تواند این کار را انجام دهد و زندگی بسیاری را نجات دهد.

جیمز دایسون کیست

جیمز دایسون فردی است که اسمش با مهندسی طراحی و طراحی صنعتی همراه است و با خلاقیت و اختراع‌های به روز خود به یک فرد ثروتمند تبدیل شده و به گفته خودش تا آخر عمر دست از اختراع و طراحی بر نمی‌دارد.

جیمز دایسون در مدت تحصیلات خود همیشه تمرین ورزش دو می‌کرد او می‌گوید که دونده بسیار خوبی بوده نه از نظر قدرت جسمانی بلکه به خاطر اراده بالای که داشتم و تمام این‌ها را از ورزش دو آموختم. جیمز بعد از اتمام تحصیلاتش وارد دنیای مهندسی شد. جیمز دایسون در سال ۱۹۷۰ و در زمانی که دانشجو بود در ساخت یک کشتی باربری همکاری کرد.

بنیاد حمایت از طراحان و مهندسان

در زندگینامه جیمز دایسون می‌خوانیم که او در سال ۲۰۰۲ بنیادی برای حمایت از طراحان و مهندسان بنا کرد که این بنیاد در کشورهایی مثل بریتانیا، آمریکا و ژاپن فعالیت دارد که هدف او ترغیب جوانان و نوجوانان برای انتخاب رشته مهندسی است.

در این بنیاد از جوانان می‌خواهند که برای حل مشکلات تفکر کنند و راه حلی برای آن بیابند. به غیر از فعالیت‌های روزمره، این بنیاد یک جایزه با عنوان جایزه جیمز دایسون هم برای تشویق مهندسان اختصاص داده است دارد که یک جایزه بین المللی است. جیمز دایسون در سال ۱۹۶۸ با «نی هیندمارش» ازدواج کرد این زوج خوشبخت سه فرزند دارند. آن‌ها به جز بریتانیا در سواحل فرانسه دارای چند خانه ویلایی هستند.

انگیزه برای طراحان

اکنون جیمز دایسون رئیس آموزشکده سلطنتی هنر لندن است، تا سال ۲۰۰۴ در هیئت امنای موزه طراحی بریتانیا عضویت داشت تا این‌که به خاطر آن‌چه «رسالت نادرست موزه خواند» استعفا داد. دایسون معتقد بود موزه نباید فقط محلی برای نمایش اشیا باشد بلکه باید به طراحان انگیزه دهد.

World of Words

منبع: yahoo finance


دیدگاه ها بسته شده اند.