هواوی،چانگان و catl-اخبار برندها-اقیانوس آبی خبر

اطلاعات تکمیلی از تازه‌ترین پروژه نادر فقیه زاده؛ اولین خودرو هواوی با مشارکت چانگان ساخته شد

سه کمپانی چینی هواوی، چانگان و CATL با پایه‌گذاری برندی جدید با نام آواتار (AVATR) قصد دارند وارد عرصه خودروهای برقی شوند. اولین محصول این برند یک کراس‌اوور الکتریکی جذاب با نام آویتا ۱۱ است که اخیراً طی مراسمی رونمایی شد.


اقیانوس آبی خبر – اخبار برندها| نکته جالب توجه اینکه این خودرو توسط نادر فقیه‌زاده طراح ایرانی‌الاصل و اسبق کمپانی ب‌ام‌و خلق شده است. آقای فقیه‌زاده همانند برخی از طراحان برجسته دنیا در سکوت خبری به یک خودروساز چینی پیوسته و چند سالی است که برای برند چانگان کار می‌کند.

برند آواتار

برند آواتار که گویا محصولات خود را تحت نام آویتا (Avita) راهی بازار خواهد کرد، از نظر تکنولوژی تولید به چانگان وابسته است. مدل‌های مختلف این برند نوظهور به سیستم عامل هوشمند هارمونی هواوی مجهز خواهند بود و همان‌طور که می‌توان حدس زد، باتری مورد نیاز آن‌ها هم توسط شرکت CATL تأمین خواهد شد.

مشخصات کراس‌اوور

اما بپردازیم به آویتا ۱۱؛ این خودرو در کلاس کراس‌اوورهای کوپه جای می‌گیرد و از طراحی مدرن و آینده‌نگرانه‌ای برخوردار است. در نمای جلو چراغ‌های این کراس‌اوور برقی ساختاری دو تکه دارند و درون قابی بسیار باریک تعبیه شده‌اند.

در نمای جانبی آویتا ۱۱ بسیار پویا دیده شده و حالتی تهاجمی دارد. بی‌شک جذاب‌ترین ویژگی این خودرو در نمای جانبی فرم خاص قسمت عقب است، جایی که سقف با شیبی ملایم به یک حجم بیرون‌زده از بدنه منتهی شده است. رینگ‌های بزرگ خوش‌فرم و دستگیره‌های در کشویی مخفی‌شونده از دیگر المان‌های قابل ذکر در این نما هستند.

در قسمت عقب طبق روال این روزهای جهان خودرو، شاهد بهره‌گیری از چراغ‌های باریک سرتاسری هستیم. نکته عجیب اینکه درب صندوق طوری طراحی شده که یک اتومبیل سدان را در ذهن تداعی می‌کند.

آویتا 11-اخبار برندها-اقیانوس آبی خبر

قدرت و شتاب

در رابطه با مشخصات فنی فعلاً اطلاعات جامعی در دست نیست، ولی می‌دانیم که آویتا ۱۱ شتابی زیر ۴ ثانیه دارد و می‌تواند با شارژ کامل مسافتی در حدود ۷۰۰ کیلومتر را پشت سر بگذارد. این خودرو به یک چیپ قدرتمند با توان پردازشی ۴۰۰ TOPS مجهز است و از نرخ شارژ ۲۰۰ کیلووات پشتیبانی می‌کند.

بر اساس برنامه‌ریزی‌ها فروش آویتا یا آواتار ۱۱ از سه‌ماهه دوم سال ۲۰۲۲ آغاز خواهد شد، روند تحویل نیز برای سه ماهه سوم زمانبندی شده؛ متاسفانه درباره قیمت هم هنوز جزئیاتی در اختیار رسانه‌ها قرار نگرفته است. ناگفته نماند برند جدید چینی‌ها در پنج سال آینده ۴ خودرو به سبد محصولات خود اضافه خواهد کرد.

طراحی نادر تقی زاده

گفتنی است که نادر تقی زاده پیش از پیوستن چانگان قریب به دو دهه در بخش طراحی گروه بام و مشغول فعالیت بود و طراحی نسل آخر بام و سری ۶ و فضای داخلی نسل فعلی بی ام و سری هفت را در کارنامه خود دارد، با این حال او به تازگی در مصاحبه‌ای با گروه بیتران، هدف خود از پیوستن به یک خودروساز چینی را، همگامی با تحول صنعت خودرو جهان و رهایی از بند سنت‌های سنگین و دست و پاگیر طراحی در بام و عنوان کرده‌است.

World of Words

منبع: huaweicentral


دیدگاه ها بسته شده اند.